impregnat do wszystkiego

Co można i warto zaimpregnować?

5/5 - (2 ocen)

Czemu tak wiele mówi się o prawidłowej impregnacji? Kiedy należy sięgnąć po środki do impregnacji? W artykule odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące zabezpieczania powierzchni.

Co nam daje impregnacja?

Impregnacja polega na pokrywaniu różnych powierzchni warstwą dedykowanego preparatu, który tworzy powłokę ochronną. Ma to na celu zabezpieczenie materiału przed wpływem negatywnych czynników, głównie atmosferycznych. Impregnaty mogą chronić przed promieniami UV czy przenikaniem wody. Blokada sprawia, że nie dochodzi do niszczenia struktury danego materiału. Dobrym przykładem jest impregnacja kamienia, która sprawia, że rozwój grzybów czy pleśni w mikropęknięciach nie jest tak ekspansywny, a jego trwałość jest nadal wysoka.

Najczęściej słyszymy o impregnacji drewna czy obuwia, choć tak naprawdę ten proces znalazł zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach. Możemy w ten sposób zabezpieczać tekstylia czy wykorzystywać preparaty do impregnacji w dowolnym przemyśle. Ale nas w tym momencie interesuje zastosowanie w budownictwie.

Impregnacja w budownictwie

Budownictwo to branża, w której właściwa impregnacja odgrywa kluczową rolę. Dlaczego? To w tym przypadku pracujemy na materiałach, które szczególnie narażone są na uszkodzenia mechaniczne i wpływ negatywnych czynników. Kamień, kostki – brukowe, klinkier, cegła i wiele innych powierzchni, narażonych jest na szkodliwy wpływ pogody. Z drugiej strony są to na tyle kosztowne materiały, że zależy nam na ich jak najdłuższej eksploatacji i odpowiednim efekcie wizualnym.

Impregnować możemy zarówno beton jak i drewno czy inne materiały. W tym przypadku zależy nam przede wszystkim na stworzeniu bariery ochronnej, która zapobiega wnikaniu wody czy innych substancji w głąb struktury. W przypadku drewna dodatkowe zabezpieczenie chroni również przed gniciem czy działaniem owadów. Impregnując zdecydowanie przedłużamy żywotność drewna.

Preparaty do impregnacji

Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy metody i przepisy na naturalną impregnację, bez użycia specjalistycznych preparatów. Nie jest to jednak dobre wyjście, zwłaszcza gdy prowadzimy bądź pracujemy w firmie budowlanej i zabezpieczamy dziennie duże powierzchnie. Dedykowane środki ułatwiają pracę – przyspieszają ją, gdyż zazwyczaj są to gotowe do użycia roztwory bądź ich przygotowanie ogranicza się do kilku prostych kroków. Skuteczność takich preparatów jest dużo wyższa, a cały proces ostatecznie okazuje się dużo bardziej ekonomiczny niż w przypadku mniej profesjonalnych metod. W czym leży sukces impregnacji z użyciem specjalistycznych metod? Przyjrzymy się bliżej wybranym preparatom.

Impregnaty pod konkretne zastosowanie

W asortymentach sklepów dystrybuujących preparaty dla przemysłu oraz wśród producentów, widoczne jest dążenie do specjalizacji. Możemy zakupić środek pod konkretną powierzchnię, którą chcemy zaimpregnować. Są wśród nich impregnaty do kamienia naturalnego, klinkieru, płytek ceramicznych, a także te tworzone z myślą o zabezpieczaniu elewacji czy fug. Dostać można nawet preparaty typu Protect color, czyli impregnaty delikatnie koloryzujące lub uwydatniające kolor. Świetnie sprawdzają się podczas odnawiania kostki brukowej, galanterii betonowej czy cegły klinkierowej. Producenci przy każdym z impregnatów uwzględnili specyficzne właściwości każdego materiału oraz czynniki, które najbardziej zagrażają danej powierzchni. Impregnacja tworzy powłokę, która nie tylko chroni, ale też ułatwia czyszczenie. Chroni również przed skrajnymi temperaturami. Stanowi to doskonałe rozwiązanie do impregnacji ścian i podłóg zewnętrznych. Impregnaty nadają powierzchniom właściwości hydrofobowe. Działając w tak precyzyjny sposób, impregnaty wykazują dużo wyższą skuteczność niż gdybyśmy zdecydowali się na środek uniwersalny.

Składniki zawarte w impregnatach zwiększają trwałość powłoki ochronnej. Co ważne, przeglądając oferty możemy spotkać się z preparatami na bazie rozpuszczalników, ale dostępne są także impregnaty na bazie wody, z których te ostatnie będą wyborem zdecydowanie bardziej przyjaznym dla środowiska. Warto zwrócić uwagę na serię Eco Formuła firmy JURGA – Mokry kamień, Mokra cegła czy Efekt Mokra Kostka. Są o wiele przyjaźniejsze dla środowiska, stworzone z naturalnych składników i bezpieczniejsze w zastosowaniu, a przy tym równie skuteczne.

Impregnacja to kluczowy element utrzymujący trwałość danej powierzchni. Gwarantuje jej dłuższą żywotność i lepszy wygląd. Jest to proces prosty do przeprowadzenia i warto go od czasu do czasu ponowić, aby zagwarantować naszym różnorodnym powierzchniom odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *