rodzaje okien

Jakie rodzaje okien można znaleźć obecnie na rynku?

Jakie rodzaje okien?

Jednym z ważniejszych wyborów podczas budowy domu, czy innego dowolnego budynku, jest z całą pewnością podjęcie decyzji odnośnie stolarki okiennej. Często mówi się żartobliwie, że okna to oczy, albo też duża każdego domu. Bez dwóch zdań jest to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia, wpływający nie tylko na wygląd oraz kwestie estetyczne, ale także na komfort i wygodę użytkowania, jasność i temperaturę oraz odpowiednią widoczność.

Jakie mamy możliwości w odniesieniu do stolarki okiennej?

Szukając okien idealnych do swojego domu, firmy, czy budynku użyteczności publicznej, warto wiedzieć, jaką mamy możliwość wyboru oraz rozważyć gruntownie ten temat. Dzięki temu podejmiemy najlepszą decyzję, zgodną z naszymi oczekiwaniami oraz gustem. Okna to bowiem zarówno wymiar estetyczny – wyjątkowy, rzucający się w oczy, często nawet dekoracyjny, a jednocześnie praktyczny element wyposażenia wnętrz. Sprawdźmy, jakie rodzaje okien w kontekście materiału lub tworzywa, z którego zostały wykonane, mamy obecnie dostępne na rynku, czym one się różnią i na które w ostatecznym rozrachunku najlepiej będzie się zdecydować.

Okna plastikowe z PCV

Okna z tworzywa sztucznego to chyba najczęściej spotykany rodzaj okien w naszych mieszkaniach i domach. Czy jednak jednocześnie najlepszy? Na pewno wyróżnia je korzystna cena oraz łatwy i bezproblemowy montaż. Są także łatwo dostępne, praktycznie „od ręki”, zatem nie trzeba długo czekać na realizację tego typu zamówienia. Wyróżniają je także dobre właściwości termoizolacyjne – są szczelne i zapewniają ciepło oraz łatwość w pielęgnacji i utrzymywaniu w czystości. Czy posiadają jednak jakieś wady? Niestety tak – są dość wrażliwe na skoki i zmiany temperatur, mogą opadać, rozszczelnić się, wymagać dodatkowej regulacji. W razie ewentualnych uszkodzeń, na przykład mechanicznych, trudno o ich naprawdę – najczęściej konieczna będzie wymiana całego okna lub jego fragmentu. Są także dość surowe w swoim designie, co świetnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, jednak już koniecznie pasuje do mieszkań i lokali w stylu retro, albo romantycznym.

Okna drewniane

Klasyczne, eleganckie okna drewniane za to idealnie nadają się do wnętrz „z duszą”. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, biorąc pod uwagę właśnie ich wyjątkowy, naturalny wygląd. Szczególnie chętnie wybierane są do różnego rodzaju hoteli, pensjonatów, domków wczasowych, restauracji. Nowoczesne okna drewniane to produkty naprawdę świetnej jakości, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wymagają one bardzo częstej i czasochłonnej pielęgnacji – w przeciwnym razie szybko stracą swoje walory estetyczne. Tego typu zabiegi wiążą się z nakładem naszej energii, a także ponoszeniem dodatkowych kosztów finansowych.

Okna aluminiowe

Ostatni typ okien, który zdobywa coraz to większą popularność, to okna aluminiowe. Prezentują się niezwykle stylowo, modnie i nowocześnie, a jednocześnie otwierają szerokie pole do popisu jeżeli chodzi o ich wygląd i możliwości aranżacyjne, zwłaszcza w tworzeniu projektów z dużymi przeszkleniami. Mogą występować w całej palecie barw, w macie oraz w połysku. Okna aluminiowe są ponadto niezwykle solidne, odporne na najróżniejsze warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, energooszczędne. Ich pielęgnacja i utrzymywanie w czystości nie stanowi najmniejszego problemu. Po zakup dobrej jakości okien aluminiowych i innych sprawdzonych, świetnych jakościowo wyrobów stolarki okiennej, warto zajrzeć na Debesto.pl.

źródło zdjęć: freepik.com

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *