mieszkanie od dewelopera

Jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera?

5/5 - (3 ocen)

Zakup mieszkania od dewelopera

Masz stabilną pracę, zakładasz rodzinę i myślisz o mieszkaniu? A może już od lat mieszkasz w wynajmowanym lokalu i nadszedł czas na zmianę? Przeczytaj, dlaczego warto zainwestować w nowe, a nie stare budownictwo i jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku.

Zakup mieszkania od dewelopera 

Mając do wyboru nieruchomości z rynku wtórnego i te nowo budowane, coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera. Stare budownictwo ma bowiem sporo wad: potrzebę remontu, mniej zabezpieczone i mało estetyczne osiedla i klatki, stare i awaryjne instalacje. Nowe mieszkania od dewelopera można urządzić według własnego gustu. Lokalizacja w pobliżu już istniejącej infrastruktury to również duży plus przy zakupie mieszkania od dewelopera. Wrocław, Warszawa czy inne miasta wojewódzkie zapewniają dostęp do oświaty, handlu i kultury. Jeszcze jedną ogromną zaletą zakupu nowej inwestycji jest ustawa deweloperska, zabezpieczająca interesy klientów.

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

Przyjmując, że znamy swoje możliwości finansowe, preferowaną lokalizację mieszkania, jego powierzchnię i cenę, możemy zacząć się rozglądać za odpowiednią dla nas ofertą. Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Oto najważniejsze elementy całego procesu zakupu.

Bezpieczeństwo

Deweloper z Wrocławia Mój Dom S.A. i każdego większego miasta najpewniej będzie rzetelny, ale upewnijmy się np. na lokalnych grupach w internecie, że jest polecany i sprawdzony. Kupowanie mieszkania od dewelopera to niemały wydatek, warto więc zadbać o bezpieczeństwo i pewność tej transakcji. Klient ma prawo zażądać od sprzedawcy różnych dokumentów, m.in. prospektu informacyjnego inwestycji, który może ostrzec go przed ewentualnym ryzykiem. Należą do nich np. długi termin zakończenia prac, niekorzystny status prawny działki, nie zawsze pozytywne dla mieszkańców planowane inwestycje, jak spalarnie.

Umowa i odbiór

Nierzadko zdarza się, że mieszkanie w momencie zakupu nie jest gotowe, a umowa deweloperska, podpisywana w formie aktu notarialnego, określa przyszłe cechy nabywanej nieruchomości, terminy jej zakończenia, wielkość zadatku, czy warunki poprawek. Przeniesienie własności mieszkania od dewelopera następuje w określonym w umowie momencie w przyszłości. Ostateczna umowa podpisywana jest w okresie fizycznego odbioru mieszkania przez klienta (czasem chwilę przed). Upewniamy się wtedy, czy zostały spełnione wszystkie deklarowane ustalenia co do standardu wykończenia i dajemy czas na usunięcie wad. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, jak odebrać mieszkanie od dewelopera, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Finansowanie i formalności

Kupując mieszkanie na kredyt, odraczamy całość płatności i regularnie spokojnie spłacamy zobowiązanie. Zakup za gotówkę oszczędzi nam natomiast procedur, dodatkowego podatku i kosztów doradcy. Każdy klient musi sprawdzić swoje możliwości i podjąć decyzję o sposobie finansowania inwestycji. Natomiast już po zakupie, do 14 dni od transakcji należy zgłosić ją w urzędzie skarbowym i urzędzie gminy, a następnie zapłacić podatek od zakupu mieszkania od dewelopera. Przeoczenie tej formalności może się wiązać z dotkliwą karą finansową.

Kupując nowe mieszkanie, wybierajmy doświadczoną i polecaną firmę. MojDom.com.pl to ceniony deweloper z Wrocławia, który w mieście i okolicach ukończył już 26 inwestycji, czyli ponad 4400 lokali mieszkalnych oraz handlowo-usługowych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *