polanica zdrój - ogrody pieniawskie -inwestycja

Projekt Ogrody Pieniawskie w Polanicy Zdroju – otoczenie i inwestycja

Nowa architektura w Polanicy Zdroju – Ogrody Pieniawskie 

[ratings]

„Jak powinno wyglądać idealne miejsce do wypoczynku?” – takie pytanie zadali sobie architekci pracowni Q2Studio, którzy zostali postawieni przed zadaniem stworzenia nowoczesnego, eleganckiego obiektu, który wpisze się w charakter historycznego otoczenia. Istotą projektu powstającego w ośrodku uzdrowiskowym będzie nawiązanie do trendów współczesnej architektury, przy jednoczesnej potrzebie wpisania się w klimat istniejącej zabudowy. Prosta, klasyczna bryła budynku zostanie wzbogacona o lukarny, loggie, rytmiczne
przesłony i liczne przeszklenia, które umożliwią ekspozycję na malowniczą okolicę.

Jak będzie wyglądać inwestycja Ogrody Pieniawskie w Polanicy Zdroju? 

Inwestycja Ogrody Pieniawskie będzie zlokalizowana w sercu Polanicy-Zdroju, a jej przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się sąsiedztwem Gór Stołowych, Parku Zdrojowego i rzeki Bystrzycy Dusznickiej. W zamierzeniu budynek swym kształtem i kolorem elewacji ma idealnie korespondować z otoczeniem oraz wprowadzać zupełnie nową jakość w istniejącą już zabudowę.

Zależało nam na tym, aby projekt zabudowy wielorodzinnej nawiązywał do
architektury tamtejszego regionu, dlatego zdecydowaliśmy się pokryć obiekt trwałą,
nawiązującą do kamienia naturalnego okładziną elewacyjną, która w zestawieniu z
wielospadowym dachem doskonale wpisze się w klimat tamtejszej okolicy.

Kolorystyka obiektu będzie stonowana i zostanie ograniczona do odcieni natury, by uzupełniać istniejące otoczenie. Z kolei duże, panoramiczne okna projektowanego budynku, będą zapewniać maksymalne doświetlenie pomieszczeń i otwierać przestrzeń na pobliską naturę.

Chcieliśmy, by przyszli mieszkańcy mogli cieszyć się z możliwością obcowania z
naturą, dlatego wszystkie dostępne lokale będą miały wyjścia na zewnątrz. Mieszkania
na wyższych kondygnacjach będą posiadały przestronne tarasy z dużymi
przeszkleniami, z których będzie rozpościerał się widok na otaczające budynki i tereny
zielone, a apartamenty znajdujące się na parterze — prywatne ogrody. Ponadto na
dachu budynku od strony rzeki przewidzieliśmy powstanie ogólnodostępnego tarasu
rekreacyjnego dla mieszkańców obiektu, a także budowę nadrzecznego bulwaru.

Projekt zakłada budowę budynku mieszkaniowo-usługowego, w skład którego wchodziłoby 47 przestrzeni mieszkalnych oraz przestrzeń komercyjna. W zamierzeniu obiekt ma przyciągać rodziny, szukające spokojnego miejsca do życia oraz inwestorów poszukujących idealnej przestrzeni pod inwestycję.

Polanica Zdrój, a wpisanie inwestycji w tkankę zabytkową miasta – uwagi

Mimo że Polanica Zdrój jest miastem dopiero od 1945, jest miejscowością uzdrowiskową z ciekawą historią i architekturą. Na listę zabytków jest wpisany nawet układ urbanistyczny miasta. Zabytkowa architektura miasta pochodzi głównie z początku XX wieku i jest w stylach historycznych oraz secesji. Powstaje pytanie, czy nowa inwestycja będzie odpowiednio wpisywała się w zabytkową strukturę miasta oraz klimat uzdrowiskowy. Architekci twierdzą, że inwestycję chcieli odpowiednio wpisać w zabytkową tkankę miasta. Czy wystarczająco? Czy rzeczywiście nawiązuje ona do zabudowań uzdrowiskowych? 

Na wizualizacjach dach oraz okładzina elewacyjna wygląda nieźle, nawiązując do dawniejszej architektury, jednak dość mocno kształtujące bryłę, balkony i silne przeszklenia psują ten efekt. Nadwieszenia powodują, że pierwsza kondygnacja jest przytłoczona, tym bardziej, że jest bardzo silnie przeszklona. Takie zabiegi spotyka się we współczesnej architekturze, co nie znaczy, że są uzasadnione w każdym wypadku. Ogólnie rzecz biorąc projekt jest estetyczny, jednak nie wyróżnia się. Urozmaicenia bryły, przeszklenia i ostre kąty budynku powodują pewien dysonans. 

Obiekt: Ogrody Pieniawskie (Polanica-Zdrój, Polska)
Inwestor: Polanica Investment Sp. z o.o.
Projekt architektoniczny: Q2Studio
Wizualizacje: BLOK studio
Materiały: Q2Studio

polanica zdrój - ogrody pieniawskie -inwestycja polanica zdrój - ogrody pieniawskie -inwestycja polanica zdrój - ogrody pieniawskie -inwestycja polanica zdrój - ogrody pieniawskie -inwestycja polanica zdrój - ogrody pieniawskie -inwestycja

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *