Proszę dodaj 5 gwiazdek

Projektowanie wnętrz w domu ekologicznym

Konstrukcja, wypełnienie i instalacje to jedno, jednak obiór architektury przez człowieka będzie odbywał się również przez wnętrza. Wszystko, co jest w środku może funkcjonować długo i szczęśliwie, a przez to produkować jak najmniej śmieci. Jak i co zrobić, aby zaprojektować wnętrze domu nie tylko w stylu eko, ale i ekologicznie?

Ekologiczny salon i jadalnia

W salonie i jadani (może to być to samo pomieszczenie) przebywamy najdłużej w ciągu dnia. Są to jedne z najważniejszych pomieszczeń naszego domu. Kluczowe jest to, aby te pomieszczenia były jak najmocniej doświetlone względem całego domu. Ich okna powinny być skierowane w stronę południową. Wykańczając salon pamiętajmy, aby wykorzystywać materiały lokalne – zapomnijmy o drogich marmurach z Włoch, mahoniu, czy hebanie. Po co? W Polsce jest bardzo dużo lokalnych gatunków drzew czy kamieni, które wyglądają świetnie.

Jeśli projektujemy wnętrza na przykład w stylu eklektycznym, dlaczego by nie zdecydować się na wykorzystanie mebli z odzysku? Szczególnie, jeśli lubimy sami podłubać w drewnie. Możemy podjąć się renowacji drewnianych mebli, co wcale nie jest takie trudne, a nawet dopasować je kolorystycznie za pomocą farby. Nawet, gdy projektujemy salon w stylu współczesnym, dlaczego by nie poszukać mebli z drugiej ręki? Bardzo często można znaleźć nowoczesne używane meble w bardzo dobrym stanie.

Pamiętajmy też o minimalizmie. Czy aby na pewno potrzebny będzie kolejny kredens, fotel lub szafka? Wykorzystujmy tylko takie meble, których będziemy używać.

ekosalon

ekosalon

ekosalon

 

Więcej o tym, jak zaprojektować i urządzić salon

Ekokuchnia

W wypadku kuchni skupiamy się na zastosowaniu materiałów ekologicznych, ale i zdrowych dla człowieka. Jeśli już musimy korzystać ze sklejki czy MDFu musimy zweryfikować, aby nie zawierały one formaldehydu, bardzo szkodliwego. Wykańczając kuchnię, jeśli mamy chęci i czas możemy zebrać materiał drewniany (np. skrzynki po winie) i wykorzystać lub zlecić wykonanie frontów z takich ponownie wykorzystanych materiałów! Innym rozwiązaniem jest wybranie blatów i frontów kuchennych pochodzących z recyklingu.

Ekologiczne materiały, które warto wykorzystać w kuchni to:

  • wszystkie lokalne materiały (łatwo dostępne w województwie)
  • drewno bukowe, dębowe (lub inne liściaste drewno)
  • kamień (np. kwarc, ew. granit)
  • materiały pochodzące z recyklingu
  • stal nierdzewna
  • bambus (jeśli ma odpowiednie certyfikaty)

Jeśli chodzi o meble warto zastosować meble modułowe, które oszczędzają przestrzeń i mogą pełnić różne funkcje.

Oprócz tego należy pamiętać, aby posiadać w kuchni zmywarkę oraz perlatory w bateriach, które pozwalają na oszczędzanie wody. Kuchnia podobnie jak salon powinna być dobrze doświetlona (na przykład dzięki świetlikom).

Koniecznie zdecydujmy się na instalację filtrów do wody, abyśmy mogli pić wodę prosto z kranu. Dzięki temu nie wyprodukujemy ton plastikowych butelek.

Najlepszym rozwiązaniem do podgrzewania i gotowania jest zastosowanie kuchenki elektrycznej zasilanej odnawialną energią, a jeśli to nie jest możliwe, lepiej zdecydować się na kuchenkę gazową (nawet z butli).

ekokuchnia

ekokuchnia

ekokuchnia

Więcej o tym, jak zaprojektować i urządzić kuchnię

Sypialnia w stylu eko

Sypialnia może być jednym z najbardziej ekologicznych pomieszczeń w naszym domu. Nie wymaga dużo mebli, poza tym podczas snu temperatura powietrza powinna być niższa niż zwykle (mniej niż 18 stopni). A jeśli nam zimno, wykorzystajmy puchową kołdrę. Co więcej, sypialnia powinna być często wietrzona.

Z ekologicznej sypialni usuwamy (o ile to możliwe):

  • urządzenia elektroniczne (na pewno nie można znajdować się tam telewizor)
  • zbędne dekoracje
  • zbędne meble
  • materiały syntetyczne
  • ściany malujemy farbą wodną

Korzystnie dla zdrowia jest takie zaplanowanie sypialni by światło budziły nas rano, ale słońce nie świeciło bezpośrednio w okna. W ekosypialni warto umieścić dużo zieleni, która pozytywnie nastraja, jak i oczyszcza powietrze. Najlepiej, gdy meble posiadają gładką powierzchnie, a dodatkową teksturę dodają ewentualnie pościele, poduszki, obrazy czy dywany. Podobnie, jak w kuchni w sypialni można wykorzystać meble modułowe, szczególnie jeśli mamy na nią mało miejsca. Charakterystyczne dla nich jest łóżko składane, które w dzień chowa się w wnęce, a na noc wystarczy jest wysunąć i gotowe.

ekosypialnia

ekosypialnia

 

Więcej o tym, jak zaprojektować i urządzić sypialnię

Ekologiczna łazienka

To w łazience zużywa się najwięcej wody, dlatego kluczowe jest zastosowanie systemów oszczędzających wodę, takich jak perlatory, baterii, które puszczają mniejszą ilość wody, oszczędzające spłuczki do toalet, czy nawet lokalną instalację, gdzie woda z prysznica lub kranu spływa do zbiornika w toalecie. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami wanny, zainstalujmy prysznic, dzięki czemu zaoszczędzimy więcej wody. Gdyby nasz budżet na to pozwalał, zastanówmy się nad bateriami łazienkowymi, dzięki którym woda leci po zbliżeniu rąk, czy ciała, jak pokazują badania to świetny sposób, aby nie wydawać zbyt wiele na rachunki.

Bardzo ważne jest zainstalowanie filtrów również w łazience, ponieważ woda z kanalizacji może być pełna chloru, metali ciężkich czy pestycydów, a nawet antybiotyków.

Aby zaprojektować łazienkę w stylu ekologicznym wybierzmy takie materiały jak kamień lub drewno. Jeśli decydujemy się na ceramikę, wybierzmy tę z recyklingu. Zastosowanie ciepłego światła pozwala nadać przytulnego charakteru łazience. Zgodnie z praktyką feng shui w łazience powinno znajdować się jak najwięcej elementów kamiennych, naturalnych i związanych z ziemią.

Nie stosujmy w łazience elementów plastikowych! Natomiast użyte gniazdka powinny być bryzgoszczelne.

ekołazienka

autor: Jenny Parkins

Więcej o tym, jak zaprojektować i urządzić łazienkę

Eko ogród i balkon

Przede wszystkim jeśli balkon posiadamy wykorzystajmy go jako ogród. Zieleń na balkonie pozwoli na obniżenie temperatury latem oraz doda charakteru pomieszczeniu, z którego jest widoczny. Można zakupić specjalne pionowe konstrukcje, które pozwalają na posadzenie dużej ilości roślin na balkonie.

Jeśli posiadamy ogród mamy wiele sposobów, aby uczynić go ekologicznym. Podlewajmy go tylko szarą wodą (czyli np. taką z prysznica). Wykorzystajmy kompostowniki. Wszystkie nasze śmieci bio (resztki jedzenia itp.) segregujmy, a następnie użyjmy go jako kompostu (również do roślin na balkonie).

Basen to zbytek, pochłania bardzo dużą ilość wody i nie jest w ogóle ekologiczny, natomiast warto zainwestować w oczko wodne, w którym żyją ryby. Będzie pięknie wyglądało i przyjemnie oddziaływało na przestrzeń. Dookoła oczka można posadzić lecznicze zioła i przyprawy.

Inne artykuły w temacie ekologicznego domu:

Zasady projektowania ekologicznego i energooszczędnego

Projekt domu ekologicznego

Oszczędzanie wody w domu ekologicznym

Ekologiczne wyposażenie domu oraz ekologiczna konserwacja i środki czyszczące