oprawy LED

Czym są i jak działają oprawy hermetyczne LED?

5/5 - (2 ocen)

Oprawy hermetyczne LED – co to i jak działa?

Oprawy hermetyczne LED to cenione i niezwykle chętnie wybierane rozwiązanie w różnych branżach. Czym dokładnie są tego rodzaju produkty, jak działają, gdzie się je stosuje i na co zwracać uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Czym są oprawy hermetyczne LED?

Oprawy hermetyczne LED to specjalnie zaprojektowane lampy, które charakteryzują się szczelnością przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, pył czy inne zanieczyszczenia. Dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek i odpowiedniej konstrukcji, tego typu produkty zapewniają pełną ochronę modułów LED przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, co bezpośrednio przyczynia się do przedłużenia ich żywotności i wpływa na jakość emitowanego światła.

Gdzie stosuje się oprawy hermetyczne LED?

Oprawy hermetyczne LED są powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie źródła światła są narażone na działanie niekorzystnych czynników. Może to być np. duże zapylenie, wysoka wilgotność powietrza czy wszechobecny kurz. W porównaniu ze standardowymi lampami oprawy hermetyczne są znacznie bardziej wytrzymałe, dzięki temu zachowują niezawodność i efektywne działanie nawet w niesprzyjających warunkach.

Oprawy hermetyczne są niezastąpione w wielu branżach. Powszechnie wykorzystuje się je w zakładach produkcyjnych, warsztatach, halach magazynowych czy innych obiektach usługowych oraz przemysłowych. Oprócz tego bardzo często montowane są na zewnątrz budynków, w tym na elewacjach, parkingach czy stacjach benzynowych. Służą jako źródło światła odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy mróz. Ze względu na swoją szczelność, oprawy hermetyczne LED bardzo często stosowane są także w takich miejscach, jak baseny, sauny czy myjnie samochodowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze opraw hermetycznych LED?

Podczas wyboru odpowiedniej oprawy hermetycznej LED należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Tylko dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że dany model będzie odpowiadał naszym potrzebom i posłuży przez wiele lat.

Stopień IP

Przede wszystkim sprawdźmy, jaki stopień ochrony przed kurzem i wilgocią oferuje dany produkt. Określany jest on w międzynarodowym standardzie IP. Takie oznaczenia mają formę dwóch cyfr, z czego pierwsza opisuje skuteczność ochrony przed ciałami stałymi, a druga przed wilgocią i wodą. Oprawy hermetyczne powinny mieć stopień ochrony od IP65. Cyfra 6 oznacza, że będzie ona odporna przed pyłem i dostępem do niezabezpieczonych elementów przy użyciu drutu. Z kolei cyfra 5 to gwarancja, że oprawa będzie odporna przed strugami wody. Na rynku spotkać można także modele z oznaczeniem IP66. Druga szóstka w zapisie oznacza ochronę przed silniki strugami wody.

Solidność konstrukcji

Jedynie najwyższej klasy oprawy hermetyczne LED zapewnią nam długoletnie, bezproblemowe użytkowanie w każdych warunkach. Wybierając odpowiednią oprawę, warto zwrócić uwagę na materiały, z których została ona wykonana, jak również na jakość uszczelek i sposób mocowania. Wysokiej jakości materiały zapewnią odporność na uszkodzenia mechaniczne, korozję czy działanie promieni UV.

Optyka i odwzorowanie barw

Przy wyborze opraw hermetycznych LED istotne są również parametry związane z jakością emitowanego światła. Optyka w oprawach LED decyduje o kierunkowości i rozproszeniu światła, co ma bezpośredni wpływ na komfort i efektywność oświetlenia danego miejsca. Szczególną uwagę zwróćmy na taki parametr, jak współczynnik oddawania barw (CRI). Jest to wskaźnik, który określa stopień, w jakim dane źródło światła oddaje kolory w porównaniu ze światłem naturalnym. Im wyższa wartość CRI, tym lepsze odwzorowanie barw.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *