sprzedaż mieszkania przez pośrednika

Szukamy mieszkania – dlaczego warto wynająć do tego zadania pośrednika nieruchomości?

Kupno mieszkania z pośrednikiem

[ratings]

Nie ulega wątpliwości, że kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, gdyż od niej w dużej mierze zależy nasza przyszłość. Czy będziemy zadowoleni ze swoich czterech kątów, czując się w nich komfortowo, czy wręcz przeciwnie – ciągle nam będzie coś doskwierało, aż poważnie pomyślimy nad zmianami. Żeby nie mieć takich problemów, być może lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta – pośrednika nieruchomości? W czym nam może pomóc?

Kupno mieszkania to obok wielu innych życiowych wyzwań coś, obok czego nie można przejść obojętnie, mówiąc, że jakoś to będzie. Mamy tu po prostu za dużo do stracenia, żeby nie włożyć w to zadanie całych sił, by później cieszyć się z tego, co osiągnęliśmy. A jak już znajdziemy wymarzone lokum, powiemy z całą mocą, że warto było się postarać. Czasem jednak brakuje wiedzy i doświadczenia w tej materii, a najczęściej czasu, żeby wszystko zrozumieć, zaplanować i przewidzieć. Nie dziwi więc, że wiele osób wobec takiego wyzwania decyduje się na wsparcie, które potrafi zagwarantować pośrednik nieruchomości. Dlaczego to rzeczywiście dobra opcja? Co dzięki temu zyskujemy?

Oferty i spotkania

Zakup mieszkania to proces niezwykle żmudny najeżony licznymi pułapkami, rozczarowaniami i niespodziewanymi zwrotami sytuacji. Brzmi jak zapowiedź filmu sensacyjnego? Czasem tak to właśnie wygląda, co może mocno zniechęcić do podejmowania kolejnych prób, by znaleźć idealną nieruchomość. Zamiast więc skazywać się na różne niepowodzenia lepiej wynająć pośrednika, który posiada własną bazę ogłoszeń.

Doskonale też wie, w jakich serwisach warto szukać mieszkania, bo tam widnieją najbardziej atrakcyjne oferty. Zatrudniając do pomocy pośrednika, nie musimy skazywać się na codzienne przeglądanie kilkunastu stron z ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań, gdyż on to zrobi za nas, a jednocześnie zaplanuje spotkania ze sprzedającymi, ustalając najdogodniejszy termin.

Oglądamy mieszkanie – najlepiej z pośrednikiem

Pośrednik będzie z nami przez cały czas, towarzysząc na każdym etapie kupna nieruchomości. Jednymi z ważniejszych inicjatyw są spotkania ze sprzedającymi, w czasie których nasz pomocnik będzie obecny, zwracając uwagę na zalety i wady oglądanych mieszkań. To niezwykle ważne, szczególnie gdy kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym. Dzięki jego sugestiom ewentualne usterki oraz niedogodności będą znane od razu. Pośrednik oceni na chłodno, czy cena mieszkania nie jest zawyżona, a jeśli stwierdzi, że tak jest, zakomunikuje to nam, co poprawi naszą pozycję negocjacyjną.

Czy wszystko jest w porządku? Pośrednik to oceni

A kiedy już zdecydujemy się na najlepsze lokum, pośrednik zadba, aby wszystko było w porządku, przeprowadzając nas przez niezbędne formalności. Najpierw sprawdzi stan prawny mieszkania, oceniając to, co najważniejsze, a więc księgę wieczystą (ewentualnie hipotekę), sprawdzając też, czy nie ma jakichś niepokojących zaległości, na przykład czynszowych. Sporządzi umowę przedwstępną, a później pomoże przy zawarciu aktu notarialnego. Doradzi jakie dokumenty przygotować, w razie gdy będzie taka potrzeba, wskaże też sprawdzoną kancelarię notarialną.

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości – o czym powinniśmy pamiętać?

Najważniejszą powinnością biura nieruchomości jest dopilnowanie, aby cały proces kupna lub sprzedaży nieruchomości przebiegał bez zakłóceń, całkowicie bezpiecznie. Jeśli stwierdzimy, że warto skorzystać z pomocy pośrednika, jesteśmy zobowiązani podpisać z nim umowę, w której powinny znaleźć się kluczowe dane: numer jego licencji (na podstawie której wykonuje swój zawód) oraz informacja o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Dla nas taka umowa stanowi zabezpieczenie, na wypadek, gdyby się okazało, że pośrednik zaniedbuje swoje obowiązki, co może działać na naszą szkodę. Oczywiście, szczegółowe warunki zawsze ustalane są indywidualnie. Najważniejsze, aby w umowie znalazł się zakres zadań pośrednika. Jeszcze przed podpisaniem tego dokumentu musimy poznać informację o wysokości wynagrodzenia pośrednika (najczęściej waha się od 1 do 3 procent wartości nieruchomości plus VAT od prowizji w wysokości 23 procent).

Podsumowując, widzimy, że pomoc pośrednika nieruchomości może okazać się bardzo wskazana, zwłaszcza że na rynku wtórnym są mieszkania o różnym standardzie, a niektóre z nich mają nieuregulowaną sytuację prawną. Lepiej to dokładnie sprawdzić, by później nie borykać się z ogromnymi problemami.

Zobacz koniecznie!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *