kominek we wnętrzu

Jak dobrać kominek?

Jak dobrać kominek?

 

Jak dobrać kominek do powierzchni domu? Wystarczy, że obliczysz moc grzewczą! Dobranie kominka odpowiedniego do domu, może wydawać się gigantycznym wyzwaniem. Możesz nawet myśleć, że sobie z nim nie poradzisz. To błąd. Wystarczy, że będziesz miał kilka podstawowych informacji, a wszystko stanie się banalnie proste. Musimy tutaj podkreślić, że nie można zaburzać izolacji termicznej domu.

Bardzo ważne jest zastosowanie właściwego wkładu kominkowego. To od niego będzie zależało to, czy ogrzewanie domu będzie skuteczne, czy jednak nie. Jak dobrać kominek do metrażu domu? Jak obliczyć moc grzewczą, aby kominek bez problemu ogrzewał cały dom?

Moc kominka a powierzchnia domu

Może zaczniemy od tego, że moc grzewcza kominka określa jego zdolność do oddawania ciepła do pomieszczenia. Jest wyrażana w watach. To właśnie od niej zależy zapotrzebowanie na ciepło konkretnego pomieszczenia. Moc grzewcza musi być równa lub większa niż zapotrzebowanie na ciepło.

Żeby dobrze obliczyć moc grzewczą kominka, musisz znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Pierwszym z nich jest to, gdzie będzie stał kominek. Druga kwestia to jaka dokładnie przestrzeń będzie do ogrzania. Równie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy dom jest odpowiednio zaizolowany. Im bardziej centralne będzie umiejscowienie kominka w domu, tym prościej będzie mu rozprowadzać ciepło. Gdy masz do czynienia z małym domem, który ma dobrą izolację termiczną, to możesz sobie pozwolić na zakup kominka o mniejszej mocy grzewczej.

Przydatna wskazówka

W czasie obliczania mocy grzewczej nie podaje się miary powierzchni płaskiej, czyli metrów kwadratowych. Miarą przestrzeni są metry sześcienne. Jeżeli chcesz obliczyć kubaturę budynku do ogrzania, to powinieneś pomnożyć powierzchnię podłogi w każdym pomieszczeniu przez jego wysokość. Następnie musisz dodać wyniki pomieszczeń w całym domu. Widzisz? Masz pierwszy krok już za sobą. Okazuje się, że to wcale nie było aż takie skomplikowane. W związku z tym przechodzimy dalej.

Jak dobrać kominek pod względem mocy grzewczej?

Jeżeli chcesz obliczyć moc grzewczą Twojego nowego kominka, to musisz skorzystać z prostego wzoru. Prezentuje się on następująco:

D [W] = V × G × Dt

Poszczególne symbole oznaczają odpowiednio:

D – strata ciepła wyrażona w Watach,

V – kubatura budynku, czyli cała jego przestrzeń wyrażona w metrach³,

G – współczynnik przenikalności cieplnej związany z izolacyjnością,

Dt – różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zazwyczaj przyjmuje się 30 stopni Celsjusza.

 

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *