mieszkanie na działce

Zamieszkaj na działce

Mieszkanie na działce

Oczywiście w tytule nie chodzi o działkę budowlaną, a o działkę rekreacyjną. Takie mieszkanie na działce staje się obecnie coraz bardziej popularne. Wynika to z kilku rzeczy. Takie działki są dużo tańsze, a wiadomo jakie ceny potrafi osiągnąć działka budowlana w Warszawie, czy nawet pod. Poza tym powoli będzie rozpędzać się w Polsce rynek domów tzw. modułowych, praktycznie nie powiązanych z ziemią, na które teoretycznie nie są potrzebne pozwolenia.

Jak zamieszkać na działce?


Tak więc dlaczego by nie zamieszkać na działce rekreacyjnej, która często jest położona w ładnym, zielonym miejscu nie tak daleko od centrum. Pomysł wydaje się być ciekawy. W dodatku jest możliwość wg. prawa zameldowania się na takiej działce. Oczywiście konieczne jest postawienie tam właśnie budowli całorocznej, gdzie będzie można mieszkać.


Jednak obecnie polskie prawo nie pozwala na mieszkanie na działkach rekreacyjnych, podobnie jak nie można tam stawiać normatywnych domów. Jednak na przykład w Poznaniu w 2016 roku zameldowanych na działkach było 1600 osób. Całkiem spora liczba. Oczywiście budzi to protesty szczególnie wśród starszych, niedzielnych działkowców.
Mieszkanie na takiej działce wiąże się też z bardzo niskimi opłatami. Pobierając wodę ze studni i korzystając z prądu roczne koszty mieszkania dla jednej osoby mogą wynosić niewiele ponad 1200 złotych.

Podsumowując, zamieszkanie na działce jest obecnie w świetle prawa nielegalne. Z drugiej strony można bez problemu się tam zameldować. Na pewno dla wielu osób takie mieszkanie może być bardzo atrakcyjne. Niestety obecnie mieszkanie na działce może być problematyczne i ryzykujemy wyrzuceniem. Czy prawo powinno być zmienione? Czy powinniśmy uzyskać więcej wolności? W końcu jeśli mamy ziemię na własność, powinniśmy móc na niej zamieszkać i korzystać.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *