makieta starożytnego rzymu

Niezwykła makieta starożytnego Rzymu, która była budowana 38 lat!

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Makieta starożytnego Rzymu, która była budowana 38 lat!

Każdy z nas w czasach dzieciństwa uwielbiał bawić się klockami, budować niezwykłe konstrukcje. W muzeach fascynowało nas przede wszystkim oglądanie szczególnie ciekawych makiet, gdzie małe ludziki, budowle ożywiały naszą wyobraźnie. Mimo upływu lat niewiele się zmieniło i modele, miniatury nadal cieszą nasze oko. Istnieje taka makieta starożytnego Rzymu, która nie tylko potrafi nas przenieść w czasie, ale jest też dowodem ludzkiej wytrwałości. Jest to jedna z najdłużej budowanych makiet na świecie, gdyż budowano ją 38 lat!

makieta starożytnego rzymu

Źródło: Flickr user dalbera

Makieta starożytnego Rzymu jest wykonana w skali 1:250, ma 16 na 16 metrów i odwzorowuje ówczesne centrum europejskiego świata z IV wieku naszej ery.

makieta starożytnego rzymu

Widok na rzymskie koloseum. Autor: Jean-Pierre Dalbéra

Jak wygląda makieta starożytnego Rzymu?

Idea stworzenia wizualizacji tego, jak wyglądał Rzym w czasach świetności powstała za rządów faszystów – Mussoliniego – w 1933 roku. Paradoksalne jest jednak to, że odpowiadał on za duże zniszczenia zabytków przez nieodpowiednią modernizację oraz budowę dróg podczas, których nie zważano na dziedzictwo. Archeolog, który prowadził rekonstrukcję postawił sobie na celu jak najdokładniejsze odwzorowanie ulic, budynków i topografii. Budowa zakończyła się dopiero w roku 1971.  Italo Gismondi (tak się nazywał twórca) opierał się przede wszystkim na mapie Forma Urbis Romae wykonanej w 1901 roku przez Rodolfo Lanciani. Był on również archeologiem, który jako pierwszy zajął się topografią, prowadził ważne wykopaliska (np. Forum Romanum), a jego najważniejsze dzieło Forma Urbis Romae składa się z 46 bardzo szczegółowych map.

makieta starożytnego rzymu

Widok na rzymski Kapitol.
Autor: Jean-Pierre Dalbéra

Celem stworzenia makiety było przede wszystkim oddanie ducha miasta, jego świetności. Jest to bardzo ważne źródło, które służy edukacji i nauce. Detale są opracowane z wielką dokładnością. Ogromna ilość zabytkowych budynków została zniszczona w trakcie XX wiecznych przemian. Makieta starożytnego Rzymu pozwala na wyobrażenie sobie świetności miasta, jak wyglądała topografia oraz poszczególne budynki.

makieta starożytnego rzymu

Autor: Jean-Pierre Dalbéra

Obecnie makieta znajduje się w Muzeum Rzymskiej Cywilizacji.  Można ją również zobaczyć w filmie Gladiator, gdyż była wykorzystywana podczas przedstawienia starożytnego Rzymu (jako scenografia).

 

[Total_Soft_Poll id=”3″]

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *