nowoczesne-oświetlenie-miejskie

Nowoczesne oświetlenie miejskie – przegląd topowych rozwiązań w 2021 roku

Oświetlenie miejskie

Oświetlenie miejskie to element infrastruktury, którego nie może zabraknąć nie tylko w dużych aglomeracjach, miastach, lecz również na wsiach i innych terenach niezurbanizowanych. Latarnie uliczne mają za zadanie skutecznie oświetlać ulice, chodniki, jak również alejki np. w parkach.

Warto wspomnieć, że oświetlenie miejskie nie tylko wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa po zmroku, lecz także podczas innych niekorzystnych warunków atmosferycznych – mgły, obfitych opadów deszczu i śniegu. Można więc przyjąć, że najważniejszą funkcją latarni miejskich jest zatem podwyższenie poziomu widoczności na drogach.

Nie można zapominać o innych walorach, które zapewnia nowoczesne oświetlenie miejskie. Mowa tutaj o aspektach wizualnych – wysokiej klasy lampy mogą wprowadzać w okolicę przyjemną atmosferę i dodawać jej prestiżu np. w przypadku oświetlenia na osiedlach. Z tego powodu deweloperzy również poszukują atrakcyjnych rozwiązań w tym zakresie.

Jakie rodzaje oświetlenia miejskiego występowały dotychczas?

Działanie pierwszych latarni było oparte o spalanie gazowe – stąd pochodzi nazwa lampy gazowej. Tego rodzaju miejskie oświetlenie zostało po raz pierwszy zastosowane w 1809 roku w Londynie, natomiast w 1830 roku w Polsce. Światło pochodzące z lamp gazowych charakteryzuje się przyjemnym półmrokiem i bardzo często ciekawą konstrukcją.

Z upływem czasu tego rodzaju oświetlenie zostało zastąpione przez rozwiązania elektryczne. Wciąż można jeszcze napotkać się na lampy gazowe, które stanowią zabytek w hotelach, pałacach czy innych kulturowych miejscach.

Rozwój technologii w związku z chęcią uzyskania bardziej wydajnego i skutecznego oświetlenia miejskiego, przełożył się na powstanie lamp żarowych, świetlówek, lamp rtęciowych, sodowych aż po współczesne diody elektroluminescencyjne.

Lampy solarne LED, czyli oszczędne i nowoczesne oświetlenie miejskie

W związku z koniecznością ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, rządy zdecydowały się na wprowadzenie rygorystycznych wytycznych, co do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Trend ten nie ominął oświetlenia miejskiego, w którym coraz częściej stosuje się rozwiązania fotowoltaiczne. Lampy solarne są zatem przyjazne dla środowiska, oszczędne, a przede wszystkim zapewniają odpowiedni poziom naświetlenia danego obszaru.

Lampy uliczne z panelem fotowoltaicznym są często montowane w przestrzeniach publicznych, dlatego posiadają odpowiednie zabezpieczenia antykradzieżowe. Dodatkowym rozwiązaniem stosowanym w tego typu oświetleniu jest automatyczne włączanie zmierzchowe – specjalny czujnik wykrywa spadek natężenia światła, po czym następuje wyłączenie lampy.

Inteligentne oświetlenie miejskie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zimą na lampach nie zalegał śnieg. Warto również wspomnieć o ich wyjątkowych walorach wizualnych – świetnie prezentują się zarówno przy klasycznej, jak i nowoczesnej architekturze. Więcej na temat innowacyjnych i przyjaznych środowisku lampach solarnych można dowiedzieć się odwiedzając stronę: https://suncurrent.pl/lampy-solarne/

Oświetlenie solarne LED – jeszcze więcej korzyści

Jedną z ważniejszych korzyści zapewnianych przez lampy solarne LED jest możliwość montażu w miejscach, gdzie nie występują linie energetyczne. Z tego powodu idealnie sprawdzi się na posesjach znajdujących się poza aglomeracjami miejskimi, dla rolnictwa i sadownictwa.

Niezawodne działanie lamp solarnych SunCurrent wynika z zastosowania wyłącznie sprawdzonej technologii i najwyższej jakości komponentów. Dostarczając nowoczesne rozwiązania na rynek producent skupia się na dwóch najważniejszych aspektach – wydajność i oszczędność. Z tego powodu lampy solarne posiadają zaawansowany system zarządzania energią, dzięki któremu lampy oświetlają teren przez 365 dni/rok.

Producent oferuje kilka rodzajów oświetlenia solarnego różniących się od siebie sposobem sterowania, wielkością i rodzajem akumulatorów, czasu autonomii oraz cechami wizualnymi. W ramach usług dodatkowych istnieje możliwość wzbogacenia lampy o stolik do ładowania urządzeń mobilnych.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *