instalacja fotowoltaiczna w firmie

Instalacja fotowoltaiczna w firmie – dofinansowanie, koszty i zyski

Instalacja fotowoltaiczna do firmy

Do zalet instalacji fotowoltaicznej nie trzeba nikogo przekonywać. Zarówno dla prywatnych inwestorów jak i dla firm to rozwiązanie, które przynosi zyski nie tylko ekonomiczne i ekologiczne. W przypadku firm nasuwa się jeszcze jedna zaleta – lepszy wizerunek firmy. Głównym ogranicznikiem natomiast wciąż są wysokie koszty, które związane są z montażem instalacji fotowoltaicznych. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym założenie paneli nie musi być aż tak kosztowne. Aby zapoznać się z możliwościami warto zajrzeć na stronę sprawdzonego instalatora JB Energia, gdzie w przystępny sposób można uzyskać odpowiedź.

Instalacja fotowoltaiczna dla firm

Fotowoltaika dla firm pozwala realnie obniżyć koszty poniesione na energię elektryczną, które często są dość wysokie w przypadku firm i stanowią spory procent kosztów związanych z działalnością. Dodatkowo od 2021 roku obowiązuje tzw. opłata mocowa. Dotyczy ona opłaty za każdą zużytą MWh w godzinach szczytowych czyli od 7 do 22 od poniedziałku do piątku, czyli przeważnie w godzinach funkcjonowania firm, co wraz z podwyżką cen prądu sprawia, że coraz większa ilość podmiotów gospodarczych rozważa skorzystanie z niezależnych źródeł energii. Poza tym społeczeństwo posiada coraz większą świadomość ekologiczną, więc podążanie za tym trendem wpływa także na wizerunek firmy.

Przedsiębiorca prosumentem – dodatkowa szansa na zyski

Prosument w kontekście instalacji fotowoltaicznej oznacza osobę, która produkuje energię na własny użytek, a nadwyżkę może magazynować lub przekazywać do sieci energetycznej. Po nowelizacji, która miała miejsce w 2019 roku, doprecyzowano ustawę, dzięki czemu mikro i małe przedsiębiorstwa zyskały status prosumentów. Dzięki temu mogą korzystać z upustów i dofinansowań na takiej samej zasadzie jak osoby fizyczne.

Instalacja fotowoltaiczna jako koszt uzyskania przychodu

W przypadku instalacji wykonywanej dla firmy objęta jest ona stawką VAT w wysokości 23%. Istnieje możliwość odliczenia VATu, gdyż montaż paneli traktowany jest jako koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu zmniejsza się koszt całkowity instalacji.

Dofinansowanie

Wszystkie kraje wspólnie dążą do polepszenia sytuacji klimatycznej, dlatego Unia Europejska uwzględnia w swoim budżecie środki na ochronę klimatu. Ustalony budżet na lata 2021-2027 przewiduje, że do Polski ma trafić 750 mld złotych, które przeznaczone mają być na działania mające służyć poprawie klimatu, w tym także na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Można wnioskować, że obecne programy pomagające finansować inwestycję w panele fotowoltaiczne będą dostępne także przez najbliższe lata. Warto pamiętać, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać także z dofinansowań przeznaczonych dla prosumentów. O tym, jaki program obecnie obowiązuje oraz z którego warto skorzystać warto porozmawiać ze specjalistą JB Energia.

Program Energia Plus

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych programów dla firm, w którym warunkiem udziału jest złożenie wniosku wraz z audytem energetycznym, potwierdzenie zużycia energii w ciągu roku, które przekracza 2 GWh oraz udowodnienie, że fotowoltaika przyniesie realne oszczędności energetyczne na poziomie nie mniejszym niż 5%. Możliwe jest skorzystanie z bezzwrotnego wsparcia w wysokości 50 tysięcy złotych lub pożyczki do kwoty 3,95 miliona złotych.

Program Bocian

Jego głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla przez przedsiębiorstwa. W ramach programu można skorzystać z preferencyjnej pożyczki do kwoty 40 milionów złotych o niskim oprocentowaniu. Obecna edycja programu przewidziana jest do 2023 roku.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *