Proszę dodaj 5 gwiazdek

Jak oszczędzać wodę w domu ekologicznym?

Oszczędzanie wody jest fajne. Wiadomo. Tylko jak to robić, aby było sensownie, efektywnie i prawidłowo. I nie, nie chodzi tu o mycie się raz w tygodniu (to też jakiś sposób ;)), a o zastosowanie ekologicznych rozwiązań w naszym domu. 

Zagospodarowanie wody deszczowej

Wykorzystanie deszczówki to rzecz podstawowa, no bo nie licząc instalacji, jest ona za darmo. Natomiast ten element należy uwzględnić podczas projektowania domu. Wykorzystanie deszczówki polega na zainstalowaniu zbiornika i rur, które zbierają wodę z dachu (czasem łączy się to z instalacją zbierającą wodę z wanny, czy zlewu).

Zbiorniki do deszczówki mogą być podziemne i nadziemne. Najtańsze to koszt 2000 złotych, te droższe to 6000-8000 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt instalacji. Jednak zaoszczędzić możemy naprawdę duże pieniądze na przeciągu lat.

Ze 100 m2 domu można uzyskać rocznie spokojnie 60 000 litrów wody. To praktycznie tyle ile wody zużywa rocznie 4 osoba rodzina (do celów niespożywczych). Płacić będziemy tylko za wodę, którą wykorzystujemy do celów spożywczych. Prawda jest taka, że po instalacji filtrów bez problemu będziemy korzystać z deszczówki również do kąpieli. 

instalacja do zbierania wody deszczowej

fot. SuSanA Secretariat

instalacja do zbierania wody deszczowej

Fot. Spelio

Zagospodarowanie wody zużytej razem z deszczówką

Drugie rozwiązanie polega na tym, że wykorzystujemy deszczówkę, ale i wodę, którą zużywamy, taką po kąpieli, myciu naczyń itp. Minusem jest to, że takiej połączonej instalacji nie przefiltrujemy dobrze i nie wykorzystamy do mycia się, tylko do podlewania kwiatków i spuszczania wody w toalecie. Aby możliwe było ponowne wykorzystanie zużytej wody potrzebne jest zastosowanie dwóch odrębnych instalacji.

Rekomendowane rozwiązanie to zbieranie deszczówki w zbiorniku podziemnym oraz zainstalowaniu filtrów, aby dzięki takiej wodzie można byłoby się kąpać. W zależności od wielkości użytkowników rodziny musimy wybrać odpowiedni zbiornik. Ze spokojem możemy zdecydować się na zbiornik 10 000 litrowy, jeśli rodzina jest większa niż 4 osobowa.

zbieranie wody szarej, ponowne użycie wody

Fot. India Water Portal

Instalacje, które oszczędzają wodę w domu

Chodzi tu przede wszystkim o krany, prysznic, toaletę. W kranach woda może być napowietrzana, służą do tego specjalne nakładki. Za pomocą takich sposobów można, co zadziwiające oszczędzić naprawdę dużo wody nawet do 50-60%. Podobnie, jeśli chodzi o prysznic, dzięki specjalnym nakładkom wody będzie leciało mniej, a my podczas mycia w ogóle tego nie odczujemy. Takie urządzenie nazywa się perlatorem. Działanie perlatora polega na tym, że woda łączy się z powietrzem.

Ciekawym gadżetem jest połączenie kranu z toaletą. Woda z kranu leci bezpośrednio do zbiornika w toalecie. Spłuczki w toalecie powinny mieć 2 funkcje spłukiwania wody, nie zawsze potrzebujemy wylewać dziesiątki litrów. Podczas urządzania domu zdecydujmy się również na zakup wodooszczędnych baterii.

perlator do oszczędzania wody

Perlator do oszczędzania wody

 

Pralka i zmywarka do oszczędzania wody

Nie jest to odkrycie, że zmywarka zużywa mniej wody, niż ręczne mycie naczyń. Jest też wygodniejsza, dlatego powinniśmy zainwestować w zmywarkę. Natomiast wybierając pralkę, wybierzmy taką, gdzie producent gwarantuje niższe zużycie wody niż standardowo. Przeprowadzane testy udowodniły, że mniej wody zużyjemy korzystając ze zmywarki i pralki z funkcją eco (takie pralki wcale nie są dużo droższe. 

Inne artykuły w temacie ekologicznego domu:

Ekologiczny Dom – wszystko, co musisz wiedzieć – poradnik

Zasady projektowania ekologicznego i energooszczędnego

Wnętrza domu ekologicznego

Ekologiczne wyposażenie domu oraz ekologiczna konserwacja i środki czyszczące