grill ogrodowy

Jak dbać o grill ogrodowy, aby służył przez wiele sezonów?

5/5 - (4 ocen)

Jak czyścić i dbać o grill?

Grill ogrodowy to bardzo duże udogodnienie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Trzeba jednak pamiętać o jego regularnej konserwacji i precyzyjnym czyszczeniu, ponieważ tylko wtedy grill będzie służył domownikom przez wiele długich sezonów i nie będzie trzeba go wymieniać na inny. Jak zatroszczyć się o grill ogrodowy oraz jak go czyścić? Warto poszerzyć wiedzę na ten temat i nie popełniać poważnych błędów.

Jak skutecznie czyścić grill ogrodowy? Sprawdzone porady

Konserwacja grilla ogrodowego jest jednym z najważniejszych elementów dla jego posiadaczy. Zlekceważenie tego obowiązku szybko poskutkuje tym, że grill straci swoje podstawowe właściwości i z czasem nie będzie się już do niczego nadawać. Niosłoby to za sobą spore koszty wymiany dotychczasowego grilla na nowe urządzenie. Nie warto do tego doprowadzać, dlatego każdy właściciel grilla ogrodowego powinien wiedzieć, jak go czyścić. Najważniejsze zasady to:

  • wypalanie tłuszczu – dojdzie do tego na skutek zastosowania bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu doprowadzi się do wypalenia resztek tłuszczu, które zalegają na ruszcie. To najprostsza droga do wyeliminowania najpoważniejszych zabrudzeń,
  • usuwanie resztek węgla oraz popiołu – sprawi to, że grill będzie czysty i schludny,
  • precyzyjne czyszczenie rusztu – nikt nie chce przecież przygotowywać grillowych przekąsek i dań na brudnym ruszcie. W związku z tym trzeba go wyczyścić specjalną szczotką i środków czyszczących przeznaczonych do konkretnego typu rusztu. Inne środki dobierze się do rusztu ceramicznego, a inne do chromowanego lub żeliwnego.

Tak wyczyszczony grill ogrodowy będzie się nadawał do ponownego użycia i przyjęcia kolejnych gości. Regularnie realizowane prace konserwacyjne doprowadzą oczywiście do wydłużenia żywotności urządzenia, więc nie należy ich bagatelizować.

Konserwacja grilla ogrodowego – jak to wygląda w praktyce?

Czyszczenie grilla ogrodowego to zaledwie jedna z czynności, której warto poświęcić nieco dłuższą chwilę. Ponadto przynajmniej raz na pół roku warto pomyśleć o przeniesieniu rusztu do suchego miejsca, do którego nie będzie docierała wilgoć. Ruszt powinien być też zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem zmiennych temperatur. Raz na kilka miesięcy należy go przetrzeć olejem, a następnie dokładnie umyć, wyczyścić i wysuszyć. Aktualnie można się wyposażyć w przeróżne grille, ale dbać trzeba o każdy z nich, bo w przeciwnym razie można zapomnieć o sprawnym i łatwym przygotowywaniu przekąsek grillowych lub też organizowaniu spotkań na świeżym powietrzu.

Grill ogrodowy – czy warto zakupić pokrowiec?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grill ogrodowy był zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pyłem, kurzem oraz wilgocią przy pomocy wysokiej klasy pokrowca. W tej sytuacji należy umiejętnie dobrać jego rozmiar i precyzyjnie rozłożyć go na grillu, zwłaszcza gdy w najbliższym czasie nie będzie się z niego korzystało (np. zimą, jesienią lub w trakcie wyjazdu). Wymagać może tego np. czarny grill ogrodowy z blachy, który świetnie radzi sobie z korozją i wysokimi temperaturami, ale należy go ochronić przed innymi czynnikami zewnętrznymi. Na całe szczęście pokrowce na grilla nie należą do najdroższych rozwiązań na rynku.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *