ścianka berlińska - budowa

Jakie zalety i zastosowania ma ścianka berlińska?

Ścianka berlińska – co to?

Jednym z najbardziej znanych i stosowanych w celu obudowy głębokich wykopów rozwiązań jest ścianka berlińska. Czy zastanawiałeś się, kiedy warto zdecydować się na takie zabezpieczenie? Możliwość zastosowania jest szeroka – wykopy o zróżnicowanej głębokości pod fundamenty każdego typu obiektów, a także garaży podziemnych. Zastosowanie technologii ścianek typu berlińskiego to bezpieczny i tani patent na sprawne wykonanie wykopu, co zapewnia solidność konstrukcji świeżo powstającego budynku.

Obudowa berlińska – co wchodzi w skład tej konstrukcji?

Ścianka berlińska ze względu na przeznaczenie, jakim jest zabezpieczenie wykopów. Składa się z pionowych słupów i poziomo zamontowanych opinek. Przymocowywane słupy są wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na zniszczenia i warunki atmosferyczne. Te elementy zwane są również profilami stalowymi, charakteryzującymi się dużą długością i regularnym przekrojem poprzecznym. Tak skonstruowane słupy osadzane są na obszarze gruntowym dwiema metodami:

  • Metoda wwibrowywania – tego typu rozwiązanie jest bardziej wydajne i prostsze w realizacji, słupy wykorzystane w konstrukcji są zdatne do ponownego zastosowania.
  • Metoda odwiercania otworów na kształtowniki i betonowania – ta technika wykonywana jest w sposób bezwibracyjny, kształtowniki stalowe osadzane są w świeżej zalewce (mieszance betonowej), przytwierdzone profile stalowe nie są możliwe do odzyskania i ponownego użytkowania.

Dlaczego warto zdecydować się na ścianki berlińskie?

Wybór szczelnych ścianek berlińskich jako stałe, bądź tymczasowe zabezpieczenie ścian wykopu na każdym etapie budowy wznoszonej konstrukcji to szybka i tania technika. Łatwa dostępność w przystępnej cenie jest dodatkową zaletą takiego wyboru. Metoda tego typu charakteryzuje się wieloma wygodnymi korzyściami:

  • pozwala na bezpieczne prowadzenie prac przy stosunkowo niskich nakładach finansowych;
  • szybkość realizacji;
  • elastyczność i uniwersalność zastosowania (również w gruntach skalistych i gruboziarnistych);
  • dopuszczalność zastosowania na terenach zurbanizowanych, czyli do zabudowy osiedli mieszkalnych i centrum miast;
  • zastosowanie jako tymczasowe przedłużenie ściany szczelinowej;
  • możliwość zastosowania w wykopach o różnej głębokości (zarówno płytkich, jak i głębokich).

Ścianka berlińska – jedna z najpopularniejszych konstrukcji zabezpieczających budowę

Niezawodne zabezpieczenie wykopów jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na zminimalizowanie ryzyka osunięcia się gruntu, co usprawnia i przyśpiesza prace ziemne. Krótki czas montażu, łatwość dostępu materiałów i możliwość odzyskania elementów konstrukcji czynią w wybór ścianki berlińskiej atrakcyjnym nie tylko finansowo.

Elastyczność i możliwość dodatkowego wzmocnienia z wykorzystaniem wsparcia wspornikowego, technik kotwienia w betonie i rozpierania – to zalety ścianek berlińskich.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *