kołek rozporowy w drewnie

Kołki rozporowe do montażu konstrukcji pomocniczych i wyposażenia w drewnie

Kołki rozporowe do montażu w drewnie

Czym są kołki rozporowe?

Kołki rozporowe to łączniki, które stosuje się do montażu lekkich i średnio ciężkich elementów niekonstrukcyjnych w materiałach o zwartej strukturze.

Niektóre modele rozporowych kołków segmentowych można stosować jako element kotwiący do mocowania w konstrukcjach drewnianych, płytach wiórowych lub meblowych.

Kołki rozporowe do drewna stosuje się do montażu różnego rodzaju wyposażenia i elementów instalacji elektrycznej czy oświetleniowej. Dobry kołek rozporowy do drewna składa się z solidnego dybla z tworzywa i wkrętu. Dyble kołków rozporowych do drewna powinny być wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Budowa dybla musi zapewniać jego optymalne osadzenie w otworze montażowym, tak aby nie obracał się podczas dokręcania wkrętu, który jednocześnie mocuje wyposażenie lub element konstrukcji pomocniczej.

Budowa kołków rozporowych do drewna

Jednym z lepszych kołków rozporowych do montażu w drewnie i płytach drewnopochodnych są kołki z dyblami segmentowymi. Kołki rozporowe do drewna stosuje się do montażu średniociężkich i lekkich elementów w betonie, cegle czy kamieniu naturalnym. Dyble segmentowe są wyposażone w jedną lub dwie strefy rozpierania oraz charakterystyczne użebrowanie, które zabezpiecza przed obracaniem się kołków rozporowych do drewna w trakcie dokręcania wkrętu.

kołek rozporowy

Zalety zastosowania kołków rozporowych do drewna

Kołki rozporowe do drewna pozwalają na trwałe, solidne zamocowanie elementów konstrukcji pomocniczych, podkonstrukcji fasadowych, stropowych i dachowych. Dobre kołki rozporowe do drewna gwarantują równomierne rozłożenia obciążeń. Efekt ten uzyskuje się dzięki specjalnej budowie dybla, który w jednolitym drewnie konstrukcyjnym tworzy długi element rozpierający. Natomiast w przypadku montażu elementów w płycie drewnopochodnej czy konstrukcji mieszanej tworzy skuteczne powierzchnie oporowe, które rozkładają obciążenia w optymalny sposób.

Montaż kołków rozporowych do drewna

Kołki rozporowe do drewna są proste w montażu. Instalacja dybla wymaga nawiercenia otworu montażowego. Po oczyszczeniu otworu wprowadza się do niego dybel. Wiercąc otwór, trzeba zadbać o dobranie wiertła o odpowiedniej średnicy. Co ważne, otwór musi pozwalać na wprowadzenie dybla w całości. Dyble dobrych kołków rozporowych uniemożliwiają zbyt głębokie wsunięcie kołka lub wpadnięcie dybla do otwartej przestrzeni wewnątrz konstrukcji drewnianej. W przypadku montażu kołka rozporowego w drewnianej ścianie pustej dubel segmentowy tworzy element oporowy, który zabezpiecza przed wyrwaniem kołka pod wpływem obciążenia.

Kołki rozporowe do drewna mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Najlepsze modele mogą być wykorzystywane do montażu w różnych rodzajach podłoża. To bardzo wygodne dla profesjonalistów realizujących podobny zakres prac w budynkach i budowlach wznoszonych w różnej technologii. Warto mieć świadomość, że dobre uniwersalne kołki rozporowe w każdym podłożu umożliwiają optymalne dopasowanie łącznika poprzez wyraźnie odczuwalny moment idealnego osadzenia dybla i dokręcenia wkręta mocującego.

https://istools.pl/produkty/zamocowania/kolki-ramowe-uniwersalne,2,7778

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *