naprawianie i kładzenie betonu

Naprawa betonu – jak można to zrobić?

5/5 - (3 ocen)

Naprawianie betonu

Konstrukcje betonowe powszechnie uznawane są za niezwykle trwałe i odporne na obciążenia mechaniczne. Jednak prawda jest taka, że tak jak wszystko i ten materiał może ulec uszkodzeniu. Co istotne, można go naprawić. Dziś podpowiemy Wam, jak to się robi.

Jakość betonu ma znaczenie

Wybierając beton naprawdę dobrej jakości, nie trzeba obawiać się, iż często będzie trzeba go naprawiać. Beton należy dobierać pod kątem pracy. Odpowiednio dobrany zapewnia trwałość konstrukcji i jeszcze większą odporność na uszkodzenia. Klasy betonu określają jakość oraz typ tego materiału, a także jego wytrzymałość. Badania wytrzymałości wykonuje się według normy PN-EN 13791. Tutaj stosuje się próbę wytrzymałości na ściskanie, którą wykonuje się na kostkach sześciennych bądź walcach. Dostępny jest beton zwykły, ciężki oraz lekki.

Naprawa betonu – to trzeba wiedzieć

Naprawa betonu jest możliwa, a przy tym wcale nie jest bardzo skomplikowana. Najważniejsze znaczenie ma tutaj dobór właściwej zaprawy naprawczej. Wszelkiego rodzaju konstrukcje budowlane można remontować czy też dokonywać ich renowacji. W ten prosty sposób poprawia się ich parametry techniczne, ale też walory estetyczne i bezpieczeństwo. Zaprawy naprawcze do betonu Schomburg wykorzystuje się niemal we wszystkich konstrukcjach. Za ich pomocą można naprawiać budynki użytku publicznego, domy, mosty czy nawet inne obiekty infrastruktury. Renowacji podlegają ściany czy też podłogi, balkony, filary czy stropy. Warto wiedzieć, że dobierając odpowiedni środek do naprawy betonu można zwiększyć nie tylko trwałość konstrukcji, ale też pierwotny profil czy funkcję betonu. Naprawa polega na uzupełnieniu wszelkiego rodzaju ubytków, małych czy większych zagłębień, ale też wyrównaniu powierzchni. Można tutaj postawić na doskonałej jakości produkty Schomburg, do których zalicza się choćby mineralną ochronę antykorozyjną i warstwę sczepną ASOCRET-KS/HB. Obszar zastosowania tego produktu jest relatywnie duży. Uzyskuje się dzięki niemu ochronę antykorozyjną oraz warstwę sczepną, której wykonanie jest niezbędne do naprawy betonu zaprawą ASOCRET-BIS-5/40. Zaprawa naprawcza ASOCRET-BIS-5/40 przeznaczona jest do napraw konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych betonu w zakresie grubości od 5 do 40 mm. Uzupełnieniem systemu naprawczego jest drobnoziarnista zaprawa naprawcza ASOCRET-BIS-1/6. Służy do wypełnienia ubytków oraz reprofilacji podłoża w zakresie od 1 do 6 mm. Dzięki tej zaprawie uzyskuje się gładkie powierzchnie. Zaprawa nie wymaga wykonania warstwy sczepnej przed nałożeniem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy naprawie betonu?

Dzięki środkom do naprawy betonu można rzeczywiście łatwo naprawić wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nim przejdzie się do prac, należy dokonać pełnej analizy tych uszkodzeń. Każdy inwestor musi wziąć pod uwagę wytrzymałość na odrywanie podłoża, ale też w jakim stopniu elementy zbrojeniowe uległy korozji. Dla bezpieczeństwa powinno się też określić zawartość szkodliwych chlorków. Dopiero po badaniu można przygotować podłoże. Konieczne jest usunięcie wszelkiego rodzaju substancji, które mogłyby zmniejszać przyczepność. Należą do nich: mleczko cementowe, kurz, olej bądź resztki starego jastrychu. Jeżeli szukacie dobrej metody do usuwania zanieczyszczeń, to polecamy Wam piaskowanie bądź hydromonitoring.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *