jak negocjować cenę mieszkania

Jak negocjować cenę mieszkania? Jak sprzedać najdrożej?

Negocjowanie ceny mieszkania

Chciałbyś kupić mieszkanie i poczyniłeś w tym kierunku już kroki. Znalazłeś odpowiednią dla Ciebie nieruchomość, ale nie wiesz jak negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje w sprzedaży mieszkania

Tak naprawdę negocjacje w sprzedaży, czy to nieruchomości, a nawet innego produktu zaczynają się już w momencie spotkania ze sprzedawcą, w tym wypadku właścicielem mieszkania. Możesz jeszcze nie wiedzieć, że chcesz kupić akurat to mieszkanie, ale tych kilka rad pozwoli Ci osiągnąć najlepszą cenę kupna! Poniżej dowiesz się jak negocjować cenę mieszkania, by wybrać najlepsze!

 • Jak już wspomniano negocjacje zaczynają się od pierwszego kontaktu ze sprzedającym. Oglądając nieruchomość staraj się zachować w sposób jak najbardziej zrównoważony. Nie stosuj techniki obniżania wartości nieruchomości przez jej wady, bo przecież właściciel widzi ją w całkiem innym i bardziej wyidealizowanym świetle. Nie bądź nie miły i staraj się nawiązać więź ze sprzedającym. Przecież sam z chęcią sprzedałbyś coś taniej osobie, którą lubisz i która podziela np. twoje zainteresowania.

 

 • Nie kłóć się ze sprzedającym. Dotyczy to nie tylko negocjacji, ale również wstępnych oględzin nieruchomości. Jeśli sprzedający jest za partią polityczną, której nienawidzisz, wysłuchaj go i nie dziel się swoją niechęcią. Korzystniej na tym wyjdziesz!

 

 • Przekonaj sprzedawcę, że jest ugodowy i zależy mu na sprzedaży. Jak? Powiedz wprost jeszcze przed podaniem sumy którą chcemy uzyskać: Jest Pan/Pani miłym i ugodowym człowiekiem. Zależy Panu na sprzedaży, a mi na kupnie. Oczywiście, że się dogadamy. Działa tutaj zasada przypisywania pozytywnych cech danej osobie, która się z nimi utożsamia i stara się takim być. Można ją stosować nie tylko w sprzedaży, lecz również w życiu codziennym nakłaniając np. dziecko, które przecież jest takie dobre i pracowite do odrobienia lekcji. Stajemy się takimi jakimi inni nas widzą!

 

 • Daj sprzedawcy coś w zamian za wynegocjowanie interesującej ceny. Najlepiej zrobić to już w trakcie prezentacji. Pochwal mieszkanie albo właściciela. Komplementuj, ale obiektywnie. Nie pokazuj, że zależy Ci na nieruchomości. Nie mów jak bardzo odpowiada Ci dane mieszkanie.
  Następnie już podczas propozycji konkretnej ceny, daj coś właścicielowi za to, że obniża cenę. Na przykład Zejdzie Pan jeszcze 5 tysięcy, a za to miesiąc szybciej podpiszemy umowę przedwstępną. Możesz równie dobrze zaproponować, z drugiej strony, że zamiast schodzić z ceny, możesz odświeżyć mieszkanie.
  Zawsze stosuj zasadę coś za coś w negocjacjach!

 

 • Żartuj! Nic tak nie rozładowuje napięcia jak dobry żart lub jakaś śmieszna historia. Ewentualnie zrób przerwę, by na spokojnie sobie przemyśleć propozycje.

 

 • Pytaj się dlaczego i staraj się wytrącać rozmówcę z jego toku myślenia. Zadawaj pytania, które mogą się wydawać dziwne lub oczywiste. Na przykład A dlaczego chce Pan/Pani uzyskać cenę jeszcze 5 tysięcy mniejszą? 

 

 • Jeśli ktoś nie dopuszcza w ogóle negocjacji, to warto zastosować zasadę małych kroków. Należy delikatnie drążyć skałę, wspominając o groszach, które się liczą i dodatkowych małych wydatków. Następnie odczekać pewien okres czasu i dalej rozmawiać na temat negocjacji. Można wtedy podać wyższą kwotę, na przykład na początku sprzedający nie zgodził się na negocjację w wysokości 5000 złotych. Po jakimś czasie należy zaproponować negocjację w wysokości 10 000 złotych. Istnieje wtedy szansa, że sprzedający zgodzi się przynajmniej na 5000!

Pamiętaj! To jak negocjować cenę mieszkania zależą od wielu czynników, jednak Ty i twoje działania są w nich kluczowe!

Pamiętajcie, negocjacje zaczynają się od pierwszego kontaktu ze sprzedającym. Więcej możliwości daje bycie miłym i zaprzyjaźnienie się z drugą stroną niż kłótnie i pozostawienie negatywnego wrażenia. Kiedy już wszystko się uda i dojdziecie do porozumienia, czeka Cię jeszcze kilka kroków jak na przykład sprawdzenie wszystkich potrzebnych dokumentów.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *