antyrama szklana

Antyrama szklana czy plexi? Czy pasuje jako dekoracja do domu?

4.7/5 - (3 ocen)

Plexi czy antyrama szklana – różnice

Antyramy są powszechnie wykorzystywane w domach, biurach, gabinetach i rozmaitych przestrzeniach publicznych. Można oprawić w nie zarówno artystyczne fotografie, jak i kolaże, plakaty czy dyplomy i certyfikaty. Stając przed zakupem, wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie: antyrama szklana czy plexi – co wybrać? Jakie zalety, a jakie wady ma każde z tych rozwiązań?

Antyrama szklana – klasyka i przejrzystość

Antyrama ze szkła jest prawdopodobnie jedną z najbardziej tradycyjnych form oprawy zdjęć i plakatów. Klasyczna, minimalistyczna, tania i jednocześnie bardzo elegancka sprawia, że często staje się naszym pierwszym wyborem. Doskonale sprawdza się do oprawy dzieł, które muszą być doskonale widoczne przez długi czas, ponieważ charakteryzuje się wysoką przejrzystością, jest twarda i odporniejsza na zarysowania niż antyrama z plexi.

Minusem szklanej oprawy jest kruchość i bezpieczeństwo – gdy obraz spadnie ze ściany i się rozbije, szkło rozpada się na drobne, ostre odłamki, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Takimi drobinkami łatwo można się skaleczyć, dlatego też odradza się stosowanie szklanych antyram w miejscach, gdzie narażone są na upadek. Oprawiając obraz w antyramę ze szkła należy zadbać o to, by był umocowany stabilnie i bezpiecznie.

Antyrama plexi – lekkość i bezpieczeństwo

Antyramy plexi są znacznie odporniejsze na uderzenia niż szklane i trudniejsze do uszkodzenia, a co za tym idzie – charakteryzują się większym bezpieczeństwem. Właśnie z tego powodu często stosowane są w miejscach, w których narażone są na strącenie, takich jak szkolne korytarze czy poczekalnie.

Charakterystyczny jest także niższy ciężar antyramy z plexi, co jest kluczowe zwłaszcza w przypadku dużych rozmiarów dzieł. Może to być bardzo istotne, jeśli antyrama ma zostać powieszona na ścianie z karton-gipsu czy w miejscu często uczęszczanym. Minusem plexi jest mniejsza odporność na zarysowania oraz nieco mniejsza przejrzystość, zwłaszcza po upływie kilku lat.

Antyrama szklana czy plexi? Powłoka antyrefleksyjna

To, jaką antyramę ostatecznie wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji. Przy oprawie większych dzieł lepiej sprawdzi się antyrama plexi, z kolei do oprawienia zdjęć i eksponatów, gdzie istotna jest duża przejrzystość, doskonałym rozwiązaniem będzie antyrama szklana.

Bez względu na rodzaj oprawy, warto rozważyć zakupienie antyramy z filtrem antyrefleksyjnym. Powłoka ta doskonale niweluje wszelkie refleksy świetlne, dzięki czemu oprawione dzieło jest znacznie lepiej widoczne. Antyramy plexi antyrefleksyjne są często stosowane w szkołach, przedszkolach, domach kultury oraz podczas publicznych wystaw, doskonale prezentując dzieło nawet w pomieszczeniach, w których światło utrudnia jego odbiór.

Zobacz inn artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *