budowa rezydencji

Strategie minimalizacji kosztów przy zachowaniu luksusowego standardu w budowie rezydencji

5/5 - (2 ocen)

Współcześnie wznoszone rezydencje to domy utrzymane w luksusowym standardzie, które są jednocześnie bardzo funkcjonalne, bezpieczne i komfortowe. Z budową i utrzymaniem takiego budynku wiążą się jednak pewne koszty. Aby je zminimalizować, warto postawić na zastosowanie właściwych materiałów i technologii. Rozwiązania te mogą przyczynić się do obniżenia wydatków zarówno na etapie przygotowywania inwestycji, jak i eksploatacji gotowej rezydencji.

Zadbanie o charakterystykę energetyczną

Budowa rezydencji wymaga doboru odpowiednich okien i drzwi zewnętrznych. Od ich jakości w dużym stopniu zależy właściwa charakterystyka energetyczna domu, a tym samym potencjalna strata ciepła produkowanego przez systemy grzewcze. Najwięcej ucieka go właśnie przez okna i drzwi zewnętrzne, dlatego warto wybrać stolarkę wyprodukowaną z dobrych jakościowo materiałów. Do ważnych parametrów w przypadku szyb należy też współczynnik promieniowania g, informujący o ilości promieniowania słonecznego dostarczanego do domu w postaci ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje zastosowanie właściwych materiałów termoizolacyjnych. Sposobem na minimalizację kosztów może być ocieplenie konstrukcji odpowiednio grubą warstwą wełny mineralnej lub styropianu, które są stosunkowo niedrogie. Istotnym aspektem jest profesjonalne wykonanie wszystkich prac, ponieważ jakiekolwiek błędy mogą doprowadzić do powstawania mostków termicznych i utraty ciepła. Budowa willi często zakłada też stosowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań, takich jak pianka poliuretanowa do wypełnienia poddasza czy przestrzeni trudno dostępnych.

Odpowiedni system wentylacji

Projekt willi może bazować na rozmaitych systemach wentylacji. Obecnie coraz rzadziej stosuje się wentylację grawitacyjną, w której wymiana powietrza odbywa się na zasadzie różnicy ciśnień. Rozwiązaniem bardziej efektywnym i ekonomicznym jest wentylacja mechaniczna, znana tez jako rekuperacja. System ten umożliwia usuwanie zużytego powietrza na bieżąco, a także wprowadzanie powietrza świeżego z zewnątrz. Rekuperator skutecznie izoluje ciepło i wprowadza je do domu, co ogranicza straty energii. Nowoczesne rezydencje często bazują na instalacji grzewczej, która jest bezemisyjna. Do praktycznych rozwiązań należy gruntowy wymiennik ciepła, pozwalający na dodatkowe ogrzanie ciepła wprowadzanego przez grunt. W okresie letnim, system taki doskonale sprawdzi się jako energooszczędna klimatyzacja.

budowa rezydencji

Rozwiązania w standardzie smart home

Współczesne rezydencje nie mogą się obyć bez rozwiązań w koncepcji smart home, czyli systemów inteligentnego domu. Ich podstawowym zadaniem jest automatyzacja różnych procesów, co w konsekwencji przyczynia się do oszczędności. Do praktycznych rozwiązań należą chociażby czujniki temperatury, które pozwalają na łatwe sterowanie instalacją grzewczą, wentylacją czy klimatyzacją. Ich zastosowanie ma na celu utrzymanie właściwej temperatury, a także wysokiej jakości powietrza w domu. Przydatne będą też czujniki ruchu i zmierzchu, które pozwalają na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia zależnie od potrzeb. Aby takie systemy dobrze spełniały swoje funkcje, budynek musi być odpowiednio zaplanowany już od podstaw. Nowoczesne projekty rezydencji proponuje firma budowlana New-House, która oferuje rozwiązania gotowe oraz tworzone na indywidualne zamówienie.

Energia z odnawialnych źródeł

Aby zminimalizować koszty rezydencji, warto pomyśleć o zastosowaniu systemów pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania tego typu przyczyniają się do znacznej energooszczędności. Szczególnym powodzeniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne i panele solarne, które pozwalają na wyprodukowanie energii czy ogrzewanie wody użytkowe. W przypadku wielu inwestycji sprawdzą się też przydomowe turbiny wiatrowe, dzięki którym energię można pozyskać z naturalnych ruchów powietrznych. Dodatkową zaletą takich systemów jest szansa otrzymania dofinansowania na inwestycję, np. w ramach programu Mój Prąd. Oszczędności wynikające z zastosowania instalacji OZE są szczególnie odczuwalne w perspektywie długoterminowej.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *