układanie i instalacja dachu

Jaki rodzaj ocieplenia do hali stalowej jest odpowiedni?

5/5 - (1 ocen)

Ocieplenie do hali stalowej

Hale stalowe to rozwiązanie stosowane powszechnie w szeroko pojętym przemyśle, rolnictwie, logistyce czy branży sportowo-rekreacyjnej. Z konstrukcji stalowych tworzy się całe obiekty przemysłowe i magazyny, a dzięki prostej rozbudowie, obiekt można w dowolnej chwili dostosować do potrzeb inwestora i przy niewielkich kosztach. Kluczowa jest tutaj jednak odpowiednia termoizolacja, o którą można zadbać na kilka sprawdzonych sposobów.

Termoizolacja hal stalowych w pigułce

Stal jest materiałem, który odznacza się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie materiału izolującego, który zabezpieczy obiekt przed niskimi temperaturami zimą, a także przed przegrzewaniem się konstrukcji latem. Warto tutaj dodać, że w zależności od specyfiki obiektu, rodzaj zastosowanego ocieplenia może się od siebie różnić. 

Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na słabą izolację cieplną stali, hale tego typu muszą być ocieplane, aby móc pełnić funkcję magazynów i zakładów produkcyjnych. Jest to również istotne z perspektywy komfortu zatrudnionych w takim miejscu osób. Do ocieplania hali stalowej wykorzystuje się m.in. wełnę mineralną (wykorzystywaną również do ocieplania dachów hali), folię paroizolacyjną i blachę profilowaną. Takie połączenie nazywa się technologią BWP tj. blacha-wełna-blacha.

Płyty warstwowe czy BWB?

Hala stalowa powinna zostać wyposażona w izolację termiczną już w trakcie budowy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Następnie wystarczy wybrać jedno z dwóch najczęściej wybieranych rodzajów izolacji, czyli wspomniane BWB lub tzw. płyty warstwowe, które wykonuje się z wełny mineralnej, poliuretanu lub poliizocyjanuratu. Wadą tego rozwiązania jest m.in. widoczność konstrukcji drugorzędowej od środka.

Ocieplanie hali stalowej płytami warstwowymi cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na opłacalność cenową i łatwość montażu. Płyty warstwowe wykonane są z prefabrykowanych blach profilowanych w kolorze wybranym przez inwestora. Pomiędzy nimi umieszcza się warstwę termoizolacyjną o odpowiedniej grubości — jest to najczęściej wełna mineralna lub PIR (czasem styropian).

BWB, czyli rozwiązanie blacha-wełna-blacha jest rzadziej stosowane ze względu na trudności montażowe i podatność materiałów termoizolacyjnych na uszkodzenia w przypadku przedostania się wody do izolacji cieplnej. Jedną z zalet tej opcji jest fakt, że wewnątrz nie widać konstrukcji dwurzędowej. 

Wybór rodzaju izolacji hali stalowej jest związany z kilkoma czynnikami. Mowa tutaj nie tylko o możliwościach finansowych inwestora, ale także o wytrzymałości konstrukcji na obciążenia. Ważne jest również przeznaczenie hali i specyfika projektu i czas, w jakim ma być on ukończony — czasami termin zakończenia prac budowlanych jest ważniejszy od wyboru konkretnego typu izolacji. Warto jednak pamiętać, że wybór rodzaju ocieplenia musi być też podyktowany przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *