koty z architekturą

Jaki związek mają koty z architekturą? Co zrobili architekci z LA dla kotów?

Domy dla kotów zaprojektowane przez architektów

Odpowiadając na pierwsze tytułowe pytanie koty z architekturą mają niewiele wspólnego. No, co najwyżej lubią zamieszkiwać kocie miejsca, które mogą znajdywać się w architektonicznych dziełach. Oczywiście nikt specjalnie nie kwapi się, żeby wpuszczać koty do nowoczesnych budynków. Muszą radzić sobie same…

Jednak teraz się to zmienia, a jak się okazuje to architekci mogą mieć wiele wspólnego z kotami! Topowi architekci i projektanci z Los Angeles przejęli się sytuacją tych słodki zwierzaczków i… postanowili zaprojektować dla nich miejsca wyjątkowe!

Nowoczesne domy dla kotów!

Związane jest to tak naprawdę z akcją społeczną. Ulice Los Angeles zamieszkuje nawet 3 miliony bezdomnych kotów. Pomysł na który wpadła organizacja FixNation jest nie tylko zwróceniem uwagi na problem, ale i częściowo rozwiązaniem problemu. Zaprosili kilkunastu architektów do zaprojektowania czegoś w rodzaju budek dla kotów, które miałby zostać wystawione na zewnątrz. Wiadomo jednak jak to bywa z architektami, szczególnie amerykańskimi. Prześcigali się ze sobą w projektowaniu form jak najbardziej nowoczesnych i wyjątkowych. Przecież naszym czworonożnym, miałkliwym towarzyszom należy się wszystko co najlepsze, tym bardziej jeśli nie mają swoich opiekunów.  Tak naprawdę obiekty te pokazywane były wystawie Architects for Animals “Giving Shelter” a następnie wystawione na aukcje, której dochód miał zostać przeznaczony właśnie na domy dla kotów. Jak widać koty z architekturą miały niewiele wspólnego do niedawna. Przynajmniej niektóre z nich będą mogły pomieszkiwać w designerskich domkach wyglądających jak pomniejszone współczesne budynki.

Zobaczcie poniżej kilka z tych wyjątkowych projektów. Każdy z nich został zaprojektowany i wykonany przez architektów. Równie dobrze w powiększeniu mógłby stać się dziełem architektonicznym znajdującym się w przestrzeni publicznej.

Domek dla kotów – Know How Shop

Mówią o sobie, że uporczywie kontynuują swoją pracę nad projektami, które naprawdę „sprawią, że Ameryka znów będzie wspaniała” (dla kotów), które to projekty będą związane z niezniszczalnymi pawimi piórami, nieagresywnymi odkurzaczami i ciepłymi plamami słońca, które nie poruszają się.

koty z architekturą

Źródło: MeghanBobPhotography

Domek dla kotów – Standard Architecture

Projekt nazywa się „The Catosphere”. Jest to betonowo-drewniany strąk, uniesiony powyżej ziemi na mosiężnych nóżkach i wyposażony w łóżko dla kota. Żaluzjowe ściany z drewna mogą być otwarte lub zamknięte w zależności od pogody.

Użyty beton gromadzi ciepło w ciągu dnia i powoli uwalnia go w ciągu nocy. Ruchome drewniane żaluzje mogą być otwierane, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza podczas chłodnej pogody. Jako że koty pożądają ciepła Catosphere zapewnia bezpieczne schronienie na drzemki.

koty z architekturą

Źródło: MeghanBobPhotography

Domek dla kotów – Callison RTKL

Architekci mówią o swoim projekcie tak: „Nasz projekt dla kotów został zainspirowany katedrami, które są bezpiecznymi podniebnymi przystaniami. Nasza nowoczesna interpretacja prezentuje współczesne wzory geometryczne i witraże. Miękka, wyłożona dywanem rampa z jednego końca prowadzi do okon, w którym koty mogą patrzeć na otoczenie, pozostając jednocześnie osłoniętym. Pod rampą znajduje się kolejna bezpieczna przestrzeń, do której można wejść przez kilka łuków; jest to doskonałe miejsce dla kotów, które chcą się czuć bardziej ukryte.”

koty z architekturą

Źródło: MeghanBobPhotography

 

Domek dla kotów – Formation association

Projekt nazywa się Flora-Gato i jest biomorficznym schronieniem dla kotów i nieformalnym siedzeniom dla ludzkich ochotników służących głaskaniu populacji dzikich kotów.

Struktura ma formę organiczną, a jednocześnie sugeruje funkcję pufy. Jej egzoszkielet składa się z przetworzonego i rozwłóknionego tworzywa sztucznego, uformowanego w żebra, które są chłonne i służą jako idealny szkielet do sadzenia.

Schron jest wypełniony rośliną epifityczna czerpiąca wodę z wilgotnego egzoszkieletu, pomaga w cieniu i chłodzeniu dla kotów szukających schronienia w wnętrzu przypominającym norę, podczas gdy gęsto rozmieszczone korki z trawy koreańskiej działają jak masa termiczna regulując temperaturę we wnętrzu.

koty z architektura

Źródło: MeghanBobPhotography

 

Zobacz również film – making of – Architektura dla Zwierząt 2017

Inne tematy, które mogą Cię zaciekawić: Sztuka, architektura i 20 milionów

Okna plastikowe to najlepsze rozwiązanie? Mylisz się!

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *