Generalny wykonawca: czy warto powierzyć mu budowę hali?

 Firmy budowlane / Dodano 2 lata temu by budynkowo.pl

Wykonawca hali – Erbud

System generalnego wykonawstwa stosuje się głównie w przypadku dużych placów budowy, a do takich zalicza się budownictwo przemysłowe. Sprawdźmy, czym zajmuje się generalny wykonawca obiektów przemysłowych?

Co to jest hala w budownictwie przemysłowym?

Hale to obiekty wielkokubaturowe, często jednokondygnacyjne i o wysokich sufitach, gdzie główną część stanowi pojedyncze, dużych rozmiarów pomieszczenie. Hale to najczęściej budownictwo przemysłowe, czyli zakłady produkcyjne, magazyny czy przetwórnie. Mogą to jednak być hale sportowe czy targowe. Te ostatnie: w rozumieniu hal służących do ciągłego handlu lub takich, w których tylko raz na jakiś czas odbywają się konferencje przeglądy i targi. Rzadziej o hali mówi się w kontekście budowy dworca czy budynku sakralnego. Wszystkie rodzaje hal łączy wysoki sufit, duża kubatura i możliwość pomieszczenia jednorazowo wielu osób.

Hala – tylko z generalnym wykonawcą?

Tu dochodzimy do zasadniczej cechy hali, jaką jest bezpieczne pomieszczenie dużej ilości osób. To z kolei nakłada na inwestora znacznie większe obowiązki niż w przypadku budownictwa mieszkaniowego czy pojedynczych biur i lokali. Chodzi tu o takie przepisy jak:

  • przeciwpożarowe,
  • sanitarne,
  • wentylacyjne,
  • dotyczące wytrzymałości materiałów budowlanych,
  • normy oświetlenia,
  • emisja hałasu,
  • dźwiękoszczelność
  • itp.

Najłatwiej jest wyjaśnić zagrożenia związane z budową hal na przykładzie. Może być nim największa w powojennych dziejach Polski katastrofa budowlana, jaką było zawalenie się hali MTK na Śląsku. Tu przyczyną były błędy konstrukcyjne i nagromadzenie się śniegu na dachu obiektu. To doprowadziło do nowelizacji przepisów w 2007 roku. Dzięki temu dziś obiekty o wielkości powyżej 2 tys. mkw. i powierzchni dachu powyżej 1 tys. mkw. muszą być dwukrotnie w ciągu roku kontrolowane pod kątem wytrzymałości i zgodności z normami.

Co robi generalny wykonawca obiektów przemysłowych

To właśnie za realizację tego typu założeń odpowiada podczas swojej pracy generalny wykonawca obiektów przemysłowych czy wystawienniczych. Pojedynczemu inwestorowi byłoby trudno zorientować się we wszystkich tego typu przepisach. Inżynierowie firmy Erbud podają w rozmowie z naszym portalem przykład tego, czym może zajmować się generalny wykonawca obiektów przemysłowych.

Przypuśćmy, że inwestor ma śmiałą wizję, dotyczącą np. funkcji czy wyglądu obiektu. Może wydawać się, że najtrudniejsze byłoby wcielenie jej w życie. Tymczasem sama realizacja projektu nie jest tak trudna, jak opracowanie koncepcji pod kątem zgodności z wszystkimi wymienionymi powyżej przepisami i normami. To tym trudniejsze zadanie, że taka inwestycja kubaturowa często ma nawet kilkanaście metrów wysokości w głównej hali. To oznacza zupełnie inne problemy związane choćby z ogrzewaniem obiektu, niż te, które pod uwagę muszą brać inwestorzy budujący np. mieszkania czy pokoje hotelowe.

W przypadku budowli przemysłowych do tego dochodzą wymogi dla konkretnej branży jak np. konieczność zadbania o chłodnię czy warunki dla drogich maszyn. Błędy mogą tu kosztować miliony złotych, dlatego nie warto oszczędzać na współpracy z doświadczonym generalnym wykonawcą obiektów przemysłowych.

  • Listing ID: 45499
Dane kontaktowe

Warszawa,Mazowieckie,02‑797 Pokaż nr telefonu ***** https://www.erbud.pl/

Skontaktuj się z właścicielem ogłoszenia

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *