stół do salonu

Na co zwrócić uwagę, wybierając stół do salonu?

Stół do salonu

Niezależnie od tego, jaki metraż posiadamy w swoim mieszkaniu, stół jest meblem, który gości w każdym domu. To właśnie przy nim spędzamy czas z gośćmi podczas weekendowych imprez, z rodziną podczas świąt i dziećmi przy wspólnej zabawie. Często również mebel ten pełni funkcję miejsca do pracy. Ról, jakie musi pełnić stół, jest wiele – jak więc wybrać model, który odpowie na wszystkie potrzeby domowników?

Przeznaczenie stołu ma znaczenie!

Zanim zdecydujesz się na zakup stołu do swojego salonu, musisz pomyśleć przede wszystkim o przeznaczeniu tego mebla. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej dobrać model do swoich potrzeb. Odpowiedz sobie w tym celu na kilka pytań:

  • Czy będę przy tym stole spożywać posiłki z rodziną?
  • Czy stół ma posłużyć mi jako stanowisko do pracy?
  • Czy będę przy tym stole spędzać czas z dzieckiem?
  • Czy będę przyjmować w domu gości w większej ilości, np. na domówki, czy święta?

Odpowiadając sobie na te pytania, określisz mniej więcej rozmiar, jaki powinien posiadać wybrany przez Ciebie stół – ile osób będziesz w stanie przy nim zmieścić. Ważna jest więc powierzchnia blatu.

Rodzaje stołów na rynku

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze stołu jest metraż pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony mebel. Robiąc wszelkie pomiary, warto wziąć pod uwagę miejsce na krzesła oraz możliwość swobodnego ich odsunięcia.

W przypadku pokoi o większym metrażu sprawa jest prosta. Co, jednak jeśli posiadasz niewielkie pomieszczenie, które nie pozwala na wyposażenie wnętrza w stół dla 8 osób? Być może sprawdzą się u Ciebie modele rozkładane. Projektanci prześcigają się dzisiaj w projektowaniu stołów, które posiadają lekką konstrukcję mimo swojej rozkładanej funkcji.

Co ważne, na rynku znajdziesz dzisiaj stoły o naprawdę zróżnicowanych kształtach: okrągłe, kwadratowe, prostokątne, czy owalne. Każdy z nich może posiadać funkcję rozkładaną. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://domowanie.pl/1011-stoly-pokojowe.

Jakie wymiary stołu są optymalne?

Warto pamiętać, że kształt i wielkość blatu nie są jedynym wyznacznikiem praktyczności i funkcjonalności stołu. Ważne jest również dobre jego umiejscowienie w pomieszczeniu. Aby zapewnić domownikom komfort korzystania z mebla, warto zadbać m.in. o:

  • wolną przestrzeń od ściany (min. 70 cm),
  • odstęp pomiędzy osobami (min. 20 cm dla swobody ruchów),
  • ilość blatu przypadającą jednej osobie (ok. 60 cm długości i 40 cm szerokości),
  • wysokość stołu (ok. 75 cm).

Nie bez znaczenia jest również dobre dopasowanie krzeseł do stołu. Właśnie dlatego świetnym rozwiązaniem są stoły sprzedawane w komplecie z krzesłami. Tego typu zestaw zawsze prezentuje się spójnie i stanowi również funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu.

Z jakiego materiału blat jest najlepszy?

Opcji dzisiaj jest wiele: blaty ze szkła, płyty laminowanej, metalu, czy klasycznego drewna. To, na którą z nich się zdecydujesz, uwarunkowane jest w głównej mierze Twoim poczuciem estetyki i gustu. Jeśli chodzi o trwałość blatu, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie klasyka: lite drewno.

W przypadku blatów drewnianych najlepiej postawić na materiały takie jak dąb, buk, czy jesion. Warto pamiętać, że drewno to materiał w 100% ekologiczny. Do tego za każdym razem prezentuje się inaczej, dzięki sękom i słojom. Co ważne, drewno zawsze jest w modzie – cechuje się uniwersalnością.

Blaty wykonane z płyty laminowanej prezentują się lekko i estetycznie. To doskonałe rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, takich jak kawalerki. Jeśli zależy Ci na tym, aby postawić na mebel, który zdecydowanie się wyróżni – polecamy szkło. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej jego pielęgnacji – łatwo się brudzi i jest podatne na uszkodzenia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w wyborze idealnego stołu do domu. Powodzenia na zakupach!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *