gorąco na poddaszu

Upał na poddaszu – 4 praktyczne wskazówki, jak sobie z nim poradzić!

5/5 - (2 ocen)

Za gorąco na poddaszu

Poddasze jest częścią domu, która nagrzewa się w pierwszej kolejności. Odczuwamy to zwłaszcza latem, gdy powietrze staje się duszne, a temperatura szybko wzrasta. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj rozwiązania, które pomogą Ci poradzić sobie z upałem na poddaszu!

Komfort we własnym domu jest jedną z najważniejszych kwestii. Wpływa na niego m.in. optymalna, przyjemna temperatura w pomieszczeniach o każdej porze roku. Gwarantuje ją markiza solarna i szereg innych praktycznych rozwiązań. Poznaj je i wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twoim indywidualnym potrzebom!

1.    Rolety zewnętrzne

Często wybieranym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, montowane po drugiej stronie okna. Zapewniają nowoczesny design i sporą ochronę domu przed nagrzewaniem się, ponieważ stanowią barierę między szybą a padającymi na nią promieniami słonecznymi. Pomogą zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni, bez konieczności montowania klimatyzacji. Co ciekawe, mogą w pewnym stopniu zatrzymywać również hałas dobiegający z ulicy.

2.    Markizy solarne

Markizy solarne montowane na zewnętrznych częściach okien dachowych, przechwytują promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą one do szyby, podobnie jak czynią to rolety zewnętrzne. Skutecznie chronią więc przed nagrzewaniem się poddasza, jednocześnie umożliwiając częściowe lub całkowite zaciemnienie pomieszczeń. Co istotne, można je zamontować bez konieczności wychodzenia na dach, a ich sterowanie możliwe jest przy użyciu wygodnego pilota. To jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, gwarantujących jednocześnie wysoki poziom estetyki!

3.    Rolety wewnętrzne zaciemniające

Kolejną opcją są rolety wewnętrzne. Choć działają w mniejszym stopniu niż markizy solarne, ponieważ nie blokują padania promieni słonecznych bezpośrednio na szyby, mogą poprawić komfort przebywania na poddaszu w gorące dni. Ich zaletą jest niska cena oraz łatwość montażu. Podczas zakupów pamiętaj, że takie rolety muszą być przeznaczone do okien dachowych, a nie tradycyjnych. W innym razie będą nieestetycznie zwisać w kierunku podłogi.

Wyróżniamy rolety wewnętrzne zaciemniające i przyciemniające. Zaciemniające całkowicie blokują wpadanie światła do pomieszczeń, w efekcie czego mogą w nich panować ciemności. Składają się z 3 warstw nieprzepuszczalnych dla promieni słonecznych tkanin. Rezultatem ich zamontowania jest niższa temperatura w domu podczas upalnych dni, ale i możliwość dłuższego wyspania się, jeśli nie lubisz, aby promienie słoneczne budziły Cię z samego rana.

4.    Rolety wewnętrzne przyciemniające

Rolety przyciemniające wpuszczają do pomieszczeń część światła, dzięki czemu panuje w nich półmrok. Przepuszczalność produktu można dobierać indywidualnie – im grubszy materiał, tym efektywniejsze przyciemnienie. Wybierz to rozwiązanie, jeśli nie zależy Ci na całkowitym blokowaniu światła słonecznego. Pamiętaj jednak, że efekt obniżania temperatury wewnątrz domu w tym przypadku będzie najsłabszy.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *