Ekologiczne wyposażenie domu i dodatki

Czasem bywa tak, że dom albo mieszkanie już mamy, nie chcemy go remontować, przerobić, dostosować. Być może jest źle zaprojektowany. Nie jest ani trochę ekologiczny. Trudno. Możemy jednak wykorzystać wtedy pewnego rodzaju gadżety lub elementy wyposażenia, które będą nie tylko przyjazne dla środowiska, ale i dla nas.

Rzeczy, które uekologicznią nasz dom

W+W – toaleta z umywalką

Nazwa pochodzi z angielskiego od Washbasin + Watercloset, czy po prostu umywalka i toaleta. To bardzo ciekawe połączenie pozwala przede wszystkim zaoszczędzić wodę. Lejąc ją podczas mycia rąk, zębów itp. trafia bezpośrednio do zbiornika toalety, z którym jest połączona. Dzięki temu powtórnie wykorzystujemy wodę już w toalecie.

Kompostownik – Stosy kompostowe

Wyglądają trochę jak grill, gdzie od góry wsypuje się bioodpoady, a żyjące sobie w nim dżdżownice zamieniają je w… próchnicę. Można ją wykorzystać do nawożenia czegokolwiek, ale głównie do naszych roślinek. Można dostać niewielkie kompostowniki, które ze spokojem postawimy na balkonie, zamieniając na przykład skórki od warzyw i owoców w nawóz.

Oczyszczacze powietrza

Jeśli mieszkamy w mieście zdecydowanie warto je wykorzystać ze względu na złą jakość powietrza w Polskich miastach. Można go wymienić na roślinki, które będą oczyszczać nasze mieszkanie, jednak jeśli nie podoba nam się styl dżungli, wybierzmy oczyszczacz powietrza.

Rośliny, które oczyszczają powietrze:

  • dracena – dracaena marginata
  • zielistka – chlorophytum comosum
  • bluszcz pospolity
  • palma chamadora
  • kaktus pałczak

Wyjmowany zbiornik do mycia do zlewozmywaka

Kolejna bardzo ciekawa rzecz, która pozwoli zaoszczędzić nam trochę wody.  Jest to specjalna miska z rączkami, którą nakłada się na zlewozmywak. Jeśli myjemy owoce czy warzywa, woda zostaje w misce, a następnie możemy ją wykorzystać np. do podlania kwiatków.

Widoczne liczniki zużycia energii i wody

Kontrola i weryfikacja to pierwszy krok do wysnuwania dalszych wniosków. Dzięki urządzeniom, które monitorują zużycie wody, czy prądu możemy zaobserwować, jakie przedmioty lub jakie działa zużywają tych surowców najwięcej. Pozwala to, aby w miarę możliwości ograniczyć te energochłonne elementy.

Mini panele słoneczne

Małe panele słoneczne pozwalają podładować telefon, zasilić wiatrak, a nawet zasilić listwę (w zależności od wielkości paneli). Warto je wykorzystać np. jako power bank.

Grill słoneczny – gotowanie za pomocą słońca

Taki grill słoneczny wygląda jak talerz satelitarny, a w jego centrum znajduje się garnek. Możemy go używać wtedy, gdy świeci słońce. Promienie koncentrują się w jednym miejscu podgrzewając garnek, czy patelnię, dzięki czemu możemy zagotować wodę, czy usmażyć mięso bez gazu, prądu, czy ogniska.

Taką słoneczną kuchenkę można ustawić na balkonie lub działce. Podobno kilka kilo ziemniaków można ugotować w ciągu niecałej godziny.

Dywany z naturalnych materiałów

Każdy kto lubi dywany lub wykładziny może wykorzystać je w urządzaniu wnętrza swojego ekologicznego domu. Wystarczy, że będą one wytworzone z naturalnych materiałów, szczególnie polecane są dywany z włókien konopi, wełny, jedwabiu, bawełny. Takie dywany nie mogą być klejone, a kolor powinien być uzyskany za pomocą naturalnych barwników.

Farby do malowania wnętrz

Do malowania wnętrza (tam gdzie nie ma wilgoci) najlepiej wykorzystać farby naturalne, takie jak farby roślinne. Co ciekawe nie są one bardzo kosztowne, ale mają małą odporność na wodę.

Do pokrycia szczególnie zewnętrznych elewacji warto wybrać farby wapienne, które oddychają, a nawet mają grzybobójcze właściwości. Były stosowane szczególnie w budownictwie drewnianym. Podobnie jeśli chodzi o tynkowanie, tynk musi być wykonany z wapna i piasku, nigdy z żadnych żywic.

Naturalne i ekologiczne środki do czyszczenia i konserwacji

Ogólnie rzecz biorąc ocet dezynfekuje, cytryna poleruje, a mydło zmiękcza. Naprawdę nie potrzebujesz żadnych chemicznych środków, nawet jeśli masz alergię.

Odplamiacz

Jako odplamiacz zastosujmy alkohol lub aceton. Wykorzystać można również wodę z octem (50%) lub wodę z sodą oczyszczoną (dobrze czyści krew).

Czyszczenie podłóg

1 litr wody z sokiem z cytryn (1), łyżeczką sody oczyszczonej, 2 łyżkami octu.

Ekologiczny środek odkażający

Na pół litra gorącej wody dodać, 1/4 szklaki boraksu oraz olejku eterycznego.

Orzechy piorące

Do prania oraz czyszczenia podłóg, mebli itp. warto wykorzystać orzechy piorące, które dają świetny efekt i są w pełni ekologiczne.

Do luster i okien

Zmieszaj szklankę gorącej wody z kieliszkiem spirytusu. Okna możesz myć za pomocą wody z szarym mydłem, przetartym potem alkoholem.

Inne artykuły związane z ekologicznym domem:

Zasady projektowania ekologicznego i energooszczędnego

Projekt domu ekologicznego

Oszczędzanie wody w domu ekologicznym

Wnętrza domu ekologicznego