Kamienica Lejba Osmosa - Twarda 28

Kamienica Lejba Osmosa – Twarda 28 – czekamy na zniszczenie zabytku

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Warszawska zabytkowa kamienica Lejba Osmosa przy Twardej 28 czeka na destrukcję

[ratings]

Autentyczna zabudowa Warszawy została po II wojnie światowej prawie całkiem zniszczona. Naziści postarali się, aby zmieść z ziemi dziedzictwo i architekturę poprzednich wieków. Wiadomo, część udało się odbudować i dlatego Warszawa została wpisana na listę UNESCO. Dokładniej nie sama Warszawa, a odbudowa, trud i dbałość o w miarę dokładną rekonstrukcję zabytków. Po wojnie zachowały się jednak pojedyncze obiekty, które nie zostały w pełni odbudowane, a ich tkanka zabytkowa jest oryginalna. Co to znaczy? To znaczy, że dotykając muru, dotykamy danego wieku, historii, a nie wyobrażeń konserwatorów. Jedną z takich obiektów jest kamienica Lejba Osmosa znajdująca się na woli przy Twardej 28. Nie jest ona zabytkiem najwyższej klasy, jednak unikalne jest to, że w dużej mierze jest prawdziwa, nieodbudowana, autentyczna! Niestety, ale wartość działki, na której się znajduje szacowana jest na ponad 40 000 000 złotych…

Kamienica Lejba Osmosa – historia zabytku

Kamienica powstała około 1911 roku. Jest dość wysoka, bo posiada 4 piętra oraz podwórze i jest jedynym zachowanym świadectwem dawnej warszawy przy ulicy Twardej. Jak sama nazwa wskazuje, należała do Żydów i była kamienicą czynszową, gdzie wynajmowane były i duże mieszkania i kawalerki i sklepy w przyziemiu. Jest charakterystycznym budynkiem mieszkalnym dla początku XX wieku zaprojektowanym w stylu modernistycznym. Jej stan zachowania po II wojnie światowej był względnie dobry i była ona zamieszkiwana. W latach 60. przebudowano ulicę tworząc rondo ONZ. Oryginalny przebieg ulicy Twardej jest już dziś zatarty, dlatego kamienica znajduje się w dość dziwnym miejscu ronda. Wewnątrz kamienicy znajdują się nawet zachowane jeszcze piece kaflowe, doskonałą stolarkę, czy wyposażenie wnętrza w stylu Art Deco! Do 2009 roku w kamienicy znajdowały się m.in. mieszkania pracownicze, jednak nie była ona zadbana. Obecnie mija 10 lat odkąd ten zabytek niszczeje stojąc pusty, gdy dookoła rośnie nowa zabudowa. To obok znajduje się wieżowiec Rondo 1, gdzie współczesna estetyka i ogromna ilość ludzi przeplatają się codziennie. Kamienicy Lejba Osmosa nie dostrzega nikt, a szkoda… 

Jakie są plany deweloperów na przestrzeń wokoło Ronda ONZ?

Działka przy rondzie ONZ jest warta miliony, konserwator uznał kamienicę za zabytek, właściciela praktycznie nie ma. Nie pasuje ona już do okolicznych budynków. Zresztą, w Warszawie, nic do siebie nie pasuje, ze względu na brak odpowiednich koncepcji zagospodarowania, pieniądze, politykę, brak odpowiedniej ochrony konserwatorskiej. Deweloperzy mają chętkę na działkę, miasto z chęcią pozbędzie się szkarady. M.in. firma Skanska z wielką chęcią przejęłaby działkę. Podobno o zabytki należy dbać, a brak konserwacji jest karalny, jednak nie tutaj. Czekamy po prostu na kompletną destrukcję kamienicy, aż będzie nadawała się do wyburzenia, albo znajdzie się kupiec. A potem przez przypadek się spali…

Czy i dlaczego warto zachować kamienicę przy Twardej 28?

Nie jest ona najcenniejszym zabytkiem świata, gdyby znajdowała się w średniowiecznym francuskim miasteczku ledwo uznana zostałaby uznana za zabytkową. Jednak dla Warszawy jest ona bardzo cenna, właśnie z powodu tej autentyczności. Tak naprawdę nie ma w stolicy polski wielu zabytków, które pokazują jak kiedyś wyglądała. Co więcej, można byłoby ją świetnie zagospodarować! Oczywiście większy przychód przyniesie 40 piętrowy budynek biurowy, jednak gdyby pojawiła się chęć i budżet, można byłoby zachować zabytek i wprowadzić tam nową funkcję. Nawet wykorzystać ją jako obiekt mieszkalny. Potrzebny jest jednak pomyślunek, no i oczywiście pieniądze. Na pytanie, czy warto zachować kamienicę Lejba Osmosa należy odpowiedzieć: tak! Dlaczego?  Poniżej kilka powodów, a znajdzie się ich więcej:

  • posiada autentyczną wartość historyczną 
  • jest świadectwem tego jak wyglądała architektura dawnej warszawy
  • odrestaurowana świetnie wkomponowałaby się w przestrzeń, tworząc ciekawe przeciwieństwo dla współczesnej architektury
  • estetyka kamienicy jest obecnie praktycznie nieodwzorowania ze względu na pracę rzemieślników z początku XX wieku
  • można ją wykorzystać, chociażby w pierwotnej funkcji i stworzyć luksusowe apartamenty
Tags: No tags

Dodawanie komentarzy zablokowane