agregat prądotwórczy jednofazowy trojfazowy

Agregat prądotwórczy: Jednofazowy czy trójfazowy?

Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu/firmy? – jednofazowy czy trójfazowy?

Wybierając agregat prądotwórczy dla naszego domu bądź firmy, musimy przede wszystkim zdecydować, czy ma to być wersja jednofazowa czy trójfazowa. Sprawdzamy jakie różnice występują między nimi i czy któraś opcja ma jakąś przewagę nad drugą.

Agregat prądotwórczy – jedna faza

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego domu na wsi, mamy dostęp jedynie do napięcia 230 V, to potrzebny będzie nam agregat jednofazowy. Dzięki niemu spokojnie zasilimy cały dom, wystarczy tylko, że weźmiemy wersję posiadającą wystarczająco duża moc. Podłączenie elektryczne będzie proste, wystarczy tylko jeden przewód wpiąć w rozdzielnicę i dodać odpowiedni bezpiecznik. Następnym etapem jest decyzja czy wybrać agregat stacjonarny czy przenośny. Otóż w przypadku wersji tylko na jedną fazę, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Zwłaszcza, że na rynku nie znajdziemy ogromnej ilości agregatów, które są jednofazowe i jednocześnie stacjonarne. Dlaczego? Otóż nie osiągają one zbyt wielkich mocy, więc nie ma to sensu, by tworzyć je jako urządzenia stacjonarne. Ale z drugiej strony, jeśli będziemy taki sprzęt posiada, to będziemy mieli dodatkowe korzyści. Na przykład łatwo będzie agregat przenieść do piwnicy bądź na strych, jeśli w danym momencie nie będziemy go używali. Jest to bardzo dobre wyjście z sytuacji, biorąc pod uwagę że urządzenie to nie zawsze jest nam potrzebne tu i teraz. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę, że możemy taki agregat zabrać ze sobą gdzieś, gdzie akurat nie mamy w ogóle dostępu do elektryczności, a potrzebujemy ją mieć.

Agregat prądotwórczy – trzy fazy

W przypadku urządzenia, które ma zasilić większy dom i wszystkie urządzenia w nim, warto rozważyć opcję trójfazową. Agregat taki daje dwa napięcia: fazowe 230 V oraz międzyfazowe 400 V. Czyli tak samo jak to, co przychodzi do nas z instalacji energetycznej. Jednak wersja na trzy fazy będzie odpowiednia tylko i wyłącznie wtedy, jeśli mamy w domu instalację, która rzeczywiście takiego agregatu by wymagała. Trzy fazy są najczęściej wykorzystywane wtedy, gdy potrzebujemy zasilić jakieś bardzo wymagające urządzenie, np. mocny piekarnik, płytę indukcyjną w kuchni, przepływowy podgrzewacz do ciepłej wody i tym podobne urządzenia. Warto tutaj zwrócić uwagę, że możemy także awaryjnie zasilić instalację trójfazową z jednofazowego agregatu, jednak nie jest to polecane. Warto kupić sobie porządny, bardzo mocny agregat, który pozwoli nam na zasilenie całego domu bez problemu. Przykłady takich urządzeń możemy znaleźć tutaj: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Jak widać, można wybrać różne wersje jeśli chodzi o paliwa, ilość dostępnych kilowatów i tak dalej. Czy warto kupować sprzęt stacjonarny? Naszym zdaniem, jeśli ma się nadać do użytkowania w regularnych odstępach czasu, to jak najbardziej tak.

Wiemy już, że instalację trójfazową możemy częściowo zasilić z agregatu jednofazowego. Jednak w drugą stronę nie będzie to już możliwe. Dlatego wybór konkretnego urządzenia musimy poprzedzić sprawdzeniem jaki konkretnie typ instalacji mamy w domu, oraz sprecyzować nasze oczekiwania wobec kupowanego agregatu.

[ratings]

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *