szklarnia w ogrodzie

Jaka jest różnica między szklarnią a tunelem foliowym?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Jaka jest różnica między szklarnią a tunelem foliowym?

Niezależnie od tego, czy uprawę prowadzi amatorski ogrodnik czy profesjonalny przedsiębiorca, cel zawsze jest jeden i ten sam – zbiory mają obfite i udane. Aby tak było, należy zapewnić roślinom optymalne warunki do ich rozwoju. Część osób zdecyduje się na uprawy „pod gołą chmurką”, jednak nieprzewidywalne w Polsce warunki pogodowe mogą sprawić, że nie osiągną w pełni zamierzonego efektu. Doskonałym rozwiązaniem okazują się być szklarnie i tunele foliowe. Czym jednak one się od siebie różnią? Kiedy zdecydować się na szklarnie z poliwęglanu a kiedy założyć uprawę pod folią?

Czym są szklarnie?

Szklarnia to sporych rozmiarów, sztywna konstrukcja, tworzona głównie z myślą o profesjonalnych uprawach. Swoją powierzchnią może zajmować nawet kilka hektarów. Ściany i dach wykonane mogą być z folii, grubego poliwęglanu lub ze szkła a całość opiera się najczęściej na stalowych i aluminiowych profilach. Charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością światła i pozwalają na utrzymanie wysokiej temperatury i odpowiedniego mikroklimatu. Ponadto chronią plony przed pogodą i szkodnikami. Szklarnie stanowią wspaniałą podstawę do uprawy warzyw, owoców i roślin ozdobnych.

Czym są tunele foliowe?

Tunel foliowy to lżejsza i bardziej mobilna wersja szklarni, którą łatwo jest zdemontować i przetransportować w inne miejsce bądź też przechować przez sezon zimowy.  Poszycie takiego tunelu wykonane jest wyłącznie z folii a powstaje na bazie stalowych i aluminiowych konstrukcji. Doskonale nadają się do sezonowych upraw warzyw ciepłolubnych tj. ogórki, pomidory lub papryka.

Wady i zalety obu rozwiązań

Obydwa te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Szklarnia wyróżnia się solidnością wykonania i trwałością. To konstrukcja na lata, którą z czasem można unowocześniać i doposażać wedle potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli jednak uprawa ma charakter sezonowy, korzystniej jest zdecydować się na postawienie mobilnego tunelu foliowego.

Równie ważnym aspektem jest koszt. Nie da się ukryć, że szklarnie z poliwęglanu są znacznie droższym rozwiązaniem od tuneli foliowych. Najbardziej kosztowne są fundamenty pod szklarnie. Bloki foliowe natomiast nie potrzebują wykonania fundamentów i są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym, a pozwalającym na uzyskanie równie wspaniałych i obfitych plonów.

Co wybrać – szklarnię czy tunel foliowy?

Zastanawiając się czy lepszy jest tunel foliowy czy szklarnia, należy wziąć uwagę zarówno budżet jak i swój etap w uprawianiu roślin. Dla początkujących ogrodników tańszy i mniej zobowiązujący tunel może być dużo lepszym rozwiązaniem. Przy uprawach na dużą skalę i to w okresie długofalowym, warto zdecydować się na rozwiązanie bardziej zaawansowane czyli na szklarnię. W każdym przypadku ważne jest jednak, aby decydować się na zakup szklarni i tuneli foliowych wysokiej jakości i starannie wykonanych, jakie znajdują się w ofercie AGRO-SUR. Warto rozważyć także wykonanie szklarni na zamówienie, które zostaną idealnie dopasowane do potrzeb i wymagań.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *