pufy do siedzenia

Pufy i ich rodzaje – czy sprawdzą się w każdym salonie?

Pufy do siedzenia

Pufy do siedzenia są bardzo przydatnymi meblami o wielu obliczach. Służą nie tylko do wypoczynku. W razie potrzeby zastąpią stolik albo podnóżek, a pufy otwierane posłużą jako mebel do przechowywania przedmiotów. Dzięki swojej funkcjonalności, śmiało można powiedzieć, że pufy do salonu sprawdzą się w każdym mieszkaniu.

Podobnie jak wiele innych mebli, pufy mają swój rodowód we Francji. Prawdopodobnie stąd bierze się małe zamieszanie związane z ich nazwą. Po francusku „pouf” jest rodzaju męskiego, a jednak potocznie mówimy o „tej pufie”. Puf pierwotnie kojarzył się z niskim taboretem albo skrzynią, którą dla dekoracji obijano tkaniną bądź skórą. Współczesne pufy do salonu przybierają jednak różne formy, kształty, spełniają też wiele różnych funkcji.

Pufy klasyczne

Klasyczne modele puf zgodnie z tradycją przypominają bardziej dekoracyjne, ale wygodne do siedzenia skrzynie. Wiele z nich ma także niskie nóżki i otwierane siedzisko. Prawdopodobnie dlatego pufy szybko przyjęły się w naszych domach. Są bowiem bardzo praktycznymi meblami. Można przechowywać w nich różne przedmioty, takie jak koce, pościel, ręczniki, czy nawet czasopisma. Pufy do salonu są na tyle poręczne, że bez problemu schowamy je np. pod ławą lub stolikiem, a jeśli będzie potrzeba, posłużą jako dodatkowy mebel do siedzenia. Pufy zaprojektowane w stylu klasycznym są zwykle pokryte skórą lub innymi szlachetnymi materiałami, jak np. welur czy wełna. Pufy do siedzenia mogą być pikowane i posiadać dekoracyjne przeszycia, stebnowanie lub różnego rodzaju lamówki.

Pufy nowoczesne

Charakteryzują się prostszymi, ponadczasowymi, ale ciekawymi formami. Najczęściej nie mają żadnych nóżek, ale stanowią interesującą bryłę. Nowoczesne pufy do salonu są przede wszystkim niezwykle wygodne.

Rozkładana pufa, która zastąpi dodatkowe łóżko dla gości? Czemu nie! To rozwiązanie bardzo praktyczne, a niektórzy producenci oferują tego typu modele. Pufy do spania są nieco większe niż te tradycyjne, ale wciąż nie zajmują zbyt wiele miejsca i pozwalają na maksymalne zaoszczędzenie przestrzeni.

Pufa czy worek?

Pufy do siedzenia w kształcie tzw. worków sako to hit kilku ostatnich sezonów i nie wygląda na to, aby szybko miały wyjść z mody. I bardzo dobrze, bo są nie tylko estetyczne i praktyczne, ale przede wszystkim niezwykle wygodne. Szukając tego typu pufy do salonu, warto zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Powinno być na tyle sprężyste, a jednocześnie trwałe, aby „worek” dopasowywał się do kształtu ciała, ale jednocześnie nie odkształcał przy dłuższym użytkowaniu.

Pufy do salonu – jakie spełnią funkcję?

Pufy, zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne,  sprawdzą się jako meble do wypoczynku, a niektóre modele z powodzeniem posłużą jako poręczny stolik lub komfortowy podnóżek do fotela. Coraz więcej producentów zestawów wypoczynkowych, takich jak sofy, narożniki czy fotele, oferuje również pufy dopasowane do konkretnej linii. W ten sposób możemy dopasować odpowiedni model, który wkomponuje się w aranżację każdego wnętrza.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *