oświetlenie u dzieci

Lampy dla dzieci – o czym pamiętać, wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Lampy dla dzieci

Oświetlenie to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wykończenia każdego rodzaju wnętrza. Łączy w sobie kilka funkcji, od stricte praktycznej, aż po dekoracyjną, dlatego też warto podejść do kwestii wyboru z należytą uwagą. Jednym ze szczególnie wymagających pomieszczeń jest pokój dziecięcy, w którym światło odgrywa szczególną rolę. Jakie lampy dla dzieci wybrać, aby były one bezpieczne, funkcjonalne, a zarazem atrakcyjne wizualnie?

Jakie powinny być lampy dla dzieci?

Specyfika oświetlenia do pokoju dziecięcego wynika z wielorakiej roli, jakie spełnia to pomieszczenie w roli malucha. Cztery kąty są bowiem zarówno pokojem zabaw, miejscem przeznaczonym do nauki, jak również sypialnią. Tym samym potrzeba kilka odpowiednio rozplanowanych źródeł światła, które umożliwią bezpieczne i komfortowe wykonywanie każdej z tych czynności. Ogromne znaczenie dla wyboru odpowiedniej lampy dla dzieci ma także wiek malucha, determinujący sposób, w jaki wykorzystywane jest przez niego dane pomieszczenie.

Inny rodzaj światła będzie odpowiedni dla malca w wieku szkolnym, inny zaś dla niemowlęcia. Bez wątpienia możemy jednak przyjąć, że niezbędny będzie wybór lampy wiszącej lub sufitowej, która stanowić będzie główne źródło światła, a także uzupełniające je oświetlenie dodatkowe w postaci lampki dla dzieci przy łóżku czy na biurku. Przy wyborze modelu warto kierować się również względami estetycznymi. Pokój malucha jest jego małym królestwem, dlatego wizualnie powinien odpowiadać jego upodobaniom, nie zaś rodziców.

Zatem na pytanie, jakie powinny być lampy dla dzieci, można odpowiedzieć w trzech punktach. Powinny one:

  • Zapewniać odpowiednią ilość światła,
  • Dostarczać światła o odpowiednio dopasowanej barwie i temperaturze,
  • Urozmaicać wystrój wnętrza malucha.

Funkcjonalne lampy wiszące dla najmłodszych pociech

Pierwszym wyzwaniem w kontekście oświetlenia do pokoju dla dziecka jest rozplanowanie światła w sypialni niemowlęcia. Pierwszą zasadą, którą należy zapamiętać, jest wybór takiego rodzaju opraw i wysokości oświetlenia, aby z perspektywy malucha leżącego w łóżeczku nie oślepiało go żadne światło. Świetnym pomysłem mogą się okazać oprawy oświetleniowe, całkowicie zakrywające źródło światła, czy też lampy wiszące z przedłużonym kloszem. W pomieszczeniu należy uwzględnić źródło światła, które umożliwi rodzicowi swobodne zajęcie się maluchem poprzez nakarmienie go, czy też przeczytanie książeczki przed snem. Warto również pamiętać o tym, że lampy dla dzieci najmłodszych powinny emitować światło o ciepłej barwie, które sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.

Lampka na biurko dla dziecka w wieku szkolnym

Pokój ucznia rządzi się nieco innymi prawami niż sypialnia niemowlęcia. W tym wypadku wnętrze nie służy już jedynie za miejsce spokojnego snu, ale także musi pozwolić dziecku na komfortowe wykonywanie rozmaitych czynności, takich jak zabawa, czytanie, malowanie czy nauka. Niezbędna będzie zatem lampka na biurko dla dziecka, która umożliwi wszelkie precyzyjne czynności, wymagające dobrego źródła światła. Pamiętajmy, że w zależności od tego, czy maluch jest prawo, czy leworęczny, musi się ona znajdować po odpowiedniej stronie blatu. Bardzo istotny jest również wybór lampy wiszącej, która z jednej strony pozwoli małemu na swobodną zabawę po zmroku, z drugiej jednak będzie sprzyjało wyciszeniu przed pójściem spać. Idealnym rozwiązaniem jest model z pilotem, umożliwiający regulację stopnia natężenia i barwy światła wedle potrzeb.

Atrakcyjne lampy dla dzieci małych i dużych

Kwestie stricte praktyczne, jak parametry techniczne, odcień emitowanego światła, czy też ilość i rozmieszczenie źródeł światła to najważniejsze, lecz nie jedyne elementy, które warto wziąć pod uwagę przy aranżacji pokoju malucha. Dobrze jest pozwolić dziecku uczestniczyć w wyborze konkretnego modelu oświetlenia, gdyż producenci prześcigają się w tworzeniu wzorów i kształtów lamp dla dzieci idealnie dopasowujących się w gusta najmłodszych. Możliwość decydowania o tym, które z nich będą tworzyć wykończenie dziecięcego pokoju, sprawia, że maluch czuje się w swoich czterech ścianach bezpiecznie i komfortowo, co powinno być celem każdego kochającego rodzica.

Artykuł powstał we współpracy z lampy4home.pl

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *