ogrzewanie gazem

Gaz płynny w zbiornikach – co warto wiedzieć?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Gaz płynny – co to jest?

Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem gazu płynnego w swoim domu lub firmie, to ten tekst powinien Cię zainteresować. Przedstawimy w nim podstawowe informacje na jego temat. Podpowiemy, jakie zalety ma ogrzewanie gazem płynnym. Odpowiemy również na pytania o pojemność zbiorników na gaz oraz ich cenę. Mamy nadzieję, że po jego lekturze czytelnicy zerkną przychylniej na firmy gazowe, które oferują tani gaz dla firm i gospodarstw domowych. Zapraszamy do lektury.

Czym dokładnie jest gaz płynny?

Gaz płynny to paliwo gazowe, które składa się głównie z propanu i butanu. Jest to gaz, który pod wpływem ciśnienia i temperatury zmienia się w ciecz. Dzięki temu można go łatwo transportować i przechowywać w zbiornikach. Gaz płynny jest bezbarwny i prawie bezwonny, a jego zapach dodawany jest sztucznie dla bezpieczeństwa.

Gdzie znajduje on zastosowanie?

Gaz płynny jest uniwersalnym paliwem, które można wykorzystać do wielu celów. Najczęściej stosowany jest do ogrzewania domów i firm, np. za pomocą kotłów gazowych, kominków czy podgrzewaczy wody. Gaz dla firm bardzo często wykorzystywany jest również w hotelarstwie oraz restauracjach. W tych pierwszych do ogrzewania obiektu i na potrzeby kuchni. W tych drugich głównie do gotowania, grillowania, suszenia czy chłodzenia produktów spożywczych. Gaz płynny można również wykorzystywać z powodzeniem jako paliwo alternatywne dla samochodów i maszyn rolniczych.

Ogrzewanie gazem płynnym – co warto wiedzieć?

Gaz płynny ma wiele zalet, które przemawiają za jego wyborem. Sprawdźmy, dlaczego ogrzewanie gazem płynnym cieszy się coraz większą popularnością. Po pierwsze, paliwo gazowe jest ekologiczne i emituje mniej dwutlenku węgla niż olej opałowy czy węgiel. Po drugie, jest to paliwo ekonomiczne, które pozwala na oszczędność energii i pieniędzy. Po trzecie, gaz płynny daje nam niezależność i zapewnia stałą dostawę ciepła nawet w przypadku awarii sieci elektrycznej czy gazowej. Nietrudno się domyślić, iż to trzeci argument bardzo mocno wpływa na rosnącą sprzedaż gazu dla firm. Gaz dla przedsiębiorców jest niczym paliwo dla samochodu. Jego brak oznacza koniec pracy maszyn, pieców i innych urządzeń.

Jakie pojemności zbiorników i sposoby instalacji spotkamy na rynku?

Zbiorniki na gaz płynny mogą mieć różne pojemności wyrażone w litrach. Najczęściej spotykane to:
– 2700 l
– 4850 l
– 6400 l
– 9200 l

W zależności od potrzeb i możliwości np. ilości miejsca na działce, można wybrać zbiornik naziemny, kopcowany lub podziemny. Zbiornik naziemny jest łatwy w montażu i obsłudze, ale zajmuje więcej miejsca i wymaga odpowiedniego ogrodzenia i oznakowania. Zbiornik kopcowany w 2/3 jest zasypany ziemią, dzięki czemu jest mniej widoczny, ale wymaga odpowiednio głębokiego wykopu. Podziemny jest praktycznie niewidoczny, a tym samym nie zaburza krajobrazu, ale wymaga większych prac ziemnych i specjalnej izolacji.

Ile kosztuje zbiornik z gazem płynnym?

Koszt zbiornika z gazem płynnym zależy od wielu czynników, takich jak pojemność, rodzaj, producent oraz to, czy kupujemy go na własność, czy dzierżawimy (wynajmujemy). Średnio można przyjać, iż za zbiornik 2700 litrów zapłacimy ok. 5000 zł. Do tej ceny należy doliczyć jeszcze koszt instalacji w wysokości ok. 2000 zł.
Oczywiście gaz dla firmy może mieć nieco inne ceny ze względu na poziom jego zużycia. Duże zbiorniki zamawiane regularnie pozwolą na uzyskanie rabatów na jego zakup.

Do czego wykorzystywany jest gaz chłodniczy?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju gazu, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić nie tylko działania szeroko rozumianej gastronomii, ale zwykłej domowej lodówki. Gaz chłodniczy, o którym mowa to specjalna mieszanina gazu płynnego i innych substancji, która służy do obniżania temperatury w urządzeniach chłodniczych. Gaz chłodniczy jest niezbędny do prawidłowego działania lodówek, zamrażarek, klimatyzatorów, chłodni czy agregatów chłodniczych. Gaz ten ma właściwości termodynamiczne, które pozwalają na efektywne przenoszenie ciepła z wnętrza urządzenia do otoczenia.

Podsumowanie

Jak widać, gaz płynny w zbiornikach to paliwo gazowe, które ma szereg zastosowań zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach. Jest to paliwo ekologiczne, ekonomiczne i niezawodne, które zapewnia nam, użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Zróżnicowana wielkość zbiorników, jak również różne opcje jego osadzenia sprawiają, że każdy bez problemu jest w stanie wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *