fotowoltaika w pasywnym budynku

Budownictwo pasywne a systemy fotowoltaiczne

5/5 - (2 ocen)

Fotowoltaika w domu pasywnym

W ostatnich latach znacznym wzrostem popularności charakteryzują się domy pasywne. Podstawą budownictwa pasywnego jest oszczędność, ekologia i nowoczesne technologie. Dom pasywny powinien być samowystarczalny w zakresie energii elektrycznej. Dlatego też odpowiednim rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna na dachu domu pasywnego. Po zamontowaniu fotowoltaiki na domu pasywnym staje się on zeroenergetycznym. Czym różnią się budynki pasywne od tradycyjnych? Czy instalacja fotowoltaiczna współgra z budownictwem pasywnym? Co to dom zeroenergetyczny? Na te jak i inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.

BUDYNKI PASYWNE – CO TO?

Domy pasywne to budynki mieszkalne, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością. Do tego posiadają technologię umożliwiającą oszczędzanie prądu. Czyli inaczej mówiąc głównym atutem budownictwa pasywnego jest niskie zużycie energii elektrycznej. Minimalne zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu pasywnego wynosi do 15 kWh/(m2 x rok) a na tak zwaną energię pierwotną 120 kWh/(m2 x rok). Zapotrzebowanie na energię cieplną w budynkach pasywnych jest około 8 razy mniejsze w niż w tradycyjnych budynkach.

Aby dany budynek mógł nazywać się pasywnym musi być doskonale zaizolowany i charakteryzować się niemal 100% szczelnością.

Główne cechy domów pasywnych:

  • Kształt budynku jest maksymalnie prosty, dzięki czemu następuje ograniczenie mostków cieplnych, takie domy z reguły nie posiadają także balkonów.
  • Budynek zostaje ustawiony na terenie w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie.
  • Najczęściej ściana południowa jest całkowicie przeszklona, w przeciwieństwie do ściany północnej, która jest pozbawiona okien.
  • Pomieszczenia dzienne takie jak kuchnia, salon są najczęściej ustawiana po stronie południowej, by maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Pozostałe pomieszczenia, które nie wymagają tak dużego nasłonecznienia jak sypialnia czy łazienka są umiejscowione po stronie północnej.
  • Wysoka jakość materiałów użytych do budowy budynku oraz uzupełnienie ich folią paroizolacyjną i taśmami izolacyjnymi w celu osiągnięcia wysokiej izolacji termicznej elementów budowlanych takich jak fundamenty, ściany, okna, dach i drzwi.
  • Wykorzystanie stosunkowo tanich oraz ekologicznych źródeł energii w tym pompy ciepła i/lub instalacji fotowoltaicznej.
  • Wykorzystanie wysokiej klasy wentylatorów, która zapewnia wysokiej jakości komfort cieplny oraz zmniejszenie strat cieplnych do 90%.

BUDOWNICTWO PASYWNE A FOTOWOLTAIKA

W budownictwie pasywnym konieczne jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię pierwotną. Jednym rozwiązaniem jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

Jeśli na domu pasywnym zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna to stanie się on domem zeroenergetycznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapotrzebowanie budynku na energię cieplną staje się praktycznie zerowe. Dom zeroenergetyczny to taki, który nie zużywa energii pierwotnej. Domy te zazwyczaj wytwarzają więcej energii niż jej zużywają, zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania.

W domu pasywnym zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejsze niż w tradycyjnym domu. Nie przekracza ona 15 kWh/(m2 x rok).

Przedstawmy to na przykładzie domu o powierzchni 100 m2. Roczne zapotrzebowanie takiego domu na energię cieplną nie powinno przekraczać 1500 kWh. Dodajmy do tego zużycie sprzętu RTV i AGD. Zatem roczne zużycie energii elektrycznej powinno wynosić około 3000 – 3500 kWh w zależności od klasy energetycznej urządzeń.

KORZYŚCI FOTOWOLTAIKI W BUDOWNICTWIE PASYWNYM

W przypadku domów pasywnych fotowoltaika wydaje się rozwiązaniem idealnym. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, którą następnie możemy wykorzystać do użytku własnego na bieżące potrzeby. Dzięki temu stajemy się niezależni od dostawców prądu, a co najważniejsze – od ciągle rosnących cen prądu. Co więcej, jeśli posiadamy elektryczne źródło ciepła np. pompę ciepła, która występuje najczęściej w domach pasywnych, wygenerowaną energię elektryczną możemy przeznaczyć na zasilenie właśnie tego urządzenia. W ten sposób znacznie redukujemy koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Kluczową kwestią pozostaje rozmiar instalacji fotowoltaicznej, który powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Kolejnym ważnym aspektem jest projekt fotowoltaiki, jej lokalizacja oraz umieszczenie na dachu. W przypadku domów pasywnych dach jest płaski, więcmożliwe jest uzyskanie optymalnych ustawień paneli słonecznych przy pomocy konstrukcji wsporczej.

Zawsze staraj się stawiać na sprawdzone, specjalistyczne firmy, które zaprojektują oraz zainstalują Twoją przyszłą instalację fotowoltaiczną.

PODSUMOWANIE

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna oraz opłacalna. Dzięki niej możemy zredukować koszty związane z energią elektryczną do minimum. W przypadku budownictwa pasywnego znaczenie mają odgórnie postawione wymagania i ograniczenia dotyczące rocznego zużycia energii pierwotnej.

Zatem instalacja fotowoltaiczna to idealne rozwiązanie, by spełnić te wszystkie wymogi. Jest to jednocześnie doskonały sposób na niezależność energetyczną.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *