Bałtyk w Poznaniu

Bałtyk w Poznaniu – niezwykłe projekty dzieją się w Polsce!

Bałtyk w Poznaniu to budynek oddany do użytku w czerwcu 2017 roku. Został zaprojektowany przez pracownię holenderską MVRDV, która jest odpowiedzialna m.in. za jedną z najnowocześniejszych bibliotek znajdującą się w Chinach (zobacz).

Co prawda Poznań jest znany ze swoich makabrył np. dworzec PKP (chlebak), galeria M&M (całkiem inny budynek niż w projekcie), to akurat inwestycja Bałtyk w Poznaniu jest niezwykła.  Nie dość, że został zaprojektowany przez jednych z najlepszych architektów, to idzie za tym również wyjątkowość. Dzięki formie i bryle, która jest nieregularna, tworząc pewnego rodzaju nadwieszenie, z każdej strony wygląda inaczej. Tworzy coś wręcz iluzji architektonicznej. Z jednej strony przychodzi na myśl forma żaglu, z drugiej odwróconej piramidy. Fasada jest w całości przeszklona z betonową ramą. Duża ziarnistość betonu odbiera mu brutalistyczny styl, przenosząc nas w początki XX wieku. W zależności od strony z której się ogląda budynek przypomina on ekspresjonistyczne dzieła architektoniczne z ostro zakończonymi kątami (zob. np. Fritz Höger – Chilehaus) , mimo iż zdaje się być przysadzisty.

Bałtyk w Poznaniu

Foto: Ossip van Duivenbode

Budynek nie bez powodu nazywa się “Bałtyk”. Przejął on nazwę po swoim poprzedniku. Do 2002 roku w tym miejscu znajdowało się kino “Bałtyk” w budynku wybudowanym w 1929 roku według projektu Sylwestra Pajzderskiego. Po rozbiórce kina przestrzeń wykorzystano na potrzeby hotelu Sheraton.

Bałtyk w Poznaniu

Foto: Ossip van Duivenbode

Udało się wykorzystać dość niewielką działkę, w centrum Poznania, w ciekawy sposób. Cały budynek ma powierzchnię 25 000 m2. Częściowo jest ona wykorzystana na funkcje biurowe, częściowo na handlowo – usługowe. Wewnątrz zastosowano innowacyjne rozwiązania rozplanowania przestrzeni biurowej. Maksymalna szerokość pomieszczeń biurowych jest ograniczona do 7 metrów. Budynek jest świetnie doświetlony, co jest jedną z najważniejszych cech dobrej architektury. W przestrzeni wygospodarowano tarasy z malowniczymi widokami na stare miasto, jak również restaurację o powierzchni 750 m2 z panoramiczną szybą.

Bałtyk w Poznaniu

Foto: Ossip van Duivenbode

Bałtyk w Poznaniu

Foto: Ossip van Duivenbode

 

 

 

 

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.