wilgoć w domu

Skąd się bierze wilgoć w domu? Jak się jej pozbyć?

Wilgoć w domu

Wilgoć w domu niekorzystnie wpływa nie tylko na stan murów, ale też na nasze zdrowie. Zawilgocona ściana i wysoka temperatura to połączenie, które stanowi doskonałą pożywkę dla pleśni i grzybów. Dlatego też tak istotne jest osuszanie budynków. Jakie są metody usuwania wilgoci? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej nasz artykuł.

Przyczyny powstawania wilgoci w domu

Poziom zawilgocenia w domu może podnieść się i to z różnych przyczyn. Jednym z najczęstszych źródeł tego problemu jest niepoprawnie wykonana lub niedziałająca wentylacja. Musisz mieć na uwadze to, że to jest jedyne miejsce służące do odprowadzenia wilgoci, ponieważ we współczesnym budownictwie montuje się bardzo szczelne drzwi zewnętrzne i okna. Dlatego tak ważne jest, aby wentylacja poprawnie działała przez cały czas. Kolejną przyczyną powstawania wilgoci jest słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa bądź przeciwwodna fundamentów. To problem znamienny dla starszego budownictwa, ponieważ bardzo często w obiektach tego typu zdarza się, że izolacje nie zostały poprawnie wykonane. Przy długotrwałych opadach nie trzeba długo czekać na to, aby poziom wilgoci w budynku się podniósł. W takiej sytuacji niezbędne jest osuszenie fundamentów i stworzenie dodatkowej izolacji. Co jeszcze może przyczynić się do powstania wilgoci? Wpływ na to ma brak izolacji termicznej ścian zewnętrznych bądź jej niewłaściwe wykonanie. W efekcie ściany są wychłodzone, a zetknięcie zimnych murów z ciepłym powietrzem prowadzi do powstania pary wodnej, a co za tym idzie, wilgoci.

Potrzebujesz osuszyć mieszkanie, dom lub inne pomieszczenia? Więcej dowiesz się na: aquapro.com.pl

Inwazyjne i nieinwazyjne metody osuszania budynków

Najprostsza kategoryzacja metod osuszania budynków to podział na metody inwazyjne i nieinwazyjne. Nieinwazyjne sposoby nie wymagają sporych nakładów finansowych, co jest zdecydowanie jedną z ich największych zalet. Wśród tych metod możemy wymienić nagrzanie pomieszczeń, osuszanie kondensacyjne, osuszanie absorpcyjne, osuszanie mikrofalowe i osuszanie podposadzkowe. Jeśli chodzi o inwazyjne osuszanie budynków, to wymienić tutaj możemy przede wszystkim iniekcje. Metody z użyciem iniekcji polegają na wykonaniu specjalnej przegrody hydrofobowej lub uszczelniającej. Taką przegrodę tworzy się w momencie, w którym usuniemy już wilgoć, a miejsce zastąpią specjalne preparaty. Iniekcje wykonuje się najczęściej podczas osuszania fundamentów. Nic w tym dziwnego, to jedna z najskuteczniejszych metod. Co jeszcze warto wspomnieć, wyróżniamy różne rodzaje iniekcji, w tym m.in. iniekcje krystaliczne i termiczne.

Zobacz inne artykuły

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *