Królestwo Urartu w Armenii

Europejskie Nagrody Dziedzictwa 2019 przyznane! 2 nagrody dla Polski!

Nagrody Europa Nostra 2019 przyznane! 2 nagrody wędrują do Polaków

[ratings]

 Poznaliśmy zwycięzców Nagród Dziedzictwa Europejskiego (Europa Nostra) 2019,  jednego z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Laureaci zostali wyłonieni przez Komisję Europejską i wiodącą sieć zajmującą się dziedzictwem europejskim – Europa Nostra. 25 laureatów z 16 krajów otrzymało wyróżnienia za imponujące osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków, badań naukowych, swoje zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa oraz edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości.

Wśród laureatów znajdują się dwa wybitne polskie osiągnięcia: w kategorii Konserwacja, Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, a w kategorii Edukacja, szkolenie i zwiększanie świadomości, „Miejsce przy królewskim stole” w Warszawie. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas prestiżowej ceremonii wręczenia Nagród w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego, która odbędzie się 29 października w Paryżu, odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Dziedzictwa Kulturowego.

 

Nagrody Europa Nostra zostaną również przyznane za dwa wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w państwach Europy, które nie biorą udziału w unijnym programie „Kreatywna Europa” – Szwajcarii i Turcji.

Ufortyfikowana wioska w Mutso – Gruzja. Jeden z nagrodzonych projektów.

Zagłosuj na projekt, który wg. Ciebie jest najważniejszy w zakresie europejskiego dziedzictwa!

Osoby z całej Europy oraz reszty świata mogą oddać swój głos przez internet na jednego z kandydatów do Nagrody Publiczności oraz promować zwycięskie projekty ze swoich oraz innych państw Unii Europejskiej.

 

Wśród osób zaangażowanych w działania na rzecz europejskiego dziedzictwa oraz wybitnych inicjatyw z nim związanych, które zostały wyróżnione w 2019 roku, znalazły się między innymi: dokładna i uważna renowacja kaplicy Świętego Całunu w Turynie, miejsca kultu oraz dziedzictwa religijnego, które zostało zniszczone w 1997 roku w wyniku pożaru i które jest obecnie znów otwarte dla publiczności; opracowanie cyfrowego archiwum Romów – dostępnego na całym świecie zbioru stanowiącego miejsce prezentacji kultur i historii Romów, stanowiącego również odpowiedź na stereotypy i oferującego historie opowiadane przez przedstawicieli tej wyjątkowej społeczności; zaangażowanie jednej z najstarszych organizacji pozarządowych zajmujących się dziedzictwem kulturowym w Europie, która od ponad 175 lat angażuje się w ochronę dziedzictwa kulturowego w Norwegii, oraz program szkoleniowy dla wysiedlonych, wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się dziedzictwem kulturowym z Syrii, prowadzony przez niemiecki instytut w Stambule, który stanowi niezwykle ważny przykład dla państw Europy oraz pozostałych państw świata.

 

Komisja Europejska i sieć Europa Nostra ogłosiły również Nagrodę Specjalną w dziedzinie Dziedzictwa Europejskiego, którą otrzymała paryska straż pożarna. We współpracy z policją i ekspertami zajmującymi się konserwacją zabytków miejscy strażacy dzielnie i umiejętnie walczyli z płomieniami, które w nocy 15 kwietnia spustoszyły katedrę Notre Dame, skutecznie chroniąc główną konstrukcję zabytku przed całkowitym zniszczeniem, podobnie jak bezcenne artefakty w jego wnętrzu. 

Komentarze ekspertów dot. nagród dziedzictwa kulturowego

Jestem niezmiernie dumny z faktu, że mogę pogratulować wszystkim laureatom tegorocznych Nagród Dziedzictwa Kulturowego. Wszystkim nagrodzonym bohaterom dziedzictwa kulturowego – zarówno profesjonalistom, jak i wolontariuszom z całej Europy – udało się osiągnąć coś naprawdę niesamowitego. Ich praca na rzecz odnowy, zachowania, wspierania oraz promowania europejskich zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego, jak również niematerialnego dziedzictwa Europy, stanowi największą wartość, jaką możemy sobie wyobrazić. Nagrody stanowią dowód znaczącego wpływu projektów z dziedziny dziedzictwa kulturowego na naszą gospodarkę, środowisko, kulturę i jakość życia. Dziedzictwo Europy jest jednym z kluczowych czynników, który wpłynie na przyszłość Europy i nasz dobrobyt. Jest to zarazem niezwykle ważne przesłanie dla wszystkich obywateli Wspólnoty Europejskiej, a także wszystkich przyszłych przywódców instytucji unijnych przed nadchodzącymi wyborami europejskimi — Plácido Domingo, znany śpiewak operowy i przewodniczący organizacji Europa Nostra.

