Zielony budynek mieszkalno-biurowy w Sint-Michielsgestel - Green Villa

Zielony budynek mieszkalno-biurowy, na którym rosną drzewa!

Green Villa – cały zielony budynek

[ratings]

Biuro projektowe MVRDV zaprojektował budynek biurowo-mieszkalny na działce narożnej w holenderskiej miejscowości Sint-Michielsgestel, wykorzystując siatkowy system „regałów” do pokrycia całej zewnętrznej elewacji budynku. Dzięki temu systemowi regałów elewacja ma być pokryta roślinami różnego rodzaju. Czteropiętrowa zielona willa położona na południowym krańcu miasta,  przyjmuje miejską formę sąsiednich budynków, a pokrycie roślinne pomaga wtopić się w okoliczny krajobraz pobliskiej rzeki, pól i drzew.

Zielony budynek mieszkalno-biurowy w Sint-Michielsgestel - Green Villa

Z czego składa się projekt zielonej willi?

Cały parter jest zarezerwowany na przestrzeń biurową, na trzech piętrach powyżej znajduje się tylko po pięć mieszkań oraz na poziomie -1 parking podziemny,. Projekt został zainicjowany i jest rozwijany przez biuro Van Bovena Architecten, którzy chciali stworzyć przełomowy projekt dla wioski, zachowując jednocześnie świadomość społeczną i ekologiczną

Projekt kontynuuje formowanie frontu ulicznego na Adrianusplein w miasteczku Sint-Michielsgestel, przyjmując mansardowy kształt dachu, który pasuje do wcześniej wybudowanych budynków. Jednak Zielona Willa odbiega od innych budynków na ulicy pod względem zastosowania na elewacji regałów i półek o różnej głębokości, zawierających mnóstwo roślin doniczkowych, krzewów i drzew, takich jak forsythias, jaśmin, sosna i brzoza. Zrównoważony rozwój oznacza nie tylko wyzwanie technologiczne, ale także pozytywną zmianę stylu życia, a obszary miejskie powinny być uważane za część naturalnego krajobrazu.

Ten projekt jest kontynuacją naszych badań nad budynkami „bez fasad” i radykalnym zazielenianiem. Pomysł z lat dziewięćdziesiątych parków miejskich jako oazy w mieście jest zbyt ograniczony. potrzebujemy radykalnego „zielonego zanurzenia”. Powinniśmy również pokryć dachy i fasady wieżowców zielenią. Rośliny i drzewa mogą nam pomóc zrównoważyć emisję CO2, ulepszyć nasze miasta i promować różnorodność biologiczną.

wyjaśnia Winy Maas, jeden z założycieli biura MVRDV.

Zielony budynek mieszkalno-biurowy w Sint-Michielsgestel - Green Villa

Zieleń i struktura budynku

Struktura Zielonej Willi oparta jest na kwadratowej siatce o szerokości czterech modułowych kwadratów i trzech głębokości modułu. Opracowany został katalog różnych modułów przestrzennych, takich jak sypialnie i przestrzenie mieszkalne. Podobny katalog służy do wypełnienia fasady, w wyniku czego powstaje trójwymiarowe arboretum, biblioteka roślin i drzew, wraz z tabliczkami i dodatkowymi informacjami. Gatunki roślin są wybierane i umieszczane z uwzględnieniem orientacji fasady, zapewniając prywatność, cień lub odpowiedni widok, w zależności od potrzeb danego mieszkańca. Sterowany czujnikami system nawadniający wykorzystujący zmagazynowaną wodę deszczową został wbudowany w donice, gwarantując całoroczną zieloną fasadę.

Budowa ma rozpocząć się w 2020 roku.

Zielony budynek mieszkalno-biurowy w Sint-Michielsgestel - Green Villa

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *