Jak powstają nowoczesne etykiety do opakowań z tworzyw sztucznych?

Dodano 2 lata temu by budynkowo.pl

Etykiety do opakowań z tworzyw

Mogłoby się wydawać, że proces produkcji opakowań z tworzyw sztucznych kończy się w momencie stworzenia dobrej jakości produktu. Jednak bardzo ważną rolę odgrywają także etykiety. To na niej konsumenci znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące danego produktu. Jednak to nie wszystko, dobrze zaprojektowana etykieta, przyciągająca oko klienta, to dobry krok marketingowy, który może mieć ogromny wpływ na popularność danego produktu. Jak powstają etykiety?

Jak wytwarza się etykiety?

Istnieje wiele metod etykietowania opakowań z tworzyw sztucznych. Dzisiaj coraz więcej producentów decyduje się na etykiety IML. To bardzo ekologiczne rozwiązanie. Świadomość ekologiczna w ostatnich latach bardzo wzrosła, dlatego producenci w ten sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów.

 

Jak wygląda proces wytwarzania etykiety IML? Proces, noszący angielską nazwę – In-Mould-Labeling – polega na etykietowaniu w formie. Dzięki temu, w sposób trwały producent może połączyć opakowanie z etykietą już na etapie produkcji tego pierwszego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, która opiera się na wykorzystaniu wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia. Co jednak bardzo istotne, zarówno dane opakowanie, jak i etykieta muszą być stworzone z tego samego tworzywa. W wyniku wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury etykieta ulega podtopieniu i w rezultacie łączy się bezpośrednio z opakowaniem.

Proces tworzenia etykiety IML rozpoczyna się od wprowadzenia wcześniej zadrukowanej i odpowiednio dociętej etykiety do formy. Na etykiecie może być zamieszczona dowolna grafika. Etykieta musi wówczas znaleźć się w gnieździe formy. Po zamknięciu formy, za pomocą profesjonalnych urządzeń wtryskujących, następuje wtryśnięcie danego tworzywa sztucznego. Sprawia to, że tworzy się wypraska wtryskowa, a następnie dochodzi do dokładnego połączenia etykiety z opakowaniem. Urządzenia, które używane są w tego typu procesach, wykazują się niezwykłą precyzją – nie może dojść do sytuacji, w której folia ulegnie przesunięciu. Ostatnim etapem jest dokładne schłodzenie opakowania z etykietą, po którym może ono zostać wyjęte z formy.

Etykiety IML i ich zalety

Etykiety IML możemy wykonać przy produkcji różnego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych. Może ona pokryć jedynie pewną część opakowania, ale także całą jego powierzchnię. Klient może wybrać, czy etykieta ma być matowa, błyszcząca, czy może gładka. Metoda ta gwarantuje, że folia będzie trwale połączona z opakowaniem, tworząc jednolitą powierzchnię, a usunięcie czy rozwarstwienie etykiety jest niemożliwe.

Dzięki temu, że proces tworzenia etykiet IML jest dość szybki, koszty produkcji również są niskie, co przekłada się na korzystniejszą cenę dla klienta. Oprócz tego, ogromną zaletą jest trwałość etykiet powstających w ten sposób. Bardzo długo nie tracą one swoich walorów estetycznych. Takie opakowania można poddać recyklingowi, z racji tego, że tworzące go elementy pochodzą z tego samego tworzywa.

 

 

  • Listing ID: 46569
Dane kontaktowe

Skontaktuj się z właścicielem ogłoszenia

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *