Rondo_ONZ

Rondo 1 – czyli 200-metrowy, ekologiczny wieżowiec w Warszawie. Zobacz go!

Rondo 1 to jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców warszawskiej panoramy. Jego maszt sięga 192 metrów wysokości, a powierzchnia to ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych!

Został zaprojektowany przez Skidmore, Owings and Merrill. W projekcie brała udział również warszawska pracownia AZO. Budowa rozpoczęła się w 2003 roku, a w 2006 wieżowiec został oddany do użytku. Całkowity koszt inwestycji to uwaga!  ponad 200 milionów euro, czyli przeliczając na złotówki to bagatela, prawie miliard złotych! Inwestycja ogromna, nie tylko pod względem biznesowym, ale również architektonicznym.

Wieża Rondo 1 posiada 40 kondygnacji oraz 20 wind.  Jego forma reprezentuje styl High-Techowy, co charakteryzuje się m.in. zastosowaniem widocznych metalowych elementów konstrukcyjnych. Elewacja jest oszklona, do bryły dołożone są charakterystyczne półokrągłe konstrukcje wind. Wewnątrz, atrium rozciąga się na wysokość 4 kondygnacji i szerokość całego budynku. Do wieży przyłączony jest 10 kondygnacyjny parking, na rzucie bardziej regularnym, zbliżonym do prostokąta. W tym budynku detal nie umarł, przynajmniej we współczesnym tego słowa znaczeniu. Posiada on np. dużą ilość szklanych żaluzji lub metalowych siatek urozmaicających płaską powierzchnię. Samo usytuowanie wind od zewnątrz budynku, spowodowało dodanie dużej dynamiki, a także wrażenie efektu schodkowego.

Rondo 1 jest przede wszystkich budynkiem funkcjonalnym, zaprojektowanym, by służyć jako idealna powierzchnia biurowa. Oczywiście lokalizacja przy rondzie ONZ jest centrum Warszawy tętniącym życiem. Będzie ona jeszcze bardziej atrakcyjniejsza, kiedy zostanie dokończona druga linia metra. 

Rondo 1 – ekologiczny wieżowiec

Warto także wspomnieć o tym, że jest to budynek ekologiczny w czasach tak nieekologicznych. 100% energii elektrycznej, którą zużywa budynek jest uzyskiwana dzięki odnawialnej energii wiatrowej. Poziom segregacji odpadów sięga prawie 76%. Z anteny zamontowanej na szczycie korzystają nawet rozgłośnie radiowe, jako zastępnika anteny KRRiT.

Ciekawostką jest także to, że pierwszy raz w roku 2011 odbył się tam Bieg na Szczyt Rondo. Zawodnicy mieli za zadanie wbiec po schodach na 37 piętro. Oczywiście najwięksi mocarze nie zrobili tego tylko raz. Od tego roku zawody są organizowane regularnie, także i Ty możesz zawsze się spróbować w przebiegnięciu 836 schodów sięgając samego szczytu!

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *