ratusz w strzelinie

Ratusz w Strzelinie zostanie odbudowany, a dookoła bloki. Dlaczego???

Ratusz w Strzelinie odbudowany, a dookoła znajdują się same bloki.

Dlaczego zdecydowano się na odbudowę? Dlaczego otoczenie odstrasza?

Odbudowa zabytków w Polsce to już tradycja. Miała ona zostać zakończona w latach 50. kiedy Polska podniosła się po stratach z II wojny światowej. Jednak szczególnie w ostatnich latach, pseudoodbudowa stała się bardzo popularna. Czy to zamek w niewielkiej miejscowości, czy ruiny, czy kościół, a nawet pałac w centrum stolicy – plany na odbudowę, a raczej postawienie całego budynku odnowa są wizjonerskie. Szkoda, że jest to cofnięcie w czasie, a nie postęp dokonywany w architekturze. W czerwcu 2018 roku postanowiono, że zostanie odbudowany kolejny obiekt – Ratusz w Strzelinie.

Ratusz w Strzelinie

Ratusz w Strzelinie został zbudowany w 1564 w stylu renesansowym, choć wcześniej znajdował się tam ratusz z początku XIV, który został zniszczony. Przechodził na przestrzeni wieków rozmaite przemiany związane w szczególności z pożarami. Ostatecznie jednak został zniszczony w 1945 roku. Do 2011 roku została odbudowana wieża i hełm. We wcześniejszych wiekach ratusz rzeczywiście zostawał odbudowywany, jednak prawie za każdym razem wyglądał całkiem inaczej i z naleciałościami własnych czasów.

Ratusz w Strzelinie ma zostać odbudowany na istniejący fundamentach. Tutaj widać już pierwszy problem z punktu widzenia konserwatorskiego. Pierwotne fundamenty, jako prawdziwe świadectwo dawnych czasów zostaną przykryte na rzecz nowej budowli. Wiadomo, że piwnice obecnie są zachowane i autentyczne. Jak bardzo zostaną zmienione? Nie wiadomo.

Z zewnątrz ma w pełni nawiązywać do historycznego obiektu. Podobno jest to decyzja konserwatora. Dlaczego? Nie wiadomo, gdyż zabudowa dookoła nie zachwyca. Obiekt wcale nie musi być historyzujący od zewnątrz. Ratusz ma wyglądać jak ten w czasach renesansu. Natomiast wnętrze… ma być w pełni nowoczesne! Takie projekty przypominają wewnętrzne rozdarcie. Gdyby ten odbudowany obiekt był człowiekiem na pewno miałby chorobę dwubiegunową. Z zewnątrz renesans, wewnątrz XXI wiek. Nie warto byłoby przygotować projekt architektoniczny, który byłby nowoczesny, funkcjonalny w 100% i rozpropagowałby Strzelin na cały świat (jak np. było to w wypadku filharmonii w Szczecinie)?

Ratusz w Strzelinie – wizualizacje zrekonstruowanego budynku

ratusz w strzelinie

Tak ma wyglądać odbudowany ratusz. Fot. nowiny strzelińskie

Odbudowa ma kosztować około 14 500 000 i ma zakończyć się do 2021 roku.

Autorem koncepcji odbudowy jest Rafał Karnicki z pracowni architektonicznej Macieja Małachowicza z Wrocławia.

Doceni trzeba ustalenie funkcji przed odbudową, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku odbudów w Polsce. Ratusz ma zostać siedzibą Urzędu Miasta i Gminy.

W poprzednich latach została powołana spółka, która będzie odpowiedzialna za odbudowę ratusza.

 

 

3 komentarze

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *