projekt domu

Jak wybrać projekt domu i na co zwrócić uwagę?

Wybór projektu domu

Zakup projektu domu to decyzja determinująca nasz komfort użytkowania budynku przez wiele kolejnych lat. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo interesujących propozycji, które pozwolą nam na wzniesienie wygodnego i niedrogiego w eksploatacji obiektu. Aby tak się stało, powinniśmy starannie przemyśleć swoją decyzję oraz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jak wybrać projekt domu i na co zwrócić uwagę podczas przeglądania katalogu pracowni architektonicznej?

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru projektu domu?

Zapoznając się z ofertą projektów domów, zazwyczaj kierujemy się przede wszystkim własnym gustem i wymaganiami. Tymczasem nasze upodobania to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać, planując zakup. Zanim podejmiemy ostateczny werdykt, weźmy pod uwagę takie czynniki, jak:

  • zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy, które bezpośrednio warunkują najważniejsze parametry budynku (m.in. jego wysokość, kształt czy kąt nachylenia dachu),
  • metraż obiektu oraz ilość pomieszczeń niezbędnych, aby zapewnić optymalny komfort wszystkim domownikom,
  • koszty związane zarówno z budową domu, jak i jego późniejszą eksploatacją,
  • estetykę budynku oraz jego harmonijne dopasowanie do najbliższej okolicy.

Ich analiza pozwoli nam nakreślić ogólny wygląd czy parametry obiektu, jakimi powinniśmy kierować się podczas ostatecznego wyboru projektu domu. Jak dopasować go do posiadanej działki i potrzeb własnej rodziny?

Zobacz poradnik, jak wybudować dom 70m2 na zgłoszenie

Jak dobrać projekt domu do działki?

Prawidłowe dopasowanie koncepcji architektonicznej do działki ma duże znaczenie pod kątem komfortu użytkowania budynku, jak również jego energooszczędności. Część parametrów, takich jak chociażby linia zabudowy, może być narzucona odgórnie w postaci zapisów w MPZP lub WZ. Przeglądając projekty domów, postarajmy się dobierać je, mając na uwadze podstawowe zalecenia architektów oraz przepisy prawa budowlanego. Pamiętajmy o zachowaniu niezbędnych odległości od granicy działki, wynoszących odpowiednio 4 metry – w przypadku ściany z oknami lub drzwiami oraz 3 metry, gdy elewacja nie posiada otworów. Zwróćmy także uwagę na dostosowanie projektów domów do kierunków świata. Najlepiej, aby część dzienna zlokalizowana była od strony południowej lub zachodniej, sypialnie – od wschodu, natomiast strefa gospodarcza – od północy.

 

Jak wybrać projekt domu idealny dla swojej rodziny?

Ostatnim, ale równie ważnym zagadnieniem jest dobór projektu domu do indywidualnych potrzeb naszej rodziny. Jego wielkość powinna być proporcjonalnie dopasowana do ilości mieszkańców, a zarazem – uwzględniać plany na przyszłość związane z ewentualnym pojawieniem się dzieci lub zaaranżowaniem domowego biura. Zastanówmy się, jakie pomieszczenia i udogodnienia znacząco ułatwią nam bieżącą eksploatację budynku. Być może będzie to obszerny garaż, praktyczna spiżarnia lub salon wyposażony w wygodne wyjście na taras. Przeglądając projekty domów, dopasujmy także układ pomieszczeń do naszego stylu życia. Jeżeli cenimy sobie dobry kontakt z wszystkimi domownikami, zdecydujmy się na obiekt parterowy. Jeśli natomiast preferujemy wysoką prywatność, weźmy pod uwagę dom dwukondygnacyjny, który ułatwi nam podział na strefę dzienną i nocną.

 

Zakup projektu domu to decyzja, której powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu. Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane wyżej aspekty, zyskamy pewność, że wybrane rozwiązanie najlepiej zaspokoi potrzeby wszystkich domowników, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu przeznaczonego na utrzymanie budynku.

 

Zobacz inne artykuły

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *