wikipedia.pl

Mieszkanie dla młodych-kilka praktycznych informacji

Mieszkanie dla młodych (MDM) -kilka praktycznych informacji

Mieszkanie dla młodych – chciałbym wam przybliżyć pokrótce jak to jest z tym programem rządowym.

Jakie są warunki i czy rzeczywiście możesz z niego skorzystać MDM?

1. Dzięki temu programowi możesz kupić swoją pierwszą nieruchomość. Może to być mieszkanie, dom, ale możesz też zdecydować się na budowę domu realizowaną przez siebie.

2. Aby uzyskać dofinansowanie musisz wziąć kredyt na nieruchomość- z jednej strony chodzi o korzyść banków, a z drugiej, wiadomo, mało kto ma gotówkę, aby wyłożyć na stół np. 300 tysięcy. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odziedziczyłeś mieszkanie po babci, znajduje się ono w Gdańsku, ale mieszkasz w Warszawie. Sprzedajesz to mieszkanie za 300 tysięcy i masz gotówkę na nieruchomość w Warszawie. Nie możesz wtedy skorzystać z programu. Uwaga! Kredyt musisz wziąć przynajmniej na 15 lat!

3. Możesz być singlem albo być w małżeństwie, aby skorzystać z programu. Liczy się wiek (maksymalnie 35 lat) no chyba, że masz trójkę dzieci.
Jednak: jeśli jesteś bezdzietny dostaniesz 10% dofinansowania, z 1 dzieckiem- 15%, z 2 dzieci- 20% i z 3 dzieci- 30%. W wypadku budowy domu możesz odliczyć vat od materiałów budowlanych.
Oczywiście obowiązują limity. Limity powierzchniowe to 75 m2 dla mieszkań i 110m2 dla domów.

4. A teraz najlepsze. Póki co wszystko się zgadza. Spełniasz warunki dostajesz dofinansowanie. Tylko jest jeden kruczek.
Obowiązujące limity dotyczące tego ile może kosztować 1 m2. Dla przykładu w Warszawie dla rynku wtórnego jest to 5240 złotych, a dla nowych mieszkań, od dewelopera jest to 6404 złotych.

To oznacza, że praktycznie jest bardzo trudno skorzystać z tego dofinansowania. Powód jest prosty. 1 m2 w większości mieszkań jest droższy, niż przewidziały to limity.
Oczywiście jest szansa, że uda się znaleźć jakieś mieszkanie na rynku wtórnym, lecz może być to rudera, bardzo zły stan lub miejsce z którego do centrum będziecie jechać 2 godziny.

Obecnie niektórzy deweloperzy starają się zmieścić w tych limitach, lecz jest takich ofert mało.
W innych miastach nie jest lepiej. Limity są śmiesznie małe przez co z programu skorzystają pojedyncze osoby. W kwietniu były prowadzone zapisy na rok 2018.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *