pixabay.com

Polska liderem! Inwestycja w nieruchomości.

Polska liderem! Inwestycja w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości w 2016 roku wyniosła w Polsce prawie 4,6 miliarda euro! To czyni nas liderem na tym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Polacy inwestują coraz częściej. Nieruchomości są na pierwszym miejscu w rankingu inwestycji. Ufa im prawie połowa społeczeństwa. Na następnym miejscu jest złoto. To bardzo dobrze, gdyż taka inwestycja może i jest mało dynamiczna, ale bezpieczna i powoduje wzmożony ruch na rynku nieruchomości. Więcej się sprzedaje, ale również więcej się kupuje.

Inwestycja w nieruchomości

Wszystko wskazuje na to, że rynek będzie się stabilizował. Obecne warunki powodują, że jest to najlepszy czas od lat na inwestycję, mimo iż panuje niewielka przewaga podaży nad popytem. Oczywiście może być tak, że sytuacja będzie coraz bardziej korzystna. Prognozy eksperckie są bardzo pozytywne i przewidują one stabilizację. Z pewnością nie powinno czekać nas tąpnięcie.

Wiele jednak zależy od banków. Wiadomo, większość inwestujących opiera się na kredytach hipotecznych. W wypadku, gdy banki będą reprezentowały postawę nie przyjazną odbiorcom kredytów, a warunki jego otrzymania będą nie korzystne, może się to negatywnie odbić na rynku.

Obecnie, mimo że inwestycja w nieruchomości z rynku pierwotnego przeciętnie jest droższa od tych z drugiej ręki Polacy kupują je na potęgę (w Warszawie rynek wtórny jest często droższy). Trzeba doliczyć jeszcze koszty wykończenia mieszkania, które znajduje się w stanie deweloperskim. Jednak później takie mieszkanie można wynająć dużo drożej, niż  mieszkanie z rynku wtórnego. Trzeba trafić na chętnego najemcę, takiego, który też poszanuje lokal. Wiadomo, że w wypadku sprzedaży takiego mieszkania cena będzie dużo większa, niż mieszkanie na przykład w bloku z lat 80.

Bardzo ważne jest pamiętanie o bańce związanej z nieruchomościami w po 2010 roku. Specjaliści niestety nie są w stanie przewidzieć, czy to samo czeka nas teraz. Być może ceny nieruchomości spadną, aczkolwiek aby możliwy był wielki krach, musiałoby się zmienić podejście Polaków do chęci posiadania własnego mieszkania, czy domu. Póki co rynek jest niezaspokojony…

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *