wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Bloki z wielkiej płyty – zobacz jaką mogą przejść transformację!

Bloki z wielkiej płyty nie muszą się zawalić! Remont mieszkań w Bordeaux – konkurs Mies van der Rohe Awards

[ratings]

Miasto Bordeaux we Francji przeprowadziło niezwykłą rewitalizację… bloków z wielkiej płyty z lat 60. XX wieku! Postanowiono, że nie zostaną one zburzone, ale i nie będą już więcej szpecić przestrzeni. Co więcej mieszkańcy dzięki remontom mogli uzyskać mieszkania o zdecydowanie wyższym standardzie, a było ich aż 530. Projekt ten pokazuje, że jest nadzieja dla wielkiej płyty. Szczególnie władze polskich miast powinny się nim zainspirować, gdyż Polska jest krajem, gdzie budynków o takiej konstrukcji jest niezwykle duża ilość.

wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Wielka płyta i wnętrza – przed (po lewej) i po rewitalizacji.

Transformacja i remont 530 mieszkań w Grand Parc Bordeaux

Przemiana bloków miała na celu, oprócz zmian wizualnych, nadać przestrzeni mieszkań nowe cechy. Architektura mieszkalna lat 60., 70. i 80. to mimo wszystko architektura funkcjonalna, dlatego niektóre pozytywne wartości miały zostać zachowane.

Do mieszkań dodano duże przeszklone balkony, co jest kluczowym elementem projektu. Powoduje to nie tylko poszerzenie mieszkań o aż 3,80 metra! Pozwala również na ich lepsze doświetlenie i przewietrzenie. Balkony są oddzielone od mieszkań szklaną, przesuwną ścianą. Istniejące, małe okna zostały zastąpione dużymi, dzięki którym więcej światła dostaje się do wnętrza. 

Kolejną ważną kwestią była modernizacja urządzeń technicznych, szczególnie instalacji elektrycznej. Wiele osób, które obecnie kupują mieszkania w wielkiej płycie, nie wyobraża sobie, aby funkcjonować na co dzień, ze starymi instalacjami. Mogą one powodować awarie, a nawet być zagrożeniem dla życia. Windy w budynku zostały wymienione na obszerniejsze, hale wejściowe powiększone, a ogródki przed budynkiem zadbane i odnowione. Co ciekawe, wszyscy mieszkańcy przebywali w domach podczas remontów.

Czynsze po przeprowadzeniu prac nie zostały podwyższone. Całkowity koszt rewitalizacji był zgodny z budżetem i oparty o zwykły koszt podstawowej renowacji elewacji, izolacji i urządzeń.

Prace nie były specjalnym utrudnieniem dla mieszkańców, gdyż czas trwania był bardzo skrócony. Udało się to zrobić dzięki zastosowaniu prefabrykowanych modułów. Prefabrykowane płyty i kolumny były transportowane na miejsce za pomocą dźwigów. Właściwe planowanie budowy pozwoliło na przeprowadzenie rewitalizacji w ciągu zaledwie 12-16 dni na mieszkanie (w ramach rewitalizacji były remontowane wnętrza mieszkań), pół dnia na ułożenie płyty betonowej, 2 dni na adaptację starej fasady, 2 dni na umieszczenie nowej fasady, 8-12 dni na renowację wnętrz budynku.

Wzdłuż dodanej struktury, oryginalne okna, czy parapety betonowe zostały usunięte (zagrożenie azbestem). Dodano kurtyny termiczne, które zapewniają dodatkową izolację ogrzewanych wnętrz. Lekka fasada z przezroczystych, falistych paneli z poliwęglanu i szkła w aluminiowych ramach została wyposażona w odblaskowe zasłony słoneczne. 

 

Nagroda w konkursie architektonicznym – Mies van der Rohe Awards

Projekt został doceniony w jednym z najważniejszych konkursów architektonicznych – Mies van der Rohe Awards 2019. Został on uwzględniony w finale konkursu wraz z innymi 4 projektami – Terracehous w Berlinie (Niemcy),  szpital Pc Caritas w Melle (Belgia), plac Skanderbega w Tiranie (Albania), Centrum Kongresowe w Plasencii (Hiszpania).  Wygrany zostanie wyłoniony w maju tego roku. Warto wspomnieć, że w 2015 roku filharmonia w Szczecinie zdobyła pierwsze miejsce w tym konkursie!

Za projekt rewitalizacji Grand Parc Bordeaux były odpowiedzialne 3 studia architektoniczne: Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture; Christophe Hutin Architecture. Koszt rewitalizacji wyniósł ok. 50 000 euro w przełożeniu na każde mieszkanie. Projekt rozpoczął się w 2014 roku, a zakończył w 2017.

wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Bloki z wielkiej płyty przed rewitalizacją. Fot. PHILIPPE RUAULT

 

wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Bloki po rewitalizacji. Fot. PHILIPPE RUAULT

 

wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Część dodana do bloków – balkony. Fot. PHILIPPE RUAULT

wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Rzut piętra – przed rewitalizacją. Źródło: miesarch.com

wielka płyta - rewitalizacja - Grand Parc Bordeaux

Rzut piętra – po rewitalizacji. Źródło: miesarch.com

Tags: No tags

Dodawanie komentarzy zablokowane