 

 Nasze dziedzictwo kulturowe stanowi wspólne dobro, dziedzictwo przeszłości, będące fundamentem, na którym możemy budować naszą przyszłość. Dziedzictwo to zajmuje poczesne miejsce w sercach ludzi i w ich codziennym życiu, a zarazem ma kluczowe znaczenie dla budowania poczucia przynależności. Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, który obchodziliśmy w 2018 roku, podkreślał tę niezwykle ważną rolę. Teraz naszym zadaniem jest dalsze promowanie go w nadchodzących latach. Tegoroczni laureaci Nagród Dziedzictwa Kulturowego odgrywają swoją rolę w tych staraniach dzięki swojemu zaangażowaniu i jakości swojej pracy – za to chciałbym im wszystkim serdecznie pogratulować —  Tibor Navracsics, europejski komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. 

Gala rozdania nagród 

Niezależne jury składające się z ekspertów zajmujących się dziedziną dziedzictwa kulturowego z całej Europy rozpatrzyło łącznie 149 zgłoszeń złożonych przez organizacje i osoby prywatne z 34 państw europejskich, na podstawie których wyłoniło zwycięzców. Laureaci nagrody zostaną uhonorowani podczas oficjalnej ceremonii wręczenia nagród wręczenia Nagród Dziedzictwa Kulturowego, zorganizowanej pod patronatem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wydarzenie odbędzie się wieczorem, 29 października w Paryżu. Podczas ceremonii zostanie ogłoszonych siedmiu laureatów Grand Prix (z których każdy otrzyma 10 000 euro) oraz laureat nagrody publiczności, wybrany spośród tegorocznych zwycięskich projektów.

Badania obrazów Jana van Eycka (1390-1441)

Badania obrazów Jana van Eycka (1390-1441)

Wszyscy laureaci Europejskich Nagród Dziedzictwa (Europa Nostra) w 2019 roku

 

Kategoria: Konserwacja

Zamek Montreuil-Bonnin, FRANCJA

Fortyfikacje w Mutso, GRUZJA

Líthica – Kamieniołom s’Hostal, Menorca, HISZPANIA

Oratorium pałacu Partal w Alhambrze, Granada, HISZPANIA

Portal Chwały, Santiago de Compostela, HISZPANIA

Katedra św. Bawona, Haarlem, HOLANDIA

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze, POLSKA

Pawilon Prezentacji Odkryć Archeologicznych, Celje, SŁOWENIA

Średniowieczna stodoła na dziesięcinę, Ingatorp, SZWECJA

Kaplica Świętego Całunu, Turyn, WŁOCHY

Yr Ysgwrn, Trawsfynydd, Walia, ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

 

Kategoria: Badania

Solak 1: Model archeologii predykcyjnej, ARMENIA/WŁOCHY

VERONA: Van Eyck Research in OpeN Access, BELGIA

RomArchive – Cyfrowe Archiwum Romów, NIEMCY

 

Kategoria: Zasługi z tytułu poświęcenia na rzecz dziedzictwa

VVIA – Flamandzkie Stowarzyszenie Archeologii Przemysłowej, BELGIA

Fortidsminneforeningen – Norweskie Stowarzyszenie Narodowe, NORWEGIA

 

Kategoria: Edukacja, szkolenie i zwiększanie świadomości

Centrum Kreatywnych Technologii TUMO, Erewań, ARMENIA

Radar historyczny 1938, Wiedeń, AUSTRIA

Muzeum Budowy Statków Drewnianych w Betinie, CHORWACJA

Greckie Ścieżki Kultury, Ateny, GRECJA

Pomnik Europy, NIEMCY

Program: Stewards of Cultural Heritage, NIEMCY

Miejsce przy królewskim stole, Warszawa, POLSKA

Commonlands: Mapowanie kultury w obszarach alpejskich Parku Narodowego Val Grande, WŁOCHY

Le Dimore del Quartetto, Mediolan, WŁOCHY

 

Nagrody Europa Nostra zostaną również przyznane za dwa wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w państwach Europy, które nie biorą udziału w unijnym programie „Kreatywna Europa”.

 

Kategoria: Konserwacja

Centrum Badań nad Wykopaliskami Gözlükule, Uniwersytet Boğaziçi, Tarsus, TURCJA

 

Kategoria: Zasługi z tytułu poświęcenia na rzecz dziedzictwa

Léonard Gianadda, Martigny, SZWAJCARIA

Ufortyfikowana wioska w Mutso - Gruzja

Ufortyfikowana wioska w Mutso – Gruzja. Jeden z nagrodzonych projektów.

Tags: No tags

Dodawanie komentarzy zablokowane