7 cudów świata

7 cudów świata antycznego zrekonstruowane w gifie!

7 cudów świata antycznego zrekonstruowane w gifach!

Chyba każdemu kto zwiedza, ogląda lub rozpoczyna badać starożytne ruiny przyświeca pytanie: jak wyglądały setki lat wcześniej. Bardzo często zdarza się, że możemy pooglądać specjalnie przygotowane rysunki lub wizualizacje już na miejscu, choć mogą one być mało przekonywujące lub skomplikowane. Jedna z firm turystycznych (Expedia) wpadła na pomysł, aby przygotować rekonstrukcje starożytnych ruin w gifach, które można obejrzeć np. na smartfonie stojąc przed danym obiektem. Nie dajcie się zwieść, tytuł 7 cudów świata nie odnosi się do 7 cudów świata, które są zawsze przywoływane przez naukę. Tutaj wybór jest bardziej hipsterski! Być może niektórych z nich nie znacie, a części na pewno nie widzieliście.

7 cudów antyku

Warto je pooglądać, są przyjemne dla oka, a przy okazji można zdobyć trochę wiedzy na temat poszczególnego obiektu.

1. Partenon w Atenach (Grecja)

 

Świątynia na cześć greckich bogów była chroniona przez wielki posąg Ateny – Bogini Mądrości i Dobrej Wojny. Nie udało jej się uchronić całego kompleksu świątynnego, choć zostało z niego więcej niż tylko fundamenty. Trzęsienia ziemi, wybuchy i Turcy (w pewnym stopniu również turyści) przyczynili się do zniszczeń. Obecnie miliny ludzi przyjeżdża do Aten zobaczyć miejsce, które kiedyś było centrum śródziemnomorskiego świata. Co prawda posągu Ateny już nie ma, ale klimat starożytności można poczuć dotykając kamienie sprzed 2 tysięcy lat.

2. Piramida Nuhoch Mul w Coba (Meksyk)

Podobno przebywanie w tej świątyni przenosiło umysły kapłanów do nieba. Rzeczywiście, jest to dość tajemniczy obiekt, który nie został dokładnie przebadany. Mierzy 42 metry wysokości i powstał między XII a XV wiekiem naszej ery. Można wejść na sam szczyt piramidy, z której rozpościera się widok na dżunglę. Klika set lat temu kapłani składali tam ofiary bogom. Niestety ze względu na trudność w badaniu cywilizacji Majów rekonstrukcja nie może być pewna na 100%.

3. Świątynia Jowisza Najlepszego Największego w Pompejach (Włochy)

Zbudowana i poświęcona dla Jowisza, rzymskiego boga nieba i grzmotów. Świątynia była głównym ośrodkiem życia zakonnego w starożytnych Pompejach, małym rzymskim mieście nad Zatoką Neapolitańską. Budowla stała się dominująca na Forum, a za nim złowieszczo spogląda Wezuwiusz. Wulkan wybuchł w sierpniu 79 r., tragicznie niszcząc Pompeje, które zostały odkryte ponownie w XVI wieku, a wiele lat wykopalisk dało milionom rocznych gości fascynujący wgląd w codzienne życie tego rzymskiego miasta z pierwszego wieku naszej ery.

4. Fort w części muru Hadriana (Wielka Brytania)

Rozciąga się prawie na 120 kilometrów przez jedne z najbardziej niebezpiecznych obszarów w Anglii w starożytności. Mur Hadriana powstał w I wieku naszej ery. Historycy wciąż dyskutują o powodach budowy muru. Najbardziej popularną teorią jest to, że kiedy Hadrian stał się cesarzem rzymskim w 117 r., zbudował mur, aby jego imperium było bezpieczniejsze. Z pewnością był to również pokaz siły. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, co 1 milę rzymską były budowane małe forty, których jest kilkadziesiąt. Na gifie zrekonstruowany został fort na 39 mili. Jeśli będziesz miał okazję być na miejscu, możesz spróbować go odnaleźć.

5. Świątynia Narodzin Amona w Luksorze (Egipt)

Świątynia Luksorska swoją nazwę wzięła od arabskiego terminu al-Uksur (fortyfikacja) i była świętym miejscem. Zbudowana na zlecenie Amenhotepa III w 1380 p.n.e., a następnie rozbudowana przez Ramzesa II, aby objąć słynną wielką bramę pylonową i otwarty dziedziniec. Była kiedyś połączona z sąsiednią świątynią Karnaku przez aleję sfinksów, które strzegły bram świątyni. Z epickimi obeliskami i architrawami, Świątynia Luksorska reprezentuje jedne z najbardziej monumentalnych kamiennych budowli w starożytnym Egipcie. Jest to świadectwo długiej historii tego kraju i „must see” w Egipcie.

6. Świątynia Słońca w Teotihuacán (Meksyk)

Teotihuacán było jednym z pierwszych centrów miejskich w centralnym Meksyku i jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc archeologicznych w Meksyku. Zostało zbudowane między I a VII wiekiem naszej ery, ale niewiele wiemy o ludziach, którzy ją budowali i zamieszkiwali. Zbudowali niezwykle duże miasta w tym regionie, a następnie w tajemniczy sposób zniknęli. Piramida Słońca to największy budynek w Teotihuacan i jedna z najstarszych piramid w centralnym Meksyku. Jest także jedną z największych w Meksyku.

7. Świątynia B na Largo di Torre Argentina w Rzymie (Włochy)

Na tym placu w Rzymie znajdują się aż cztery ruiny świątyń. Plac Largo di Torre został odkryty podczas prac budowlanych w 1920 roku. Świątynia B została najpóźniej odkryta, a część kolumn i schodów oraz przestrzeń ołtarzowa są autentyczne. Odwiedzający ten plac znajdą nie tylko fascynujące stanowisko archeologiczne, ale także setki kotów, które zamieszkują ruiny (zresztą jak połowę Włoch i Grecji). Wolontariusze karmią, oczyszczają i opiekują się kotami, a odwiedzający są zachęcani do przywitania się, a nawet przyjęcia jednego z nich. Na gife widać, jak wyglądała świątynia, bez kotów. To ostatni z 7 cudów świata, które zostały zrekonstruowane w gifach.

Wszystkie materiały należą do: Expedia.com (Courtesy of)

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *