pompa ciepła

Czy pompa ciepła to ekonomiczne, wydajne rozwiązanie? Co to i jak działa pompa ciepła?

Budynek ogrzewać można na wiele sposobów, bardziej lub mniej ekologicznych. Czy to dzięki panelom słonecznym, czy energii geotermalnej, czy niskiej jakości węglem… wybór ogrzewania domu jest trudny. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest pompa ciepła.

 

Decydując się na sposób ogrzania budynku jaką jest pompa ciepła, powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię i nasłonecznienie budynku, a także niezawodność i wysoką wydajność urządzeń przy jak najniższych kosztach utrzymania. Czy warto wybrać pompę ciepła do jako system grzewczy i jak ona działa?

Pompa ciepła z powodzeniem zastępuje tradycyjne kotły na paliwa stałe – węgiel, pellet czy olej opałowy, a przy tym są bardzo ekologiczne, ograniczając emisję szkodliwego dwutlenku i tlenku węgla, a także drobnych cząsteczek pyłu. Wykorzystują odnawialną energię, której koszty użytkowania i pozyskania nie są wysokie – na wyprodukowanie 1 kW energii cieplnej potrzeba tylko jedną czwartą kW energii elektrycznej. Użytkownicy decydują się na pompy ciepła coraz częściej, ze względu na mnogość zastosowań: odpowiadają za całoroczne ogrzewanie niskotemperaturowe, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i schładzanie powietrza. Standardowo składają się z niewielkiej i estetycznej jednostki wewnętrznej, jednostki zewnętrznej i dedykowanego zbiornika c.w.u.

 

Jak działają pompy ciepła?

Zasada działania nowoczesnych pomp ciepła opiera się na transportowaniu ciepła z ośrodka zimniejszego do cieplejszego, co często porównywane jest do procesów zachodzących w najprostszym domowym AGD – lodówce. Źródłem ciepła może być grunt, woda lub powietrze, który następnie przekazywane jest do instalacji grzewczej za pomocą tradycyjnych grzejników lub ogrzewania podłogowego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które przy kompaktowych wymiarach i zaawansowanych technologiach podnoszą standard budynku i wprowadzają korzystny mikroklimat. Ważną rolę w przypadku doboru i późniejszego użytkowania systemowych pomp ciepła, spełnia termoizolacyjność – im mniejsze będą straty ciepła związane z istniejącymi mostkami termicznymi, nieszczelną izolacją czy niepoprawnie zaprojektowaną wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną, a także im większą wagę przywiążemy do kompleksowego ocieplenia elewacji budynku, tym szybciej odczujemy pozytywny wpływ alternatywnego źródła energii na finanse i poczucie komfortu domowników.

pompa ciepła system ogrzewania

 

Kiedy zdecydować się na montaż?

Pompa ciepła to elastyczne rozwiązanie, które pomoże uzyskać oszczędności w inwestycjach różnego typu – od remontowanych mieszkań, przez niewielkie realizacje komercyjne jak hotele, sklepy czy lokale gastronomiczne, po budynki jednorodzinne już na etapie projektowania. Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie, gdyż podczas instalacji i codziennego użytkowania pompy nie wymagają dodatkowej powierzchni, w tym np. wydzielonej kotłowni, kominów spalinowych czy pomieszczenia na magazynowanie opału w trakcie chłodniejszych miesięcy. Na etapie projektu architektonicznego możliwe jest wykorzystanie niskotemperaturowych alternatywnych źródeł energii, które wraz z płaszczyznowym ogrzewaniem podłogowym spełnią oczekiwania nowoczesnych inwestycji. –

W budownictwie starszego typu, gdzie nie możemy pozwolić sobie na czasochłonne i rozległe modernizacje, zastosowanie znajdzie intuicyjny i łatwy system montażu wysokotemperaturowych pomp ciepła typu SPLIT. Przy zmianie tradycyjnej instalacji grzewczej urządzenia nowszej generacji wystarczy wpiąć do źródła ciepła, dzięki którym od razu możemy korzystać z szerokiego spektrum funkcjonalności kompleksowego rozwiązania. To niczym nieograniczony komfort, który wraz z wysokim bezpieczeństwem jednostek i ich energooszczędnością, szczególnie cenią sobie użytkownicy – tłumaczy Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.

Nowoczesne jednostki umożliwiają dodatkowe podłączenie do ekologicznej instalacji solarnej, co jeszcze korzystniej wpływa na energooszczędność i znacznie skraca czas zwrotu kosztów inwestycji.

 

Wieloletnie i efektywne wykorzystanie systemu ogrzewania pompami ciepła

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy instalacja będzie wydajna i energooszczędna jest współczynnik COP, który określa ilość wytworzonego ciepła, a także energię elektryczną potrzebną do jego uzyskania – im niższa, tym jednostki stają się efektywniejszym źródłem ciepła w naszym domu. Pompy ciepła należą do jednych z najbardziej niezawodnych urządzeń dostępnych na rynku – zaprojektowano je tak, aby były odporne na przegrzanie, a wydajny silnik umożliwiał wieloletnie i niezawodne użytkowanie. Inteligentne sterowanie czy zdolność do stałego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Wyposażone w intuicyjne systemy zabezpieczeń i monitorowania pompy ciepła samodzielnie zarządzają swoimi parametrami, a jako użytkownicy w wygodny i intuicyjny sposób na bieżąco możemy kontrolować ich pracę oraz stan techniczny.

Starannie dobrane elementy instalacji grzewczej to pierwszy krok, aby cieszyć się nieprzerwanym komfortem termicznym i ciepłą wodą użytkową przez cały rok. Pamiętajmy, że tylko ich właściwa eksploatacja i profesjonalny projekt wraz z autoryzowanym serwisem umożliwią wydajne i bezawaryjne pozyskiwanie ciepła w różnego typu inwestycjach.

pompa ciepła jak wygląda

Tak wygląda pompa ciepła [instalacja po prawej].

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.