praca spawacza

BHP w pracy elektryka i spawacza

Praca elektryka i spawacza, a BHP

Elektrycy wykonują jeden z bardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Zwłaszcza ci, którzy pracują przy wysokich napięciach, każdego dnia narażają do pewnego stopnia swoje życie. Niemniej nawet osoby, które po prostu wymieniają żyrandole i gniazdka w mieszkaniach, muszą cały czas uważać na to, co robią.

Ochrona elektryka przy pracy

Nie zawsze można przewidzieć wszystko. Czasami zdarza się, że w danym miejscu przebiegają przewody o sporo wyższym napięciu, niż wynika to z planów. Bywa też, że elektryk niespodziewanie natknie się na kabel, który został pozbawiony izolacji. Jeśli nie zauważy tego w odpowiednim czasie, może grozić mu nawet śmierć. Dlatego też podczas takiej pracy przestrzeganie zasad BHP jest niezmiernie ważne. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią ochronę, ponieważ człowiek nigdy nie jest nieomylny. Przydadzą się specjalne rękawice, które mają wytrzymałość elektryczną nawet do 1000 V. Dzięki temu, nawet w przypadku niespodziewanego dotknięcia kabla pod napięciem, pracownik nawet tego nie poczuje. W innym przypadku groziłoby mu solidne porażenie, kalectwo, a nawet śmierć. To jednak nie wszystko. Zwłaszcza przy wyższych napięciach problematyczne jest zjawisko łuku elektrycznego. Chronić się można przed nim stosując odpowiednią odzież, maski na twarz, a także rękawice i obuwie.

Praca podczas spawania

Nieco mniej niebezpiecznym od zawodu elektryka, jednak wciąż wymagającym ogromnej uwagi i zachowania zasad bezpieczeństwa, jest spawalnictwo. Tutaj mamy do czynienia z łukiem elektrycznym przez cały czas, oczywiście w tym przypadku jest on pod kontrolą. Jednak łuk emituje bardzo silne promieniowanie UV, które już po kilkunastu minutach spawania może nawet uszkodzić siatkówkę w oku. Dlatego należy stosować specjalne okulary lub maski, które skutecznie odfiltrowują szkodliwe promieniowanie, pozwalając jednocześnie na swobodną obserwację miejsca spawania. Przykładowe artykuły tego typu możemy obejrzeć na przykład na stronie https://bhpstar.pl/. Mimo, że spawanie odbywa się zazwyczaj przy niskich i bezpiecznych napięciach, to wciąż należy wziąć pod uwagę groźbę ewentualnego porażenia. Warto również mieć rękawice ochronne, a także ubranie, które dodatkowo chronić będzie przed rozpryskującymi się, rozżarzonymi opiłkami metalu.

Mogliśmy się przekonać, że praca zarówno elektryków jaki spawaczy może być bardzo niebezpieczna. By ustrzec się skutków zwyczajnych, ludzkich błędów, lub awarii sprzętu, stosuje się rygorystyczne zasady BHP, a także odpowiednią ochronę. Od osłony twarzy, poprzez tułów, dłonie, ręce, nogi, a także buty. Dzięki temu nawet wypadki przy wysokich napięciach można przeżyć bez uszczerbku na zdrowiu.

[ratings]

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *