portfel inwestycyjny

Chcesz budować swój własny portfel inwestycyjny? Poznaj 4 zasady!

Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Umiejętne zbudowanie portfela inwestycyjnego pozwala osiągnąć założone cele i uniknąć rozczarowań będących skutkiem błędnych decyzji. Jakimi zasadami kierować się przy budowaniu portfela inwestycyjnego? Podpowiadamy!

Zabezpieczenie poduszki finansowej

Każda inwestycja obarczona jest mniejszym lub większym ryzykiem. Z tego powodu, na cele inwestycyjne należy przeznaczyć wyłącznie wolne środki ‒ nadwyżki, których ewentualna strata nie będzie miała poważnych skutków dla naszego budżetu. Jednym z częstszych błędów początkujących inwestorów jest traktowanie portfela inwestycyjnego jako szybkiego sposobu na doraźne poprawienie bieżącej sytuacji finansowej.

Budowę portfela inwestycyjnego warto poprzedzić spłaceniem najdroższych zobowiązań ‒ pożyczek i kredytów oraz stworzeniem awaryjnego funduszu na zdarzenia losowe, takie jak kradzież czy wypadek drogowy. Nie zapominajmy też o poduszce finansowej, czyli odłożeniu kwoty, która da nam poczucie bezpieczeństwa w przypadku choroby czy utraty pracy. Przyjmuje się, że poduszka powinna wynosić od 3 do 6 naszych miesięcznych kosztów. Nie bez powodu mówi się, że inwestowanie przypomina maraton, a nie sprint. Należy być cierpliwym ‒ w przypadku inwestowania, szczególnie małych kwot, potrzeba czasu i wytrwałości, by zobaczyć pożądane efekty.

portfel inwestycyjny

Wyznaczenie celów inwestycyjnych

Budując portfel inwestycyjny, należy zastanowić się dlaczego chcemy oszczędzać i na jakich efektach oszczędzania nam zależy. Warto zadać sobie kilka ważnych pytań:

  • Ile pieniędzy będziemy potrzebowali w przyszłości?
  • Jakiej wartości aktywa już posiadamy?
  • Ile czasu jesteśmy gotowi poświęcić na inwestowanie?
  • Jaką wiedzą na temat inwestowania dysponujemy?
  • Jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować?

Uzyskanie odpowiedzi na te pytania pozwoli nam na wybór odpowiedniej strategii i optymalną alokację aktywów.

Dywersyfikacja i alokacja środków

Jedną z kluczowych zasad budowania portfela inwestycyjnego jest jego dywersyfikacja. Im mniej powiązane są ze sobą wybrane przez nas aktywa, tym stabilniejsza pozycja portfela.

Przykładowa dywersyfikacja może polegać na kupowaniu akcji spółek z różnych branż lub o różnej wielkości bądź też dobieraniu instrumentów finansowych o różnym stopniu ryzyka, przykładowo nieruchomości, akcji giełdowych i obligacji skarbowych.

 

Unikanie pułapek myślenia

Zarządzanie własnym portfelem inwestycyjnym wymaga racjonalnego podejścia i unikania emocjonalnych decyzji. Nie tylko nowicjuszom, ale i doświadczonym inwestorom zdarza się często tak zwane mentalne księgowanie. To skłonność do nieracjonalnego segregowania majątku i zobowiązań na różne subiektywne kategorie. Przykładowo, traktowanie dodatkowych zysków jako „ekstra” pieniądze, a w efekcie ich bardziej ryzykowne inwestowanie. Aby nie stracić kontroli nad naszymi finansami, konieczny jest też stały monitoring osiąganych wyników.

Zobacz inne ciekawe artykuły

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *