biurowiec

W Niemczech powstanie interaktywny biurowiec! Zobacz niezwykły projekt

Kamień milowy, bo tak się nazywa ten biurowiec (The Milestone) to projekt biura architektonicznego MVRDV, wg. architektów będzie przełomowy dla przyszłości architektury. 

Takie przynajmniej jest założenie. MVRDV zaprojektowało interaktywny biurowiec, który ma wpisywać się w otoczenie, być ekologiczny, ale i wykorzystywać nowoczesne technologie.

Budynek powstanie w niewielkim miasteczku Esslingen na południu Niemiec. Zgodnie z tym, co mówią architekci bryła ma przypominać krystaliczną skałę. Fasada będzie składała się z kilku elementów. Za pomocą nowoczesnej technologi część budynku będzie prześwitywać, ma być dosłownie przeczesywana przez słońce, a część, dzięki lustrzanym panelom ma odbijać otoczenie. Co więcej na interaktywnej fasadzie będzie prezentowana topografia okolicy oraz obrazy związane z historią miasta.

 

biurowiec

Credits MVRDV

biurowiec

Credits MVRDV

Na fasadę nałożona zostanie częściowo mapa regionu i ta wklęsła część będzie jakby wykuta w skale. Reszta budynku będzie płaska. Zasadniczo bryła biurowca będzie kubikiem, który ma oddziaływać na odbiorców dolną, nieregularną częścią, jak również tym, co będzie prezentowane na fasadzie. Panele fasady wyposażone w kody QR i mają za zadanie pokazywać historię miasta. Będzie to ściśle powiązane z powstającą aplikacją na urządzenia mobilne. We wnętrzu ma znajdować się transparentna klatka schodowa z platformami i tarasami, dostępna publicznie, skąd widok będzie roztaczał się na pobliskie wzgórza i pola winorośli.

biurowiec

Credits MVRDV

Ekologiczny biurowiec zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu obiekt ma być częściowo samowystarczalny, jeśli chodzi o energię. Panele kładzione na fasadę mają być ze szkła spiekanego, które ma wartość nie tylko estetyczną, ale również dzięki niemu wnętrza nie nagrzewają się od słońca. Szkło spiekane ze względu na kolor jaki nadaje jest bardziej widoczne, co za tym przyjazne dla ptaków, które nie giną unikając uderzenia w szyby.

Budynek będzie miał 6 500  m2, a jego budowa rozpocznie się dopiero w 2020 roku.

biurowiec

Credits MVRDV

Projekt wydaje się rzeczywiście ciekawy, ale czy przełomowy? To zobaczymy dopiero po powstaniu budynku. Z pewnością interesująca będzie kilku wymiarowa fasada i powiązanie jej z aplikacją mobilną. Taka funkcja połączy budynek, architekturę ze światem wirtualnym. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości  funkcjami budynków będzie można sterować za pomocą aplikacji, a architektura zostanie powiązana z wirtualną rzeczywistością. Docenić trzeba starania architektów, zmierzające do powiązania budyneku z lokalną społecznością, tradycją i historią. Nie ma to być kolejny, zwykły biurowiec, który miałby być co najwyżej estetyczny. Mieszkańcy miasta Esslingen, mają być z nim związani i korzystać z jego publicznej przestrzeni.

[WPGP gif_id=”708″ width=”600″]

 

Zobacz również: Futurystyczna biblioteka w Chinach!

Hala koncertowa w Monachium projektowana przez gwiazdy architektury 

 

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.