byliny wieloletnie

Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie bylin wieloletnich

Jak uprawiać byliny wieloletnie?

Byliny wieloletnie są niezwykle cennymi roślinami ogrodowymi. Kluczowe zalety bylin to wysoka odporność na zmienne warunki klimatyczne oraz nieskomplikowana pielęgnacja. Co więcej, byliny są tak różnicowaną grupą roślin, że dobranie odpowiedniego gatunku nie stanowi większego problemu. Nawet dla osób mniej doświadczonych. Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie bylin wieloletnich.

 

Każdy ogród rządzi się swoimi prawami. Aranżacja roślinności uwarunkowana jest wieloma zmiennymi, a wśród nich przodują głównie różnorodne warunki panujące w danym ogrodzie. Nie można również nie wspomnieć o walorach wizualnych, a te są kwestią indywidualną dla każdego właściciela posesji. Jak więc uprawiać byliny i czym kierować się w trakcie zakupów?

Jak uprawiać byliny wieloletnie?

Podobnie jak inne grupy roślin, tak i byliny wieloletnie mają swoje wymagania. Choć z reguły są to rośliny mało wymagające, to istnieją pewne zależności, które decydują, czy dany gatunek przyjmie się w Twoim ogrodzie. Poniżej kilka czynników, którymi warto kierować się w trakcie zakupów.

Rodzaj podłoża

Byliny wieloletnie preferują zazwyczaj gleby próchnicze i żyzne, bogate w składniki odżywcze. Podłoża jałowe i zbyt lekkie wymagają nie tylko wzbogacania preparatami mineralnymi, ale także użyźnienia np. kompostem lub torfem. Jeśli natomiast na Twojej posesji dominuje gleba ciężka i gliniasta, niezbędne będzie rozluźnienie jej piaskiem. Przed zasadzeniem cebulek bylin wieloletnich, należy solidnie przekopać podłoże.

Zdecydowana większość bylin najlepiej rośnie w glebach o pH obojętnym lub lekko kwaśnym.

Dostęp do światła

Pod względem upodobań świetlnych, byliny można podzielić na dwie grupy: gatunki, które lepiej czują się w miejscach o dużym nasłonecznieniu oraz gatunki cieniolubne. Zanim więc podejmiesz decyzję, które z nich zasadzić w ogrodzie, dowiedz się, do której grupy należy wybrany gatunek. Generalnie gatunki znoszące ostre słońce, to typowe egzemplarze egzotyczne, które sprawdzą się na wszelkiego rodzaju skalniakach. Z kolei odmiany cieniolubne uwielbiają towarzystwo większych roślin, które ochronią je przed zbyt silnym nasłonecznieniem.

Nawożenie i podlewanie

Uprawa bylin wieloletnich nie może obejść się bez właściwej dawki wilgoci i składników odżywczych. Kwestie te w dużej mierze uwarunkowane są potrzebami konkretnego gatunku, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że byliny wieloletnie preferują stałą, lekką wilgotność podłoża oraz systematyczne dostarczanie niezbędnych związków odżywczych.

Byliny są roślinami odpornymi i bez większego trudu zniosą chwilowe zaniedbania, jednak jeśli zależy Ci na okazałym ogrodzie, z pewnością nie możesz zaniechać powyższych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Wśród bylin, które zaliczane są do grona łatwych w uprawie, wymienić można między innymi: floksy szydlaste, bergenie, bodziszki, liliowce, krwawnik pospolity, funkie.

Te i wiele innych bylin wieloletnich znajdziesz w ofercie internetowego sklepu ogrodniczego Florexpolhttps://florexpol.eu/.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *